Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri - BERSU EKİNCİ -

18 Ocak 2019- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Sizin de dikkatinizi çekiyor büyük olasılıkla, son günlerde çevrenizde birçok insan gribe ya da soğuk algınlığına yakalanmış durumda. Üstelik tam iyileştiğini düşünürken aniden tekrar başladığı noktaya dönenler de var çok sayıda. O zaman gelin bugün sizinle bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri üzerinde konuşalım biraz. Elbette bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmemiz gerek. Ama neden bunu bitki çaylarıyla desteklemeyelim ki? Şimdi size bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri vereceğim. Hem yapımları kolay, hem de sizi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı dirençli tutmaya yardımcı olacak bitki çayları bunlar.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri: Zencefil çayı

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri

Konuya sadece öksürüğü iyi gelmekle kalmayıp aynı zamanda mide rahatsızlıklarını da azaltan bu çayla başlamak istedim. Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan zencefil çayını hazırlamak için gereken malzemeler şöyle:

1 yemek kaşığı kadar dilimlenmiş zencefil kökü
Yarım tatlı kaşığı doğal bal
2 diş karanfil
1 çubuk tarçın
Bir tane portakalın kabuğu

Hazırlanışı: Gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan zencefil çayının hazırlanmasına. Ortalama bir ölçü vermem gerekirse, bir kupa dolusu çay için aynı miktarda suyu çaydanlıkta iyice kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine yukarıda sayılan bütün malzemeyi katın. Sonra da ocağın altını kısın. Kısık ateşte 15 dakika kadar daha kaynatın. Sonra da kupanıza doldurup yudum yudum tüketin.

Limon ve karabiber çayı

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri

Devam edelim bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri konusuna. Bu kez sırada limon ve karabiber çayı var. Önce gereken malzemeler

1 limonun suyu
Yarım yemek kaşığı zerdeçal tozu
Dörtte bir yemek kaşığı karabiber
Yarım yemek kaşığı doğal bal (Eğer doğal bal bulamazsanız, marketten satın aldığınız balı kullanmanızı önermiyorum)

Hazırlanışı: Önce zerdeçal tozu ve karabiberi bir bardağa koyun. Sonra da üzerine iyice kaynamış suyu dökün. Son olarak da bir limonun suyunu ekleyin. İşte size bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında en etkili olanlardan biri daha. Bu arada bu çayın aynı zamanda bir tür detoks içeceği olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri: Lavanta çayı

Gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında en ilginçlerinden birine. Lavanta, bilindiği gibi sinirleri yatıştırıp rahat bir uyku sağlar. Ama tek faydası bu değil elbette. Lavanta aynı zamanda iltihap ve enfeksiyon önleyen özellikler de taşır. Aynı zamanda etkili bir antiseptiktir. A ve C vitaminleri de içeren lavanta aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur.

Şimdi gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan lavanta çayı için gereken malzemelere.

Bir büyük su bardağı dolusu kaynamış su
4 yemek kaşığı lavanta yaprağı

Hazırlanışı: Şimdi de nasıl hazırlandığına bakalım.

Önce suyunuzu kaynatın. Su kaynadıktan sonra lavanta yapraklarını ocaktan aldığınız bu kaynamış suyun içine katın. Demliğin ağzını kapatarak 15- 20 dakika bekleyin. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan lavanta çayı tüketime hazır.

Ihlamur gibisi var mı?

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında en çok bilinen birine yani ıhlamura geldi sıra. Hangimiz küçükken hastalandığımızda annemizin demlediği ıhlamuru içip de iyileşmedi ki?

Hazırlanışı: Haydi gelin bir hatırlayalım ıhlamurun nasıl hazırlandığına. Taze ıhlamur yapraklarını bir demliğin içine koyun. Üzerini kapatacak kadar su ekleyin. Sonra da kaynamaya bırakın. Dilerseniz çay kaynarken içine bir çubuk tarçın ya da birkaç ince dilim zencefil de katabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan ıhlamuru tüketirken içine bol limon da ekleyebilirsiniz.

Ekinezya çayı

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında hem çok faydalı olan hem de çok dikkatli kullanılması gereken bir tanesine geldi sıra: Ekinezya çayı.

Önce bu çayı hazırlamak için gerekli malzemeleri sayalım:

2 su bardağı dolusu kaynamış su
1 yemek kaşığı kurutulmuş ekinazya yaprağı
1 yemek kaşığı ince ince dilimlenmiş zencefil
1 limonun suyu

Gelelim, bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan ekinazya çayının nasıl hazırlandığına.

Önce suyunuzu bir güzel kaynatın. Sonra da kurutulmuş ekinezya yapraklarını, dilimlenmiş zencefili çaydanlığın içine ekleyin. Bir 10- 15 dakika kısık ateşle bu şekilde kaynatmaya devam edin.

Son olarak da bir limonun suyunu ekleyin. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri arasında yer alan ekinezya çayı hazır.

Fakat ekinezya konusunda dikkatli olmanız gereken bazı noktalar var. Hemen bunları da anlatayım.

Her ne kadar ekinezya bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor olsa da bazı sağlık sorunlarınız varsa uzak durmanız gerekir. Eğer aşırı tüketirseniz bu durum, bağışıklık sisteminize yarar sağlamak bir yana tam tersine zarar verir. Hatat ciddi hastalıklara bile yol açabilir.

Karaciğerinizle ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız ekinezya tüketmemelisiniz. Çünkü ekinezya karaciğer enzimlerinin fonksiyonlarını artırır.

Ekinezyanın aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına, kalp çarpıntısına sebep olabilir. Ayrıca astımınız varsa da ekinezyayı tüketmekten kaçının.

Ayrıca ekinezya bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir. O yüzden ekinezyayı tüketmenizi engelleyecek bir sağlık sorununuz varsa bence bu çaydan uzank durun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.