Ağrısız Bir Regl Dönemi İçin Beslenme Tüyoları - BERSU EKİNCİ

18 Şubat 2017- Bersu Ekinci0
ESY-024079058-1.jpg

Biz kadınlar, her ay yaşamın döngüsünü yeniden oluşturuyoruz. Yumurtlama dönemimizden bahsediyorum. Kimimizin sıkıntısı, regl olmadan önce başlıyor, devam edip zirve yapıyor, kimimizse daha rahat geçiriyoruz bu dönemi. Reglin olumsuz sonuçlarını azaltmak elimizde. Nasıl mı?

Fiziksel veya duygusal; yumurtlama dönemi, hepimizi farklı şekillerde etkiliyor. Kimimiz bu süreci daha sancılı geçiriyor. Regl olmanın, akne ve sivilce oluşumundan şişkinliğe, bitkinlikten çeşitli ruh durumu değişikliklerine, kilo almaktan ödeme çok çeşitli olumsuz etkileri var. Bu etkileri aza indirmek elimizde. Beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirip hayat tarzımızda basit değişiklikler yaparak rahatlayabiliriz.
Sizi canınızdan bezdiren olumsuz etkileri bertaraf etmek için bir liste hazırladım:

  • Regl olmadan önce ve regliniz sırasında süt ve süt ürünlerin uzak durun. Bu ürünlerden vazgeçemiyorsanız organik olanları tüketmeye gayret edin. Yoğurt mesela…
  • Rafine şekeri, hiçbir şartta kullanmayın. Meyve tüketiminize de dikkat etmeniz lazım. Şeker oranı düşük meyveleri tercih edin.
  • B6 vitamini, magnezyum ve balık yağı tabletleri veya bunların doğal kaynakları, sizi rahat ettirebilir.
  • Kafein alımına da dikkat etmelisiniz. Günde bir fincandan fazla kahve, ağrılarınızı tetikleyebilir.

  • İyi yağ kaynaklarını almaya gayret edin. Ceviz, balık yağı, keten tohumu ve diğer yağlı tohumlar, zeytinyağı, yumurta ve yeşil yapraklı bitkiler size iyi gelecek bu dönemde.
  • Alkollü içkiler, reglinizin daha ağrılı geçmesine neden olabilir. Regl öncesinde ve sırasında alkollü içecek tüketmenizi tavsiye etmiyorum. Belki hafta sonunda kendinize ödül verebilirsiniz. En çok iki kadeh ama, fazlası değil…

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.