Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları

12 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
kilo.jpg

Bugüne kadar size, eğer kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız akıllı telefonunuzla aranıza mesafe koymanız gerektiğini anlattım. Hala da aynı fikirdeyim. Ama bazı küçük ayrıntılar var. Eğer akıllı telefonunuzu doğru kullanırsanız kilo vermek de kilo korumak da hayal değil. O zaman gelin size akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunda bazı ipuçları vereyim. Sonuç olarak akıllı telefonlar da modern çağın nimetlerinden biri. Doğru şekilde kullanarak neden bazı dezavantajları kendi yararımıza çevirmeyelim, değil mi? Haydi bakalım, hazırsanız başlayalım akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusuna.

Önemli olan teknolojiyi doğru kullanmak

Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusuna başlarken öncelikle şunu söyleyeyim ki, size o akıllı telefonunuzu elinizden hiç bırakmamanızı söylemiyorum. Özellikle de yemek yerken; TV, bilgisayar dahil hiçbir teknolojik araçla “samimi” olmayın. Yapmanız gereken tek şey, akıllı telefonunuzu kilo vermek ya da kilo korumak için doğru bir şekilde kullanmak.

Peki bu nasıl olacak?

Gerektiğinde beslenme danışmanınıza ulaşın

Şöyle anlatayım… Eğer defalarca kilo vermek, zayıflamak konusunda girişimlerde bulunup başarılı olamadıysanız, yapmanız gereken, bir beslenme danışmanına başvurmaktır. Böylece yaşam tarzınıza, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre sizin için en uygun beslenme programına erişebilirsiniz. Ama diyelim ki bir yerde takıldınız, mesela dışarı yemeğe gittiniz ve menü seçme konusunda ikilemde kaldınız. İşte o durumda atmanız gereken adım, beslenme danışmanınıza ulaşıp size yardımcı olmasını rica etmek. Kendim de dahil olmak üzere danışanlarına bu tür konularda yardım eli uzatan beslenme uzmanları var günümüzde. Elbette bunun için akıllı telefonunuzu kullanacaksınız. Böylece çelişkide kaldığınız durumlarda kafanızdaki soru işaretleri tamamen kaybolacak.

Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları: Motivasyon

Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları

Gelelim akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunda bir başka önemli ayrıntıya.  Kilo verme, zayıflama sürecinde zorlanmamanız için en önemli nokta motivasyon. Eğer motivasyonu kaybederseniz, kilo vermek için çıktığınız yolda yerinizde sayabilir ya da başa dönebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kullanmak amacıyla akıllı telefonunuza kendiniz için notlar yazın ve kaydedin. Motivasyonu kaybettiğinizi düşündüğünüz anda da o notları açıp okuyun.

Desteğe kolayca ulaşın

Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunda ve yine motivasyonla ilgili bir başka nokta var: Bir arkadaşınız sizi motive etsin. Ya da belki de en iyisi birbirinizi motive etmeniz. Söz gelimi iyi bir arkadaşınız akıllı telefon aracılığıyla neden kilo vermeniz gerektiği, bu şekilde daha sağlıklı olacağınız gibi konularda enerjinizi yükseltebilir.

Egzersiz programlarından faydalanın

Biraz önce de söylediğim gibi, modern teknoloji, eğer doğru kullanmayı bilirsek bizim için yararlı olabilir. Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunu anlatırken buna da değinmek isterim. Kilo vermek ya da formda kalmak için sağlıklı ve akılcı beslenme kadar hareketli bir yaşam sürmeniz de gerekir. İşte, akıllı telefonunuz bu noktada devreye girer. Kötü havalarda ya da vaktiniz kısıtlı olduğunda evinizde bile yapabileceğiniz egzersizler konusunda bir “akıl verene” dönüşebilir. Söz gelimi yağ yakmak ya da göbek yağlarını eritmek için akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Ama sakın bunları yapmayın

Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunu kısaca bu şekilde toparlayalım. Gördüğünüz gibi, bağımlısı olmadan akıllıca kullanırsanız, cep telefonunuz kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak için bir tehlike olmaktan çıkar ve bir yardımcıya dönüşür.

Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunu bazı hatırlatmalar yaparak bitirmek istiyorum. Elbette teknolojinin bu nimetlerinden faydalanacağız ama kararında ve elbette bağımlısı haline gelmeden. Çünkü eğer doğru kullanmazsanız,  akıllı telefonlar kilo almanıza da zemin hazırlar. Eğer zayıflamak, kilo vermek ya da sağlıklı kiloda kalmak istiyorsanız akılı telefon kullanırken şu ayrıntılara dikkat edin:

  • Yemek yerken bütün dikkatinizi yediklerinize verin ve o süreçte cep telefonunu elinize almayın. Çünkü eğer bunu yaparsanız, dikkatiniz dağılır ve fazla yiyebilirsiniz.
  • Akıllı telefonunuzu, dışarıdan yiyecek ısmarlamak için kullanmayın. O hazır yiyeceklerin çoğu, bol yağlı, katkı maddeli, kimi zaman şekerli ve hamurlu olacaktır. Yani kilo vermek şöyle dursun, hızlıca kilo almanıza neden olacaktır.
  • Akıllı telefonu doğru kullanarak sağlıklı kilo vermenin yolları konusunu anlatırken bu aletlerin yanlış kullanımıyla ilgili bir noktaya da değinmek isterim. Telefonu elinize alıp bir kanepeye uzanıp kalabilirsiniz. O yüzden siz akıllı telefonunuzu kilo vermek için yardımcı olacak egzersiz programları için kullanın. Onun dışında elinizde telefonla geçirdiğiniz saatleri kısıtlayın. 

Şöyle düşünün bence: Bir beslenme uzmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak size yemeniz gereken besinleri anlatıyorum ya sık sık. Nasıl ki onları bile aşırı tükettiğinizde zarar görüyorsanız, bu durum akıllı telefonlar konusunda da farklı değil. Aşırısından kaçınmaya özen gösterin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.