Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi?

18 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
cayenne-peppers-2779834_1920-1.jpg

Kilo vermek için hangi besinleri yemek gerekir? Metabolizma hızlandırmak için ne yemeliyim? Daha çok yağ yakmak için ne yapmalıyım? gibi sorular kafanızın içinde dönüp duruyorsa bugün size küçük bir “sır” vereceğim. Aslında çok da yabancı olmadığınız bir “sır” bu. Bu noktada sık sık karşılaştığım bir sorunun çeşitli yanıtlarını aktaracağım size.  Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? Zayıflamak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri bu. Hemen söyleyeyim: Evet, acı kırmızı biber, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur. Elbette önce doktorunuza danışmanız koşuluyla! Bunun nedenini de birazdan anlatacağım. Gelelim acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? sorusunun yanıtlarına.

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi?

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? konusuna “Nedir bu acı kırmızı biber” onu anlatarak başlayayım. Aslında mutfaklarımızda sık kullanılan ve halk arasında Arnavut biberi olarak bilinen biber bu. Bazen doğal şekliyle bazen de toz halinde kullanılır. Ve evet, acı kırmızı biber yemek kilo vermeye yardımcı olur.

Bu kısa girişin ardından gelin acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? sorusunun yanıtlarına biraz daha yakından bakalım.

Metabolizmayı hızlandırır

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? konusuna kilo vermek isteyenler için önemli olan bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. Çünkü zayıflamak için metabolizmayı hızlandırmak, buna yardımcı olan besinleri seçmek önemli bir ayrıntı. Acı kırmızı biber gerçekten de metabolizma hızını artırır. Bunu sağlayan da içerdiği kapsaisin.  Bu sayede daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur. Ama acı kırmızı biberin böyle bir özelliği olduğu için gün boyu durmadan yememenizi öneririm. Çünkü bu da midenizle  ilgili sorunlara yol açabilir. Bu yüzden beslenme danışmanınızla belirleyeceğiniz programınıza yeterli ve gerekli miktarda eklemenizde fayda var.

Açlık hissini bastırır

Gelelim acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? sorusunun diğer bir yanıtına. Bu biber, açlık hissini azaltır ve daha az yiyecek tüketip daha uzun süre tok  hissetmenizi sağlar. Peki bu nasıl oluyor? Yapılan tıbbi araştırmaların sonuçlarına göre, acı kırmızı biber ghrelin denilen açlık hormonunu azaltıyor ve bu sayede gereksiz yiyecek tüketme ihtiyacı hissetmeyi engelliyor.

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? konusunda anlatmak istediğim bir başka ayrıntı daha var. Bu biber sindirim sistemindeki kan dolaşımını artırır bu da bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesine yardımcı olur.

Kan basıncını dengeler

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi?

Şimdi acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? konusunda genel sağlığı ilgilendiren bir özelliğe sıra geldi. Acı kırmızı biber tüketmek yüksek kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Bildiğiniz gibi yüksek tansiyon en riskli bir sağlık sorunu. Acı kırmızı biberin içerdiği kapsaisin, yüksek kan basıncını düşürme konusunda
etkili.

Kanserden korunmaya yardımcı olur

Çağımızın en yaygın ve tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser kontrol edilemeyen hücre çoğalması diye kısaca tanımlanabilir. İşte acı kırmızı biberin içerdiği kapsaisin, hayatı tehdit eden kanser hücrelerinin oluşmasını ya da çoğalmasını engellemeye yardımcı olur.

Ağrıları gidermeye yardımcı olur

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? konusunda acı biberin diğer sağlık faydalarını da anlatmaya devam edelim. Acı biberin içerdiği kapsaisinin bir başka özelliği de ağrıları rahatlatmaya yardımcı olması. Kapsaisin içeren kremler ameliyat sonrası ağrılarını, kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Fakat, aman dikkat! Sakın bu tür kremleri açık yaralara sürmeyin! Bu yarardan çok zarar getirir.

Bu durumlarda acı biber tüketmeyin!

Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? konusunu kısaca böyle toparladık. Ama hatırlarsanız yazının girişinde bu tür biberi tüketirken genel sağlık durumunuzu göz ardı etmemenizi hatırlatan bir not da eklemiştim. Şimdi ona gelelim, çünkü bu gerçekten önemli bir ayrıntı.

  • Eğer mideniz ya da sindirim sisteminizle ilgili bir sağlık sorununuz varsa acı biber tüketmeyin. Eğer tüketecekseniz kesinlikle doktorunuza danışın.
  • Acı kırmızı biber tüketmeden önce doktorunuzla konuşmanız gereken bir durum daha var. Eğer tansiyon düşürücü ilaç kullanıyorsanız da acı biber tüketmenin artılarını ve eksilerini doktorunuza danışın.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananların da acı kırmızı biber tüketme konusunu doktorlarına sorması gerektiğini söylemeliyim.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.