Ananasın zayıflamaya yardımcı 5 özelliği! - BERSU EKİNCİ -

28 Ekim 2017- Bersu Ekinci0
ananas.jpg

Ülkemize çok uzaklardan gelen ananas, artık her markette kolayca bulunan sıkça tükettiğimiz bir meyve haline geldi. Muhteşem tadı ve bol lifli yapısıyla gönlümüze taht kuran ananas, kilo vermek isteyenler için harika bir seçenek. Tatlı krizlerini önlemek istiyor ya da akşam yemeğinden sonra tatlı yemek istiyorsanız yalnızca bir dilim ananas bile bu isteğinizi karşılayıp, tokluk hissini sağlayabilir.

Web sitelerinde sıkça karşımıza çıkan ve zayıflattığı iddia edilen ‘Ananas Hapları’ konusunda ise sizleri uyarmak isteriz. Son dönemde popüler olan, içeriğinde ne olduğunu bilmediğimiz, tehlikeli  ananas hapları, son derece tehlikeli ilaçlardır. Zayıflamak ve fazlalıklardan kurtulmak için canınız tatlı istediğinde pasta yerine bir dilim ananas yemeniz yeterli.

Sizler için ananas meyvesinin zayıflamaya yardımcı özelliklerini araştırdık. Bakalım ananas dikenli kabuğunun altında nasıl faydalar barındırıyor…

1- Sarı rengiyle kolayca fark edilen ananas, bol miktarda C vitamini içeriyor. C vitamini soğuk algınlığına karşı en etkili vitamin ve kış aylarında portakal yerine ananas tüketebilirsiniz. C vitaminin yanı sıra bu lezzetli meyve bol miktarda antioksidan içeriyor.

2- Ananas bol lifli yapısı sayesinde açlık krizlerinin önüne geçer. Mideniz kazındığı anda ara öğün olarak bir dilim ananas yediğinizde uzun süre tok kaldığınızı göreceksiniz.

3- İçeriğinde bol miktarda Bromelain enzimi bulunduran ananası tek başına tüketmek çok daha faydalı sonuçlar doğurur. Sindirime yardımcı olan bromelain enzimi aynı zamanda vücutta iltihap oluşmasını önleyici etkiye de sahip. Fakat ananası başka yiyeceklerle karıştırdığınızda bromelain enziminin etkisini azaltmış oluyorsunuz.

4- Ananas yalnızca C vitamini içermiyor. Vücudumuzda ciddi hastalıklara yol açan serbest radikallerle savaşan tiyamin, manganez ve bakır gibi mineraller ananasta bol miktarda bulunuyor. Antioksidan özelliği olan bu mineraller vücuttaki serbest radikallere karşı oldukça etkili. Ayrıca manganez minerali kemik sağlığı için son derece faydalı.

5- Bol lif içeriğinin yanı sıra çok sulu bir meyve olan ananas, suyu sayesinde kolay acıkmayı engelliyor. Meyvenin içeriğindeki lifler uzun süre tok kalmamızı sağlarken, meyvenin içerisinde bulunan bol su da midedeki tokluk hissini artırıyor.

Peki ananas tüketirken nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz?

Öncelikle zayıflamak istiyor ve yediklerinize dikkat ediyorsanız marketten taze ananas almaya özen gösterin. Marketler artık bizler için ananası dikenli kabuklarından ayıklayıp, dilimliyor. Eğer konserve ananas alacaksanız mutlaka su ya da ananas suyu ile konserve edilmiş olmasına dikkat edin. Çünkü meyve konservelerine eklenen şekerli şurup meyvenin kalorisini arttırıyor ve istediğimiz sonucu almamıza engel oluyor. Kurutulmuş ananas alırken yine şekersiz, işlem görmemiş meyve kurularını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.