Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler - BERSU EKİNCİ

22 Mart 2019- Bersu Ekinci0
asilana.jpg

Mevsim dönümü olan 21 Mart’ı geride bıraktık. Artık tam anlamıyla ilkbahar geldi. Her ne kadar birçok yerde hava hala soğuksa da nisan yağmurlarına ve mayıs çiçeklerine sayılı zaman kaldı. Peki siz bahar coşkusunu yeterince yaşıyor musunuz? Yoksa, sabahları uyanmakta güçlük mü çekiyorsunuz, enerjiniz tamamen bitmiş gibi mi hissediyorsunuz? O zaman bahar yorgunluğunun pençesine düşmüşsünüz demektir. Ama bunun çaresi var. Gelin bugün bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna bir bakalım sizinle. Ardından da bu mevsim dönümüyle başa çıkabilmek için başka bazı tüyolar vereyim. Bence derin bir nefes alın ve bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna başlayalım.

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler: Doğru vitaminleri alın

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler deyince önce size bu mevsim geçişine uyum sağlamak için doğru vitaminleri almanızı söyleyerek işe başlayacağım. Yani işin en önemli ayağı beslenme. Anlatmaya, bu dönemde gereksinim duyduğunuz vitaminlerle başlamak istiyorum.

B1 vitamini: Hayatınızı etkileyen bahar yorgunluğuyla başa çıkabilmek için vücudunuzun B1 vitaminine ihtiyacı var. Bu vitamini de börülce, taze ya da kuru fasulye. barbunya tüketerek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yumurta, ıspanak, tuzsuz yer fıstığı da tüketebilirsiniz.

B12 vitamini: Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna devam edelim. Bunun için kırmızı et tüketmeniz gerekir. Kırmızı etin bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler arasında yer almasının önemli bir nedeni var. Demir eksikliği yorgunluğa sebep olur. Özellikle bahar aylarını zinde geçirmek için sofranızda haftada 2 kez buharda ya da ızgara yöntemiyle pişirilmiş kırmızı et tüketin.

C vitamini: Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna, kilo verme ve bağışıklığı güçlendirme konusunda da etkili olan C vitamini ile devam edelim. Kivi C vitamini açısından çok sağlam bir besin. Bu meyveden günde bir tane tüketirseniz hem metabolizmanız canlanır hem de bahar yorgunluğuyla mücadelede başarılı olursunuz. Bunun yanı sıra armut, maydanoz, marul, dere otu gibi sebzelerden de C vitamini alabilirsiniz.

E vitamini: Devam edelim mi bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna… E vitamini de bu süreçte enerjinizi destekler. Bunun için çiğ badem, ceviz ya da fındık tüketebilirsiniz. Ama bu noktada bu tüketimi abartmamanızı ve günde bir avucu geçmemenizi önermek isterim.

Su içmeden olmaz!

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler

Elbette su, hem sağlık için hem de kilo korumak ya da kilo vermek için yeteri kadar tüketmeniz gereken en önemli içecek. Özellikle de bahar yorgunluğunu önlemek için, vücudunuzu sıvı kaybından korumanız gerek. Çünkü yeteri kadar sıvı alımı olmazsa halsizliğiniz daha da belirgin hale gelir.

Yeşil çay yudumlayın

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusunda bir başka ayrıntıya sıra geldi şimdi de: Yeşil çay. Yiyecek değil ama, çok iyi bir antioksidan olan yeşil çay, sizi halsizlikten de korur. Ama yine de bana sorarsanız günde bir fincandan fazlasını tüketmeyin.

Güzellik uykusu!

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler

Aslına bakılırsa sağlıklı ve enerjik olmak ya da kilonuzu korumak için 7 ya da 8 saatlik bir gece uykusu gerekli. Bunu ihmal etmeyin. Ama eğer gece az uyuduysanız gün içinde tabii eğer fırsatınız oluyorsa 15 dakikalık küçük şekerlemeler yapın. Bu, enerjinizi toparlar. Tabii bu küçük şekerlemeleri abartırsanız bu da gece uykunuzu olumsuz etkiler. Bunu da aklınızın bir kenarına not edin.

Bunlardan uzak durun

Bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusunu böyle özetledikten sonra şimdi de uzak durmanız gereken bazı noktalardan söz edeceğim. Her ne kadar sabahları uyanmakta, kendinize gelmekte güçlük çekiyorsanız da siz siz olun kahve tüketimini abartmayın. Hatta alkol tüketimini de sınırlayın. Çünkü aşırı kahve ya da alkol tüketimi gece uykularınızı düzensiz hale getirebilir ve sabahları yeterince dinlenemeden yataktan çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.