Ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir?

5 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
ananass.jpg

Size zaman zaman bazı tarifler verirken ananas kullanmanızı öneriyorum. Bunun nedenini biliyor musunuz? Çünkü ananas hem kilo verme hem kilo koruma sürecinde hem de genel anlamda sağlıklı yaşamak için çok faydalı bir meyve. Daha önce verdiğim ananas kullanarak yapılan tarifleri bir kez daha hatırlatacağım, ama şimdi gelin, ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? sorularına biraz yakından bakalım. Belki de çok fazla tüketmediğiniz  ananasın sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini öğrendikten sonra, beslenme programınızda daha geniş bir yer açacaksınız. Haydi bakalım başlayalım ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusuna.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Hiçbir besinin tek başına kilo verdirmek ya da sağlığı olumlu etkilemek gibi bir özelliği yoktur. Bütün besinlerin içeriklerinden dengeli bir şekilde faydalanarak mümkün bu. Konuyu nereye getireceğimi anladınız sanırım. Ananas tek başına bir mucize yaratıp zayıflamayı sağlamaz. Ama dengeli tüketildiğinde kilo vermeye, kilo korumaya ve sağlığa olumlu katkı sağlar.

Ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir?

Ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra devam edelim… Bakalım ananasın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi nedir… Kolay akılda kalması için madde madde sıralayayım isterseniz:

1- Ananas sindirimi düzenler: Bilimsel olarak da kanıtlandığı üzere ananas bromelain adlı bir enzim içerir. Bu, bir anlamda ağızdan başlayarak mide ve bağırsaklara kadar uzanan geniş bir alan için çalışan mucize bir enzimdir. Bromelain, ananasın içerdiği lifle birleştiğinde de sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

2- Serotonin seviyesini yükseltir: Bir adım daha atalım ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusunda. Ananas, “mutluluk hormonu” denilen serotonin seviyesini yükseltir. Böylece sırf kendinizi depresif hissettiğiniz için zararlı yiyeceklere yönelmenizi önler. Peki bu sistem nasıl işler? Şöyle anlatayım: Ananas, triptofan adı verilen bir aminoasit içerir. İşte bu sayede de serotonin seviyesinin yükselmesine katkı sağlar.

3- Kemik ve eklem sağlığını geliştirir: Ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusunda söylemek istediğim ayrıntılardan biri de bu. Ananas tüketmek, kemik ve eklem sağlığını olumlu etkiler. Bunun nedeni de ananasın bol miktarda manganez içermesi.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirir: Gelelim ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusunda bir başka önemli noktaya.  Ananas bol miktarda C vitamini içerir. Bu da bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Bu arada bir parantez açayım. C vitamini sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda kolajen üretimine de katkı sağlar. Kolajenin ise sağlıklı bir cilt için ihtiyaç duyulan en önemli proteinlerden olduğunu hatırlatmak isterim.

5- Çok etkili bir antioksidandır: Ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusuna yine önemli bir maddeyle devam edelim. Ananas, flavonoid adı verilen çok etkili antioksidanlar içerir. Yani bu sayede bedeni toksinlerden temizleyerek birçok hastalığa karşı koruma sağlar, iltihaplanmayı önler.

6- Bol lif ve su içerir: Gelelim ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusunda kilo vermeyle ya da korumayla ilgili en önemli maddeye. Elbette yukarıda saydığım bütün o özellikler de kilo vermeye birer katkı. Ama bu konudaki en önemli özelliği ananasın bol bol lif ve su içermesi. Bu sayede bir yandan vücudun su ihtiyacını giderirken bir yandan da uzun süre devam edecek bir tokluk hissi sağlar.

Ananası nasıl tüketelim?

Ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusunun ilk kısmını böyle özetledik. Elbette hiç durmadan ananas yiyerek sağlıklı kilo vermek mümkün değil, bunu bir kez daha söyleyeyim. Ama akılcı bir beslenme programı içine ekleyerek kilo verme konusunda olabildiğince fayda sağlayabilirsiniz. Peki ananası ne zaman tüketmek gerekir? Aslında günün her saatinde olabilir. Haydi gelin bu konuda da bazı ipuçları vereyim size.

Sabah kahvaltısı: Sağlıklı bir kahvaltı için ananastan faydalanabilirsiniz. Ananas kullanarak smoothie hazırlayabilir ya da tükettiğiniz yulaf ezmesine farklı bir lezzet katabilirsiniz.

Öğle ve akşam yemekleri: Hazırladığınız sağlıklı yemeklere ananas dilimleri katıp hem göz zevkinizi okşar hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Ara öğün: Dilerseniz ananası ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. Lifli ve bol su içeren yapısıyla bu konuda da iyi bir seçenek olduğunu söylemek isterim.

Madem ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusunu ele aldık o zaman gelin size bu değerli meyveyi kullanarak hazırlayabileceğiniz bazı yiyecek ve içecek tariflerini hatırlatayım.

 

Kilo verdiren, kilo koruyan bir ara öğün: Ananas smoothie

 

Detoks zayıflatır mı? Zayıflamaya yardımcı detoks içecekleri

 

Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.