Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları

26 Eylül 2018- Bersu Ekinci
1-2.jpg

Fazla kilolarınız var ve bunları vermeye çalışıyorsunuz. Ama bazen öyle bir an geliyor ki, kendinizi bir anda buzdolabının önünde buluyorsunuz. Gecenin ya da günün hangi saati olduğunun önemi de yok. Açlık krizindesiniz! Ne yediğinizi görmeden yedikçe yiyorsunuz. Sonra da büyük bir pişmanlık içinde kıvranıyorsunuz. Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü kilo vermenizin önündeki en büyük engel olan açlık kriziyle başa çıkmanın yolları var. Bugün size bu konudaki püf noktalarını anlatacağım. İşte açlık kriziyle başa çıkmanın yolları.

Konuyu anlatmaya başlamadan önce bu açlık krizlerinin nedenleri üzerinde durmakta fayda var. Bir neden kan şekerindeki dengesizlik olabilir. Belki de hatalı beslendiğiniz için kan şekeriniz aniden düşüyor ve kendinizi dayanılmaz bir açlık hissine teslim olmuş buluyorsunuz. Bunu düzeltmek için beslenme danışmanınızla etraflıca konuşmanızı öneririm.

Açlık krizinin bir başka nedeni de psikolojik olabilir. Ruhsal durumunuzdaki dalgalanmalar, zaman zaman kapıldığınız umutsuzluk, öfke gibi duygu durumları da kan şekerinizi olumsuz etkiliyor olabilir. Ya da belki bunlardan hiçbiri ortada olmadığı halde sırf kendinizi kötü hissettiğiniz için yiyeceklere yöneliyor olabilirsiniz.

Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları: Ya yine kilo alırsam!

Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde bu açlık krizlerinin bu kadar büyük rahatsızlık vermesinin nedeni yeniden kilo alma korkusu. Sorun her ne olursa olsun, açlık kriziyle başa çıkmanın yolları olduğunu biraz önce söylemiştim. Şimdi gelin bunları biraz daha etraflıca inceleyelim.

Bir yiyecek günlüğü tutun

Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları arasında en önemlilerden biri bu. Ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, o yiyeceği tüketirken ne kadar aç olduğunuzu, yerken neler hissettiğinizi not edin. Böyle yaparsanız eğer, biraz sakinleştikten sonra notlarınızı okur ve duygusal durumunuzla açlık krizleri arasındaki bağlantıyı kolayca tespit edebilirsiniz.

Stresi kontrol etmeyi öğrenin

Eğer açlık krizine yakalanmanızın nedeni stres ise bu konuya yoğunlaşın. Stres, bütün hormonal dengenizi, kan şekerinizin düzeyini olumsuz etkiler. Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları arasında bu nokta da önemli. Stres düzeyinizi kontrol etmeye çalışın. Bunun için gerekirse yoga, meditasyon gibi tekniklere yönelin.

Açlık kontrolü yapın

İşte açlık kriziyle başa çıkmanın yolları arasında çok önemli bir madde daha. Bir şeyler yemek, sizin için dayanılmaz bir hal aldıysa birkaç dakika bekleyip gerçekten aç olup olmadığınızı anlamaya çalışın. Eğer sadece iki saat önce yemek yemişseniz ve o anda kendinizi aç hissediyorsanız büyük olasılıkla bu “yalancı açlık” olabilir. Ağzınıza lokmaları atmadan önce biraz daha beklemenizi öneririm.

Can sıkıntısıyla savaşın

Bazen insanların sadece can sıkıntısından bir şeyler yediğini biliyor musunuz? Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları arasında bu da önemli bir ayrıntı. Can sıkıntısıyla savaşmayı öğrenin. Sıkıldığınızda bir şeyler yemek yerine oyalanacak bir uğraş edinin. Aile ya da arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

Kendinizi yeme zevkinden mahrum etmeyin

Kilo vermeye çalışırken bazı yiyecekleri ağzınıza koymamanız, onlardan uzak durmanız normal. Bu, fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur kuşkusuz. Ama olaya bir de diğer yandan bakalım. Kilo vermeye çalışırken bazı yiyecekleri hiç tüketmeyip sürekli aynı yiyeceklerle beslenmek sizi ruhsal anlamda olumsuz etkiler. Bunun sonucunda da daha fazla bir şeyler yemek ister, özellikle de ofis taşıma atıştırmalıklara yönelirsiniz. Bunu önlemek için beslenme danışmanınızla konuşun ve size, ruhsal anlamda yoksunluk hissetmenizi engelleyip tatmin hissi sağlayacak sağlıklı bir program hazırlaması için yardım isteyin.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları konusunda yapabileceğiniz en iyi işlerden biri de bedeninizi susuz bırakmamak. Bazen aslında aç değil sadece susamış olduğunuz halde bunu fark edemeyip gereksiz yere bir şeyler yeme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Akıllı beslenin: Ara öğünlere de ana öğünlere de dikkat!

Açlık kriziyle başa çıkmanın yolları arasında bu maddeyi saymamak olmazdı. Akıllı beslenin! Ana öğünleri de ara öğünleri da asla ve asla atlamayın. Günün ilk öğünü olan kahvaltıda yeterince protein aldığınızdan emin olun. Sabah tüketeceğiniz sağlıklı besinler günün geri kalanındaki enerjinizi de etkiler. Ana öğünlere gösterdiğiniz özeni ara öğünlere de gösterin. Kilo vermek uğruna bu öğünlerden birini atlamayın. Çünkü bunu yaparsanız kilo vermek şöyle dursun çok daha kontrolsüz biçimde yiyecek tüketebilirsiniz.