Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası

25 Mart 2020- Bersu Ekinci0
mantar.jpg
Bugünlerde kendimize yapacağımız en büyük iyilik, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Artık bunu sadece bu dönemlerde çok rastlanan mevsimsel gripten korunmak için değil dünyayı kasıp kavuran corona virüs (covid- 19) salgınından korunmak için de yapmamız gerek. Yani bu dönem beslenmemize her zamankinden çok daha fazla dikkat etmek durumundayız. Madem gündem tatsız, soframızı biraz daha sağlıklı tutalım.  Gelin bugün size bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası tarifi vereyim. Bütün vaktimizi evde geçirdiğimize göre mutfakta biraz farklı tarifler hazırlayabiliriz. Haydi başlayalım o zaman bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası nasıl yapılır…

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası: Malzemeler

Konuya hemen bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapmak için gereken malzemelerle başlayalım. Malzeme iki kişiliktir. Tüketecek kişi sayısına göre miktarı azaltıp çoğaltabilirsiniz.
 • 10 tane kültür mantarı
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir tane orta boy kuru soğan (ince ince kıyılmış)
 • Bir boğum rendelenmiş kök zencefil
 • Üç diş soyulmuş ve ince ince kıyılmış sarımsak
 • 4 su bardağı dolusu su
 • Bir limonun suyu
 • Çok az miktarda tuz
Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkili olan çorbayı hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi fazla vakit geçirmeden çorbanın yapımına gelelim. Malzeme çok görünebilir ama yapımı gayet kolay.
Çorbanın hazırlanışı
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ise şöyle:
 • Öncelikle mantarları isterseniz ikiye isterseniz daha küçük parçalara bölün ve  geniş bir tencereye alın. Üzerine bir su bardağı dolusu kaynamış su döküp 10 dakika bekletin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası içine koyacağınız mantarlar suda beklerken siz başka bir tencerede zeytinyağıyla kıyılmış soğan, sarımsak ve zencefili soteleyin. Soğanlar yumuşayıp zencefilin aroması da yayılıncaya kadar bu işlemi sürdürün.
 • Bu işlemin ardından kenarda bekleyen mantarları suyuyla birlikte soğan sarımsak ve zencefili sotelediğiniz tencereye alın.
 • Üç su bardağı daha su ekleyin. Sonra da bir limonun suyunu ekleyin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası iyice kaynadıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Çorbanın pişmesinin diğer çorbalardan biraz daha fazla zaman alacağını hatırlatalım.

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı bu kadar. Şimdi gelelim bu çorbanın yapımında kullandığımız mantarın faydalarına.

Mantarın sağlık faydaları

Gelelim mantarın faydalarına…
Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır.
Mantar bol miktarda protein içerir. Bunun yanı sıra bol bol B ve C vitamini de bulunur. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir.
Etkili bir D vitamini kaynağıdır.
Bol lif içerir.
Mantar çeşitli antioksidanlar içerir.
Kanser riskini azaltma konusunda etkilidir.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Güçlü kemik ve kaslara sahip olmaya yardımcı olur.
Bol bol D vitamini içerir.
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ve kullandığımız mantarın sağlık faydaları böyle. Gelecek yazılarımda da bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerektiğini anlatmaya devam edip yeni tarifler de vereceğim.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.