Avokadonun faydaları nelerdir, bu mucize besin nelere iyi gelir Bersu Ekinci

10 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
2.jpg

Özellikle son yıllarda beslenme konusunda giderek parlayan bir “yıldız” var: Avokado. Bu öylesine bir meyve ki, kelimenin tam anlamıyla doğanın insanlara sunduğu bir besin deposu ve sağlık kaynağı. Hem kilo vermeye yardımcı oluyor, hem kilo korumaya. Birçok vitamin ve mineralleri içinde barındırıyor. Kolesterol düşürmekten cilt güzellleştirmeye hatta kanseri önlemeye kadar sayısız faydası var. Gelin biz bu mucize meyveyi biraz daha yakından tanıyalım. Avokadonun faydaları nelerdir, bu mucize besin nelere iyi gelir bir inceleyelim.

Şimdi madde madde sıralayalım: İşte avokadonun faydaları.

Avokado son derece besleyici bir vitamin deposudur.

Özellikle son yıllarda avokado sağlıklı beslenme konusuna önem verenler arasında popüler hale geldi. Hatta öyle ki artık avokado “süper besin” olarak adlandırılıyor.  Aslında bütün bunlar hiç de boşuna değil. Çünkü avokado gerçekten son derece besleyici bir meyve. K, C, B5, B6, E vitaminlerini barındırıyor. Bu kadar da değil. Avokado aynı zamanda magnezyum, manganez, demir ve çinko da içeren bir meyve.

Avokado muzdan daha fazla potasyum içerir

Potasyum, bir çok kişinin günlük hayatında yeteri kadar almadığı gerekli bir mineral. Böbrek fonksiyonlarına, kalbin çalışmasına, iskelet ve düz kasların kasılmasına yardımcı olur. Ayrıca sodyum ile birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini korumaya yardımcı olur. İşte avokado, potasyum açısından son derece zengin bir besin. Sözün bu noktasında yüksek potasyum alımının kan basıncını yani tansiyonu düzenlediğini, kalp krizi geçirme ya da böbrek yetmezliği gelişme riskini azalttığını da hatırlatalım.

Avokado kalp sağlığını korur

Avokado kalp için faydalı olan tekli doymamış yağ asitlerini içerir. Aslına bakılırsa avokadonun kalorisinin yüzde 70’i yağlardan gelir, hatta bu durum avokadoyu, bilinen en yağlı meyvelerden biri yapar. Ancak, doğanın mucizesi işte tam burada devreye giriyor. Çünkü avokadonun içindeki yağın çoğu oleik asit. Yani bir başka deyişle tekli doymamış yağ asidi, tıpkı zeytinyağında olduğu gibi. Oleik asitin iltihabı önlediği ve kanserle bağlantılı genler üzerinde de  baskılama etkisi olduğu araştırmalarla kanıtlandı.

Bol bol lif içerir

Avokado,  bol lif içeren bir meyve. Bu yüzden de sindirim sistemi üzerinde büyük faydaları var.  Avokadonun içirdiği doğal lif, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.

Kolesterolü ve trigliseridi düşürür

Kalp hastalıkları, dünya üzerinde en yaygın ölüm sebeplerinden biri. Kalp krizine yol açan nedenler arasında en çok yüksek kolesterol, trigiliserid seviyesinin normal değerlerin üzerine çıkması, tansiyon yüksekliği sayılabilir. Ama eğer yeterli miktarda avokado tüketirseniz bu kolesterol seviyesini de tansiyonunuzu da trigiliserid düzeyini de dengede tutar.

Avokado kanser riskini önlemeye yardımcı olur

Elbette dikkat edilmesi gereken başka unsurlar da var ancak, avokado yemenin kanser oluşma riskini engellediği de bir gerçek. Ayrıca, avokado yemek kanser tedavisi için uygulanan kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya da yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur

Avokadoyu tek başına yiyebileceğiniz gibi salatalara ya da yemeklere de katabilirsiniz. Hatta avokado ile yemek de yapabilirsiniz. İçerdiği faydalı yağlar, vitamin ve mineraller sayesinde hem kilo vermenize yardımcı olur hem de kilo kontrolü  sağlar.

Saç ve cilt

Avokado,  sadece iç güzelliğinize değil dış güzelliğinize de yardımcı olur. Mesela avokadoyu yemeden cildinize uygulayabilirsiniz. Bu şekilde cildinizi yumuşatır ve esnekliğini korur, kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır. İşte bu noktada avokadonun içerdiği A, C ve E vitaminlerinin cildiniz için faydalı olduğunu da belirtelim.

Avokadoyu sadece cildinize değil aynı zamanda saçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Özellikle de saçlarınız kuruyorsa. Bu muhteşem meyve sayesinde pırıl pırıl saçlara sahip olabilirsiniz.

 Avokado nedir, nerede yetişir, nasıl yenilir

Peki avokado nedir, nerede yetişir konularına.. Bunları da kısaca anlatalım.

Avokado, anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgeleri olan bir meyvedir. Bu muhteşem besin kaynağı Persea Americana denilen avokado ağacının bir meyvesidir. Avokadonun yetiştiği ağaca, tereyağı ağacı da denilir.

Defnegiller ailesinden olan bu ağacın meyvesi, 16’ıncı yüzyılda İsppanyollar tarafından Avrupaya götürüldü.

Avokadonun bir başka adı da timsah armudu. Bunun nedeni ise meyvenin kabuklarının kalın ve üzerinin de pürtüklü olmasıdır. Ama bazı bölgelerde yetişen çeşitlerinin ise kabukları pürüzsüzdür.

Avokadonun kabuğu soyulur içindeki çekirdeği çıkarılır ve kabuğundan daha açık renkte olan meyvesi yenilir.  Ama avokadonun kabuğunu da atmayın. Çünkü bu kabuk kabızlığa da iyi geliyor.

Türkiye’de avokado Antalya ve Alanya gibi bölgelerde yetişiyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.