Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler

22 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
dessert-3490886_1920-1.jpg

Gelin bugün bir ‘tersten okuma’ yapalım, bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler neler onlara bir göz atalım. Son üç aydır en çok duyduğumuz kelimelerden biri “bağışıklık sistemi”. Dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle elbette. Genel anlamda hastalıklara karşı dirençli olmak, sağlıklı şekilde kilo vermek için de bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli. Fakat bazı yiyecek ve içecekler var ki onları tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz tehlikeye giriyor. Şimdi gelin aklınızdan bile geçirmemeniz gereken, bağışıklık sisteminizi düşüren, kilo verme ve kilo korumayı da tehlikeye sokan o yiyecek ve içeceklere. İşte bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler.

Bu arada şunu da belirtmem gerekiyor ki bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler neler bunları anlatmakla yetinmeyeceğim bugün. Aynı zamanda bunların yerine neleri tercih etmeniz gerektiğini de anlatacağım. Haydi o zaman…

Bunlar bağışıklık sistemini düşürüyor

Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler

Şeker ve şekerli yiyecekler: Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusuna bununla başlamak istiyorum. Evet, biliyorum bu tür yiyecekleri tüketmek çok keyifli olabilir ama, üzgünüm ki size bazı acı gerçekleri söyleyeceğim şimdi: Şeker ya da şeker içeren yiyecekler bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Öncelikle kilo almaya sebep olur. Buna ek olarak da vücutta iltihaplanmaya yol açar. Yüksek oranda iltihaplanma da bağışıklık sisteminizi baskılar. Yani sizi hastalıklara karşı dirençsiz hale getirir.

Yerine ne yemek gerekir?: Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusuna böyle bir giriş yaptık. Peki ama yerken bize keyif veren bu tür yiyecekleri hayatımızdan çıkardıktan sonra yerine ne koyacağız? Son derece sağlıklı bir seçenek var bunun için. Canınız şekerli bir şeyler istediğinde çilek, böğürtlen, ahududu ve yaban mersini yiyin. Bunlar çok etkili antioksidanlar ve iltihaplanmayı önleyip bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kızartılmış yiyecekler: Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusuna bir başka tehlikeli madde ile devam edelim. Elbette bir tabak dolusu kızarmış patates birçok kişinin ağzını sulandırır. Ama yemeye başlamadan önce size şunu söylemem gerekiyor: Bu tür kızartılmış yiyecekler, içerdikleri yüksek oranda yağ nedeniyle kilo almanıza yol açar ve tıpkı şeker gibi  bağışıklık sisteminizi düşürür.

Yerine ne yemek gerekir? Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusunda önemli bir ayrıntıya geldi sıra. Kızartma yerine fırında ya da buharda pişirme yöntemini tercih edin. Bu hem kilo verme ve kilo koruma hem de bağışıklık sistemini güçlendire açısından son derece faydalı.

Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler

Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler

Fast food: Haydi biraz daha devam edelim bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusuna. İş çıkışı hemen bir hamburgerciye uğrayıp o hazır yiyecekleri tüketmek ne kadar da kolay değil mi? Ama bu hiç sağlıklı değil. Bu tür yiyeceklerle birlikte vücudunuza hiç de ihtiyaç duymadığınız doymuş yağlar, ödem yapan sodyum, şeker ve bol bol sağlıksız kalori alırsınız. Bütün bunlar da bağışıklık sisteminiz için tehlike çanlarının çalmasına neden olur.

Yerine ne yemek gerekir? Öncelikle hem sağlıklı olmak, hem de kilo almamak istiyorsanız böyle fast food yiyeceklerin yerine evde kendiniz sağlıklı koşullarda pişirdiğiniz yiyecekleri tercih edin.

Hamur işleri: Biliyorum, bizim ülkemizde epey rağbet gören alışkanlıklardan biri bu hamur işlerini tüketmek. Ama bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusunda size bunların bağışıklık sisteminizi çökertmeye neden olduğunu söylemem gerek. Bu yiyecekler de iltihaplanmaya yol açıp bağışıklık sisteminizi düşürür.

Yerine ne yemek gerekir?Ama ben böyle keyifli yiyecekler tüketmezsem kendimi kötü hissederim” diyorsanız bunun da çaresi var. Yine kendiniz için bu tür lezzetli ve keyifli yiyecekler yapabilirsiniz. Ama bunları hazırlarken şeker ve un yerine, ezilmiş muz, Medine hurması gibi sağlıklı seçenekler bulabilirsiniz. Hatırlatmak isterim ki zaman zaman sizinle bu tür tarifler de paylaşıyorum.

Gazlı içecekler: Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler konusunda bir madde daha var sırada. Özellikle bu tür sıcak günlerde gazlı içecekler ya da hazır meyve suları çok tüketilir. Oysa bunların verdiği o serinleme hissi sadece birkaç dakika sürer ve geride kilo alma hatta obezite tehlikesi ile vücudunuza gereksiz yere aldığınız o katkı maddeleri ve şeker, onların yarattığı sorunlar kalır.

Yerine ne tüketmek gerekir ? Elbette bol bol su içmelisiniz. Eğer su içmekten bıkarsanız bu sefer de içine limon dilimi, bir tane çilek, nane yaprağı gibi lezzet unsurları katabilirsiniz. Ayrıca yeşil çay, papatya çayı da bir seçenek olabilir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.