Akne savaşçısı sağlıklı smoothie Bersu Ekinci

23 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
3-6.jpg

Aynalara küstünüz değil mi? Ne yaparsanız yapın yüzünüzdeki o akneler, o iltihaplı sivilceler bir türlü gitmek bilmiyor. Onları gördüğünüzde mutsuz oluyorsunuz. Elbette doğru besleneceksiniz ama gelin biz de size bir akne savaşçısı sağlıklı smoothie tarifi verelim. Hem de anlatalım akne neden olur, akneden kurtulmak için ne yapmak gerekir.

O meşhur deyişi bilirsiniz “Ne yiyorsan osun.” Biraz düşününce bunun ne kadar doğru olduğunu anlıyorsunuz. Ağzınızdan midenize doğru yol alan her yiyecek ve içecek hücrelerinizin, damarlarınızdaki kanın, organlarınızın ve elbette cildinizin temel yapısını oluşturur. Bazı yiyecekler sağlığınız açısından yaşamsal anlamda önem taşır. Ama bazılarını hiç yemesek de olur. Çünkü bunlar yarar yerine zarar verir.

Bedeninizin en gözle görünür yanı da cildinizdir. Bu yüzden “ne kadar sağlıklı olduğunuz, ne yediğiniz de aslında yüzünüzden anlaşılır” demek yanlış olmaz.

AKNE KADER DEĞİL

Eğer cildinizde başta akne olmak üzere bazı gözle görünür sorunlar varsa bunun önemli sorumlularından biri de beslenme tercihlerinizdir.

Belki ilk anda bu size tuhaf gelebilir ama gerçeğin ta kendisi! Kötü bir cilt yapısını genlerinizin ya da kötü talihin bir oyunu sanıyor olsanız da aslında bunu olabildiğince değiştirip düzeltmek sizin elinizde. Elbette bunun yolu da doğru ve sağlıklı beslenmeden geçer.

Bir başka deyişle genlerinizin de etkisi vardır elbette ama, aynaya baktığınızda karşınıza çıkan o bozuk ciltte sizin de sorumluluğunuz var.

Öncelikle şunu kabul edelim çok az sayıda insan, genetik olarak şanslılar merdiveninde üst basamaklardadır. Onlar öyle şanslıdırlar ki nasıl beslenirlerse beslensinler ciltleri kolay kolay bozulmaz, kırışıklıklara bile biraz daha geç teslim olurlar. Bazen de bunun tam tersi olur: Kimi zaman da gerçekten kötü ailesel mirasın etkisiyle ya da hormonal bozukluklar nedeniyle insanın cildi sorunlu olabilir.

Ama genel olarak konuşursak ciltteki akne başta olmak üzere diğer istenmeyen sorunlar doğru beslenmeyle düzeltilebilir ya da en alt düzeye indirilebilir.

Daha önce sağlıklı bir cilt için sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinleri size anlatmıştık.

Şimdi de size cildinizdeki aknelerden kurtulmanıza yardımcı olacak bir smoothie tarifi verelim. Eğer bugüne kadar cilt sorunlarınızı düzeltmek için beslenme programınızı değiştirmeyi düşünmediyseniz sizin için bu anlamda ilk adım bile olabilir.

BEŞ DAKİKADA HAZIR

Önce smoothie’nizin içeriğinde bulunan besinlerin yararlarını sayarak işe başlayalım.

Çilek ve papaya: Bir fincan çilek ya da papaya gün içinde almanız gereken C vitamini miktarının hemen hemen tamamını karşılar. C vitamini, cildinizin kolajen üretimini artırır ve kırışıklıklarla mücadeleye destek olur.

Keten ve kenevir tohumu: Her ikisi de iltihap önleyici ve giderici Omega 3 içerir.

Zencefil: Zencefilin iltihap önleyici özelliği vardır. Bu da yüzünüzdeki akneleri gidermekte yardımcı olur.

Tarçın: Öncelikle tarçın kan şekeri düzeyini dengeler. Bunun neden önemli olduğuna gelince. Araştırmalar gösteriyor ki glisemik indeksi yüksek beslenme tarzı kan şekerini yükseltir ve bu da cildinizde akne, sivilce gibi sorunlara neden olur. Tarçın, hem tatlı isteğinizi azaltarak kan şekeri dengenizi korur hem de bu sayede cildinizde akne ya da sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Şimdi gelelim akne ve sivilcelerle mücadeleye yardımcı olan smothie’nin tarifine.

  • 1 fincan çilek
  • 1 fincan papaya
  • 2 çay kaşığı taze zencefil
  • 3 çay kaşığı kenevir tohumu
  • 1 çay kaşığı keten tohumu
  • 1 bardak su
  • Yarım yeşil limonun suyu
  • Çeyrek çay kaşığı dolusu tarçın
  • Bir tutam vanilya

Bütün bu malzemeleri blendera koyun ve karıştırın.

Hem cildinizdeki akne ve sivilcelerden kurtulmanıza hem de vücudunuz için gerekli olan diğer vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olan smoothie’niz beş dakika hazır!

Yiyip içtiklerinize dikkat ederek aknelerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Ama bu sağlıklı besinleri sadece yiyerek değil onları cildinizi temizlemek, nemlendirmek, pürüzsüz hale gelmesini sağlamak için maske yapmak için de kullanabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.