Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

16 Ekim 2020- Bersu Ekinci0
eski3-1.jpg

Size ve bütün danışanlarıma sık sık ambalajlı meyve sularından özellikle de kutulanmış asitli içeceklerden uzak durmanızı hatırlatıyorum. Bence şimdi bu konu üzerine biraz daha eğilmenin zamanı geldi. Bugün size asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda bazı önemli bilgiler vereceğim. Çünkü biliyorum ki özellikle de kutulanmış asitli içeceklere kelimenin tam anlamıyla “bağımlı” olanlar var, özellikle de genç kuşakta. Oysa zararları öyle büyük ki! Kilo aldırması belki de bunlar arasında çözümü en kolayı. Haydi gelin bir bakalım asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna biraz yakından bakalım.

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Asitli içecekler kilo aldırır: Şimdi asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna hemen bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. İşte bu kadar net! Çünkü bu tür içecekler kesinlikle kilo almaya yol açar. Üstelik de sağlığınıza başka zararlar da vererek yapar bunu. Nasıl olduğunu şöyle kısaca anlatayım. Bu tür içecekler aşırı miktarda şeker içerir. En basit anlatımıyla bu da kan şekeri dengenizi kolay kolay düzelmemek üzere bozar. Bu tür içecekleri tükettikten kısa süre sonra kendinizi aç hisseder ve gereğinden fazla yiyecek tüketirsiniz. Hem bu yiyecekler hem de asitli içeceğin barındırdığı şeker de kilo almanıza yol açar.

Karaciğerde yağlanmaya sebep olur: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna bu ayrıntıyla devam edelim. Bu tür içecekler fruktoz içerir. Bunun aşırısı da direkt karaciğerinizde yağ birikmesine neden olur. Lütfen unutmayın, karaciğer yağlanması önemli bir sağlık sorunudur.

Kemiklere ve dişlere zarar verir: Asitli içeceklerin önemli zararlarından biri de bu işte. Kemiklerin yumuşayıp erimesine nede olan hormonların fazla salgılanmasına yol açar.  Belli bir yaşta kadınların en büyük sorunu olan kemik erimesi, erken yaşta ortaya çıkar. Bunlara ek olarak dişlerinize büyük zarar verir. Asit, diş minesini bozar ve çürüklere yol açar. İşte asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Diyabet riskini artırır: Buraya kadar hala gözünüz korkmadıysa dahası da var. Haydi devam edelim asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna. Diyabetin en önemli sebeplerinden biri zararlı karbonhidrat tüketimidir. Yani bu asitli içeceklerin bol bol içerdiği şey. Bu tür içecekleri tüketmek diyabeti tetikler.

Cildiniz bile bozulur

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Metabolizmayı yavaşlatır:  Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda kiloyla ilgili bir başka önemli ayrıntı daha var. Bu tür içecekler tüketmeyi ısrarla sürdürürseniz kilo vermek hayal olur. Çünkü içerdikleri zararlı maddeler yüzünden metabolizmanız yavaşlar ve gün gelir yağ yakmamaya başlar.

Vitamin eksikliğine yol açar: Bu tür içeceklerde bulunan asit ve kafein bir araya geldiğinde vücuttaki vitaminleri parçalar. Tüketimin sürdürülmesi durumunda da vücutta vitamin eksikliği başlar.

Sindirim sistemine zarar verir: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda değinmek istediğim ayrıntılardan biri de bu. Asitli içecekler midedeki PH dengesini bozar. Bu da uzun vadede bütün sindirim sistemini olumsuz ekiler. Ülser, gastrit, hatta mide delinmesi gibi sorunlara zemin hazırlar.

Cildinize zarar verir: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunu bu ayrıntıyla toparlayalım. Bu tür içecekler cildinize tıpkı tütün ürünleri kullanmak gibi zarar verir. Aknelere ve erken yaşta cilt kırışıklıklarına neden olur.

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar.

Bence eğer bugüne kadar bu tür içecekleri tüketiyorsanız artık bir yana bırakın, onun erine en sağlıklı içecek olan suya yönelin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.