Amaranth, Azteklerin en sağlıklı mirası - BERSU EKİNCİ -

20 Ağustos 2017- Bersu Ekinci0
amaranth-2.jpg

Amaranth, çok uzun yıllar önce Azteklerin bizlere bıraktığı sağlık ve şifa dolu yiyecekler mirasından biri olmasına rağmen, bu faydalı besinle tanışmamızın üzerinden pek fazla zaman geçmedi.

Chia, keten tohumu, siyah pirinç, kinoa gibi sağlıklı besinlere eklenen amaranth, mutfak kültürümüzü zenginleştirirken formumuzu korumaya yardımcı oluyor.

İsmini Yunan Tanrısı Amarantos’dan alan Amaranth, Amaranthus, – Amaranthaceae familyasından yaklaşık altmış türü olduğu bilinen, süs bitkisi. Biz renkleri mor ile altın rengine kadar değişiklik gösteren amaranthın tohumlarını yiyoruz.

Diğer adı Horozibiği olan, bütün tahıllar içinde, en fazla proteini içerir. Bizlerin sıkça tükettiği diğer tahıllarda eksik olan amino asit lizi amaranthda mevcut diğer tahıllara eklendiğinde, onların eksik proteinlerini gerçekten tamamlama özelliğine sahip.

Ayrıca, Amaranth, tüm süper sağlıklı gıdalar gibi yüksek lif içeriğine sahip bir tahıldır. Amarathın demir içeriği kinoadan az olsa da, amaranth çok iyi bir kalsiyum, magnezyum ve folate kaynağıdır. Üstelik bol miktarda da kolesterol düşürücü ve kanserle savaşan bir fitokimyasal olan skualeni içerir.

 Peki amaranth nasıl pişirilir ve nasıl tüketilir?

Diğer tahıllardan farklı bir yapıya sahip olduğu için pilavını yapmayı hayal etmeyin. Fakat bu son derece faydalı yiyeceği farklı şekillerde değerlendirebilir ve hatta meze bile yapabilirsiniz! Haşlarken 1 bardak amaranth için 6 bardak su kullanabilirsiniz. Suyu önce kaynatıp, sonra amaranthı ekleyin ve 15-20 dakika haşlanmasını bekleyin. Diğer tahıllar gibi haşlandığında yumuşamıyor, tıpkı havyar gibi dışı çıtır, içi sulu bir hale geliyor. Haşladığınız amaranthı soğuması ve kuruması için düz bir  tepsiye yayarak bekletebilir ve ardından salatalara, sebze yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Ayrıca amaranth unu kullanarak ekmek, kek ve farklı hamur işlerini sağlıklı bir hale getirebilirsiniz…

Amaranth kısırı tarifi

Malzemeler:

1,5 Su bardağı amaranth

1 Adet domates

2 Adet yeşil biber

2 Adet kırmızı biber

İsteğe bağlı taze soğan

2 Adet salatalık

Yapılışı: Amaranthı bol suda haşlayıp, soğumasını bekleyin. Daha sonra kısır için gerekli malzemeleri küp küp doğrayın ve servis tabağına alın. Servis kabındaki malzemelerin üzerine amaranthı ekleyip karıştırın. Üzerine limon ve hafif zeytinyağı gezdirin. Dilerseniz kısıra maydanoz, roka gibi yeşillikler ekleyerek salata haline getirebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.