Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu?

18 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
TABAK-1.jpg

Evet! Kilo verme konusunda fazlaca merak edilen, üzerinde çok durulan ayrıntılardan biri hakkında konuşmaya geldi sıra.  Sadece ilk görüşmemi yaptığım danışanlarımdan değil arkadaş ve aile çevremden de bana en çok yöneltilen sorulardan biri bu: Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu? Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Her şey tamamen size, beslenme danışmanı tarafından size uygun olarak hazırlanan programa bağlı. Birazdan önemli noktaları anlatacağım.  Ama şu kadarını söyleyebilirim ki iş, sonuçta yine sağlıklı, bilinçli ve akılcı beslenmeye gelip dayanıyor. Sizi fazla merakta bırakmadan başlıyorum o sorunun yanıtlarına: Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu?

Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak danışanlarıma da sık sık hatırlattığım gibi kilo vermek, kilo verirken de sağlığı kaybetmemek için öğün atlamamak önemli koşul. Sadece ana öğünlerden değil ara öğünlerden de söz ediyorum.  Fakat akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu? konusunu anlatırken bu ‘öğün atlama’ ayrıntısını biraz daha açalım istiyorum.

Bedeninizin sesini dinleyin

Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu?

Eğer günde iki öğün yemek size yetiyorsa, açlık krizine girmiyorsanız, kan şekeriyle ilgili bir sorun yaşamıyorsanız böyle devam edebilirsiniz.  Ama eğer “Sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini yiyeyim de kilo vermek için akşam yemeğini atlayayım” diye düşünüyorsanız bu çok yanlış bir adım olur.  Ya da “Öğlen patates kızartması yedim” diye akşam yemeğini atlamak da aynı şekilde doğru bir adım olmaz.

Bu konuda da belirleyici olan sağlıklı ve akılcı yiyecek seçimleri yapıp yapmadığınız. Özetle şunu söyleyebilirim ki eğer sağlıklı besinlerden oluşan bir program çerçevesinde tükettiğiniz iki öğün, gün içinde enerjinizi ya da kan şekerinizi düşürmeden, açlık krizine girmeden günü tamamlamanıza yetiyorsa sorun yok. Bu şekilde devam edebilirsiniz.

Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu? konusuna böyle başladıktan sonra birkaç önemli noktanın da altını çizmek istiyorum.

Benim bu konudaki fikrim şu: “Bedenin sesini dinlemek gerek. Ama can kulağıyla ve tarafsız bir şekilde.” Biraz önce de söylediğim gibi eğer kan şekeriyle ilgili sorun yaşamıyorsanız, bir halsizlik, enerjisizlik problemiyle karşılaşmıyorsanız iki öğünle yetinebilirsiniz.

Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu?: Açlık krizine dikkat

Ama akşam yemeğini atladıktan birkaç saat sonra kontrol edilemez bir açlık hissi geliyorsa, kişi önüne çıkan ilk yiyeceğe “saldırıyorsa” o zaman beslenme düzenini bir kez daha gözden geçirmekte fayda var demektir. Çünkü özellikle de akşam yemeğini atladıktan sonra gelen bu açlık krizleri sırasında yöneldiğiniz sağlıksız besinler kilo almaya yol açar.

Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu? sorusunu özetle bu şekilde yanıtlayabilirim.

Benim nasıl beslendiğime gelince

Peki ben nasıl besleniyorum? Uzun süredir 50 kiloyum ve bu boyuma son derece uygun bir kilo. Bilinçli beslendiğim için de herhangi bir kilo sorunu yaşamıyorum.

Ben öğün atlamak yerine az ve sık yemeyi tercih ediyorum. Sağlıklı seçimler yapıyorum ve yiyecekleri karıştırmadan, doğru kombinasyonlar yaparak tüketiyorum. Ara öğünleri de atlamıyorum.

Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu? konusunda söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Bu konu hakkında başka ipuçları vermeyi de bir başka makaleye bırakıyorum şimdilik.

Konu hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi için ilgili videoya bu linkten ulaşabilirsiniz…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.