Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir?

13 Ocak 2021- Bersu Ekinci0
ahasayfa.jpg

Tüm dünya olarak zor bir dönemden geçtiğimiz herkesin malumu. Üstelik verilere göre bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları da düşecek. Bunlara ek olarak pandemi yüzünden yaşanan psikolojik gerilim de cabası. Durum böyle olunca bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve tüm bunlara direnmek için sağlıklı beslenmek gerek. Peki ne yapmalıyız? Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? Bu kez size doğru beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmanın ya da güçlendirmenin yolları hakkında ipuçları vereceğim. Çünkü beslenme programında yapılacak bazı düzeltmelerle bu mümkün. Gelin o zaman bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarına.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarına hemen geçelim istiyorum. Gerçekten de doğru ve akılcı beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve hatta buna ek olarak kilo vermek ya da kilo korumak da mümkün. Aslında birazdan göreceksiniz siz de anlatacağım şeyler öyle karmaşık formüller, bulunmayacak yiyecekler içermiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarını şöyle sırayla, birer birer anlatalım. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için neler yemek gerekir? Hangi besinleri tüketirsek hastalıklara karşı daha dirençli olabiliriz?

Şimdi size bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? konusunda beş tane önemli ipucu vereceğim.

Daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketin: Aslında genel anlamda sağlıklı olmak, kilo vermek, kilo korumak için de bunu yapmanız gerekli. Yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde vücudunuzu besler, sizi hastalıklara karşı dirençli hale getirir. Ayrıca vücudunuzu toksinlerden temizler. Bunlara ek olarak eğer kilo vermek amacınız varsa, içerdikleri lif nedeniyle uzun süre tokluk hissi sağlar. Peki neler bu yeşil yapraklı sebzeler? Hemen sayalım: Ispanak, kara lahana, pazı, roka, kıvırcık lahana, marul… Gördüğünüz gibi bunlar rahatça her manav ya da pazarda ya da market tezgahında bulabileceğiniz besinler. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarından biri bu.

Şekeri hayatınızdan çıkarın: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun önemli yanıtlarından birine gelelim şimdi. Aslında kilo vermek ya da kilo korumak konusunda da sık sık gündeme geliyor bu konu. Artık çok iyi bildiğimiz gibi şeker sadece kilo konusunda değil genel sağlık anlamında asla tüketilmemesi gereken bir unsur. En önemli olumsuz etkisi, şeker ya da şeker içeren besinlerin vücudun bağışıklık sistemini destekleyen C vitaminlerinin kullanımını yüzde 50 oranında düşürmesi. Kan şekeri yükseldiğinde de bu durum, vücutta bağışıklık sistemini destekleyen reseptörleri, etkisizleştirip sizi bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.

Sağlıklı yağlar tüketin: Şimdi gelelim bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun bir diğer önemli yanıtına. Sağlıklı yağlar tüketin. Burada sağlıklı yağlardan kastım Omega 3 elbette. Bildiğiniz gibi vücut, Omega 3’ü kendisi üretemez. Bu yüzden de bunu besinlerden almak gerekir. Sağlıklı yağlar olarak tanımlanan Omega 3’ü alabileceğiniz en önemli kaynaklar ise balıklar. Bunların başında da somon balığı ve ton balığı geliyor. Avokadonun da iyi bir Omega 3 kaynağı olduğunu eklemem gerek. Bana sorarsanız, haftada 2 ya da 3 kez balık yemeğe gayret edin.

Kemik suyu tüketin: Aslında bu çok eskiden beri bilinen bir beslenme sırrı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun da yanıtlarından biri. Kemik suyu ile çorba yapabilirsiniz söz gelimi. Kemik suyunun bağışıklık konusundaki en önemli etkisi, bağırsak duvarını koruyup enflamasyonu yani iltihaplanmayı önlemesi. Bunun yanı sıra soğuk algınlığını önleme gibi bir özelliği de bulunuyor. Ayrıca, kemik suyu etkili bir antioksidandır, hafızayı güçlendirir, yaraların iyileşmesine destek olur.

Yemeklerinize zerdeçal ve karabiber katın: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarının bence en keyifli bölümüne geldik. Yemeklerinize hem lezzet hem de sağlık katmak için zerdeçal ve karabiber gibi baharatlar ekleyin. Daha önce de hatırlattığım gibi zerdeçal, en etkili doğal iltihap önleyicilerden biri. Bu yüzden de bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı. Zerdeçalın bu konudaki etkisi ise içerdiği curcuminden kaynaklanıyor. Bugüne kadar genellikle kilo verme konusunda etkili olduğu bilinen karabiber de iltihap önleyicidir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına da katkısı var ayrıca.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarını kısaca böyle toparladım. Aslında gördüğünüz gibi bağışıklık sistemini güçlendirmek ya da güçlü tutmak öyle doğaüstü bir iş değil. Hangi besinleri, nasıl tüketmek gerektiğini bilmek ve bunu uygulamak yeterli.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.