Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie

1 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
muthie.jpg
Hepimiz tetikte olmak zorundayız bu dönemde. Dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntı da bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bu yüzden, bütün dünyayı etkileyen coronavirüs günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusu üzerinde biraz daha durmak gerektiğini düşünüyorum. Bu kez bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie tarifi vermeyi planladım. Nasıl yapıldığını, kırmızı pancarın hangi vitaminleri içerdiğini, sağlık faydalarını da bir kez daha hatırlatacağım. O zaman başlayalım bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie konusuna.

Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie

Sözü fazla uzatmadan hemen gerekli malzemeleri ve yapımını anlatacağım. Aslına bakılırsa bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie hazırlamak gayet kolay. Yani çok fazla malzeme gerektirmiyor ve hazırlama süresi de gayet kolay.
Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie için gerekli malzemeler:
 • Bir tane küçük kırmızı pancar soyulmuş
 • Bir tane küçük muz (Kabuğu soyulmuş)
 • Bir yemek kaşığı ev yapımı taze yoğurt
 • Bir avuç dolusu yaban mersini
 • Bir tane soyulmuş portakal
İşte bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie yapımı için gereken malzemeler bunlar. Yapımına gelirsek… Bütün bu malzemeyi bir blender’a atıp iyice karıştırın.

Bu ayrıntılara dikkat

Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie

 

Şimdi gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalarına.
 • Bana sorarsanız pancarınızı önce haşlayın. Böylece blender’da yapacağınız işlem daha kısa sürer.
 • Kesinlikle hazır yoğurt alıp kullanmayın. Kullanacağız yoğurt evde sizin tarafınızdan mayalanmış ve taze olsun.

Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie yapımı bu kadar şimdi gelelim diğer önemli konuya. Biraz da kırmızı pancarın sağlık faydalarını anlatalım.

Kırmızı pancarın sağlık faydaları

 1. Kırmızı pancar bol miktarda C vitamini içerir. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir.
 2. C vitamini yanında bol miktarda nitrat da içerir. Bu sayede özellikle ileri yaşlarda karşılaşılan Alzheimer gibi sorunları önlemeye de yardımcı olur.
 3. Kırmızı pancar antioksidan kaynağıdır. Bunu sağlayan da bu sebzeye rengini veren betalain.  Bu betalain sayesinde kanser savaşçısıdır aynı zamanda.
 4. Tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.
 5. Bol lif içerdiği için sindirim sistemini düzenler.
 6. Demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur.
 7. Kırmızı pancar A, B6, B12, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra fosfat ve potasyum da içerir.

Aşırıya kaçmayın

Kırmızı pancarın sağlık faydaları bunlar. Fakat her besin gibi onu da tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Biraz da onlardan söz edelim.
 • Kırmızı pancar tansiyonu düzenleme olanağına sahip fakat aynı zamanda sodyum da içerir. İşte bu yüzden özellikle tansiyon sorununuz varsa tüketirken aşırıya kaçmayın.
 • Az miktarda olsa da şeker de içeriyor. Bu yüzden diyabet sorunu olanların da haftalık kırmızı pancar tüketimini haftada orta boy bir yumru ile sınırlandırması gerekiyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie tarifi ve bu güzel renkli sebzenin sağlık faydaları böyle. Bütün besinlerde olduğu gibi orantılı bir şekilde tüketmemiz gerektiğini de unutmayalım lütfen.
Sağlıklı günler dilerim.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.