40 yaşından sonra formda kalmanın yolları - BERSU EKİNCİ -

24 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
tabak-1.jpg

Evet! Gençlik yıllarında hiç gelmeyecekmiş gibi düşündüğünüz o yaşları çaldı zamanın saati! 20’li yaşlar bitti, 30’lar da geride kaldı. Artık yaşınız 40’lı rakamlara geldi. Şimdi kendinizi daha iyi tanıyorsunuz, yaşama karşı belli bir duruşunuz var, ne istediğinizi biliyorsunuz. Ruhen olgunluk dönemine geldiniz. Peki ya bedeniniz? Matabolizmanız biraz yavaşladı, belki beliniz kalınlaştı ve daha kolay kilo almaya başladınız. Peki ne yapmak gerek? Zamana teslim olup “kader” deyip boyun eğmek mi? Asla! Yaşınız 40’lara gelmiş olsa da sağlıklı ve genç görünümlü bir bedene sahip olabilirsiniz. Birazdan size 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları konusunda birkaç ipucu vereceğim. Böylece kas kaybına göz yummaya da fazla kiloları kabullenmeye de gerek duymayacak daha da önemlisi önünüzde uzanan 50’li, 60’lı ve daha ileri yaşları da sağlıklı ve formda olarak karşılayacaksınız. Şimdi biraz daha ayrıntısıyla bakalım 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları neler, daha zinde, sağlıklı ve fazla kilolardan uzak olmak için neler yapabiliriz?

Yoga yapmaya ne dersiniz?

Devam edelim 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları konusunda ipuçları vermeye. Hareket edin! Kaslarınızı tembelliğe alıştırmayın. Ama nasıl? 20’lerinizdeki gibi koşturamayacağınıza göre yoga yapmaya ne dersiniz? Yoga size ruhen çok iyi geleceği gibi bunun yanı sıra bedensel esnekliği sağlar ve kas kütlenizi artırır. Strese karşı en iyi savunmadır, kan dolaşımını olumlu etkiler ve en önemlisi gece uykularınızı düzenler. Bunun yanı sıra günlük düzenli yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Size kan- ter içinde koşar adım yürümenizi önermiyorum. Bunun yerine yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş de çok işinize yarayacaktır.

Yeterli uyku

40 yaşından sonra formda kalmanın yolları deyince bu maddeye de ayrı bir önem veriyorum. Bilinen bir gerçektir ki insanın yaşı ilerledikçe gece uykuları da azalır. Bu konu biraz derin. Uyku sırasında beyin hGH adı verilen bir hormon salgılar. İnsan büyüme hormonu yani hGH’nin önemi ise protein sentezi sağlamasıdır. Bu da dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Daha düz bir şekilde söylersek gençlik iksiridir bu hormon. Orta yaşa gelindiğinde ise bu hormon daha az salgılanır. Yani şöyle anlatayım eğer 40’lı yaşlarınıza geldiyseniz ve geceleri iyi uyuyamıyorsanız yaşlanma etkilerini daha çok hissedebilirsiniz. İşte bu yüzden gece uykularınıza eskisinden çok daha fazla önem vermeniz gerekir. Yani ne olursa olsun gece uykunuzu almaya özen gösterin.

40 yaşından sonra formda kalmanın yolları: Yiyeceklere daha çok dikkat edin

40 yaşına gelmiş olmak demek geçen 10 yıllar boyunca bedeninize fazla fazla toksin biriktirdiğiniz anlamına da gelir bir anlamda. Şimdi ise bunlardan temizlenme zamanı. Bu yüzden bir lokmayı ağzınıza atmadan önce iyice düşünün. Gerekirse beslenme danışmanınızdan da destek alarak sizin için daha sağlıklı yiyeceklere yönelin.

Sakinleşin, sadeleşin, işe yemek tabağınızdan başlayın

40 yaşından sonra formda kalmanın yolları konusunda önemli bir maddeye sıra geldi şimdi. Sakinleşin ve sadeleşin. Yalnızca hayatınız değil, yiyecek tabağınız konusunda da geçerli bu. Artık eskisi kadar dışarı çıkmıyorsunuz belki, ailenizle dostlarınızla uzun süren sohbet dolu yemek sofralarında oturuyorsunuz. Yaşınız 40’ı geçtiğine göre midenizi doldururken dikkatli olun. Bu işe de tabağınızdan başlayın. Bu neşeli yemeklerde fazla kaçırmamak için tabağınızı iki parçaya bölün bence. Öncelikle ilk yarıya koyduğunuz yiyecekleri tüketin. Sonra bir 10 -15 dakika bekleyin. Eğer hala doymadığınızı hissediyorsanız geri kalanın tüketin. Yemek yerken yavaşlayın.

Daha çok protein ve sebze tüketin

40 yaşından sonra formda kalmanın yolları deyince yiyecek seçimi konusunda biraz daha durmakta fayda var. Aslında her zaman yapmanız gereken bu, ama özellikle 40 yaşından sonra formunuzu korumak için daha bir özen göstermeniz gerekir. Daha çok protein tüketin. Yağ oranı az olan kırmızı etin yanı sıra balığa sofranızda daha çok yer açın. Bunlara da rengarenk sebzeler eşlik etsin. Elbette yiyeceklerinizi sağlıklı bir şekilde pişirmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Evinizi ısıtırken öğrencilik yıllarınızı hatırlayın

Belki 20’li yaşlarınızda arkadaşlarınızla birlikte yaşadığınız öğrenci evinde finansal sebeplerle ısıtıcınızı çok fazla açmıyordunuz. İşte 40’lı yaşlarda da evinizi ısıtırken o günleri hatırlayın. Yaşam alanınızı fazla ısıtmayın. Elbette üşütüp hasta olmanızı önermiyorum size, sadece formda kalmanıza yarayacak ince bir ayrıntıdan söz ediyorum. Yapılan araştırmalara göre eğer özellikle yattığınız odanın ısısını düşük tutarsanız bu siz uyurken göbek ve bel bölgesindeki yağların eritilmesi konusunda fayda sağlıyor.

20’li yaşlarda hazırlığa başlayın

Aslında 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları konusundaki bu en önemli maddeyi sona sakladım. Orta ve ileri yaşlarınıza gençlik yıllarında hazırlanın. Yani sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersizin bir hayat tarzı olduğunu hiç unutmayın. İlerleyen yaşlarınızda hem formda kalmak hem de fazla kiloların yol açtığı sağlık sorunlarıyla boğuşmak istemiyorsanız önleminizi önceden alın. Hayatınızı sağlıklı beslenme üzerine kurun…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.