Aç kalmadan fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu

3 Ocak 2019- Bersu Ekinci0
ESY-023911379-1.jpg

Biliyorum, bir yandan fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz bir yandan da aç kalmaktan korkuyorsunuz.  Peki nasıl olacak? Yani hem kilo verme konusunda önemli bir yol kat edip hem de açlık duygusunu yaşamamak mümkün mü? Öncelikle içinizi ferah tutun, ikisini bir arada başarabilmek yani hem kilo vermek hem de hiç açlık hissetmemek mümkün. Aç kalmadan fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusunda ipuçları vereceğim size.  Sonuçta, açlıktan kıvranmadan,  sağlıklı besinleri tüketerek de fazla kilolardan kurtulmanın mümkün olduğunu göreceksiniz. Başlıyorum aç kalmadan fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusunu anlatmaya.

Öğün atlamayın

Her ne kadar bazı beslenme danışmanları tam tersini söylese de ben size günlük gıda ihtiyacınızı,  altı  öğünde gidermenizi önereceğim.  Bana göre aç kalmadan fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusunda en önemli madde bu. Üç ana öğünü de üç ara öğünü de asla ve asla atlamayın. Elbette böyle söyleyerek kontrolsüz yiyecek tüketmenizi önermiyorum.  Beslenme danışmanınız ile birlikte yapacağınız çalışma sonucunda size en uygun beslenme programını oluşturacağınızdan eminim.

Doğru atıştırmalıkları seçin

Devam edelim  aç kalmadan fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusuna.  Dünyanın en meşgul insanı da olsanız ara öğün olarak tüketebileceğiniz atıştırmalıkları yakınınızda bulundurun. Bu konuda dikkat etmeniz gereken konu ara öğünlerinizin protein ağırlıklı olması. En kolay taşınıp tüketilebilen ara öğün seçeneği ise kuru yemişler.  Bir avuç çiğ badem, bir avuç fındık, az miktarda kurutulmuş meyve gün içinde düşen enerjinizi toparlayıp kan şekerinizi dengede tutması açısından önemli.

Aç kalmadan fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu: Yiyeceklerinizi önceden hazırlayın

Farkındayım, elbette günümüzde yaşam koşulları pek de öyle mutfakta uzun saatler geçirmeye izin vermiyor.  Ama ne yapın edin yiyeceklerinizi kendiniz hazırlayın. En azından ön hazırlıkları yapın.  Haftalık beslenme planınızı belirledikten sonra kullanacağınız malzemeleri kısa zamanda en kolay biçimde pişirmek üzere  hazırlayın.  Söz gelimi hafta sonu izin günlerinizden birinde birkaç saat bu iş için mutfakta kalırsanız, haftayı da daha kolay atlatırsınız. İşte açlık hissetmeden fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusunda söyleyeceklerimden biri de bu.

Yiyeceklerinizin tadını çıkarın

İşte açlık hissetmeden fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusunda önemli bir madde de bu. Yiyeceklerinizi, tadını çıkararak tüketin. Yani yavaş yavaş yiyin. Bunun için de ayakta atıştırmak yerine bir masaya oturun, dikkatinizi de yiyeceğinize verin ve küçük lokmalar halinde yavaşça çiğneyerek tüketin. Böylece hem gereğinden fazla besin tüketmeyeceksiniz hem de yediklerinizin keyfini çıkaracaksınız.

Yiyeceklerinize lezzet katın

 

Kilo vermeye çalışmanın en güç ayrıntılarından biri de yediklerinizden tat almaktır.  Aslında tam tersi mümkün olduğu halde nedense kilo verme sürecinde tatsız tuzsuz yemekler tüketeceğini düşünür herkes. Oysa böyle olmak zorunda değil.  Elbette sağlıklı besinler seçip sağlıklı pişirme yöntemlerine yöneleceksiniz ama bu, yediğinizden tat almayacağınız anlamına gelmiyor.  Tam tersine fazladan ve daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacak baharatları da ekleyerek yiyeceklerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz.  Böylece sadece fiziksel değil aynı zamanda duygusal açlığınızı da gidermiş olursunuz

Fiziksel aktiviteyi artırın

Açlık hissetmeden fazla kilolardan kurtulmanın 6 yolu konusunda önemli bir madde daha var:  Fiziksel aktiviteyi artırmak. Yani düzenli olarak egzersiz yapmak.  Tempolu bir yürüyüş, asansör yerine merdiven çıkmak, alışverişe otomobil yerine yürüyerek gitmek… İşte bütün bunlar fiziksel aktiviteyi artırmanın kolay yolları.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.