Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler

31 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
maintheme.jpg

Madem başladık Kurban Bayramı konusuna, öyle devam edelim. Son iki yazımda size bu özel günlerde hem sağlığınızı korumak hem de kilo almamak için uyulması gereken bazı ipuçlarını verdim. Şimdi de sıra geldi yemek sonrasına, yani tatlı kısmına. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak istiyorsanız bayramların o geleneksel lezzetlerine yani baklavalara, çikolatalara, şekerlere veda etmeniz gerektiğini hatırlatırım. O yüzden bugün bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusuna bir bakalım.  Üstelik bunlar, gayet sağlıklı ve kilo aldırmayan yiyecekler. O zaman gelin bir bakalım bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler neler…

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler:  Tatlı yerine meyve

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusuna meyvelerle başlamak istiyorum. Fakat dikkat! Yani “alt tarafı meyve” deyip geçmeyin. Çünkü meyveler de şeker içerir ve aşırı miktarda tüketirseniz, gereken faydayı sağlayamayabilirsiniz. O yüzden meyveleri de ölçülü tüketmek gerekir. Konuya böyle başladıktan sonra devam edelim.

Bayram yemeklerinden sonra tatlı yerine şeker oranı düşük olan çilek, ahududu, yaban mersini gibi meyveleri bir avuç tüketebilirsiniz. Biraz daha tatlı bir şeyler istiyorsanız yarım muz da yiyebilirsiniz. Ya da birkaç dilim ananas, tatlı yeme isteğinizi ortadan kaldırır. Unutmadan… Bu meyveler hem vitamin ve mineraller açısından zengindir hem de kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için yardımcıdır.

Sözün burasında hemen başka bir ayrıntıyı hatırlatmak isterim. Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler arasında yer alan meyveler elbette faydalı ama yemek yer yemez hemen meyvelere yönelmeyin. Çünkü onları yemenin de zamanı var.

Meyve tüketmek için en doğru zamanın yemekten yarım saat önce ya da sonra olduğunu size hatırlatmak isterim. Yemeğin hemen ardından meyve yemek mideyi rahatsız edip sindirim sorunlarına yol açar. Meyve nasıl ve ne zaman yenir yazımı ve bu konudaki ayrıntılı bilgileri hatırlamak için lütfen bu linke tıklayın.

Medine hurması ya da kuru erik

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusuna devam edelim. Canınız tatlı çektiğinde Medine hurması ya da kuru erik yiyebilirsiniz. Bunların her ikisi de ölçülü tüketildiğinde kilo aldırmayan ve genel sağlığa olumlu katkıda bulunan seçenekler.

Önce hurmayla başlayalım. Çok iyi bir lif, demir ve potasyum kaynağı. Tatlı krizlerini önlemede üstüne yok. Yanında 4 ya da 5 tane de çiğ ve tuzsuz badem yerseniz keyfinize diyecek olmaz. Ama elbette miktarına dikkat etmeniz gerek. İki tane Medine hurmasıyla yetinmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Gelelim bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusunda kuru eriğe… Sorbitol ve lif içeren kuru erik, sindirim sistemini düzenlemeye de yardımcı olur. Elbette yine miktar önemli! İki tane kuru erik ile yetinmenizi öneririm.

Türk kahvesi metabolizma hızlandırıp yağ yaktırır

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler

Gelelim bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusunda gerçek bir keyif unsuruna. Türk kahvesi! Elbette şekersiz ve yanında büyük bir bardak suyla içeceksiniz. Çok canınız çekiyorsa 4 ya da 5 tane kuru badem de eşlik edebilir kahvenize.

Yeri gelmişken Türk kahvesinin yağ yakma ve kilo verme konusunda etkili olduğunu hatırlatmak isterim. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi şu linkteki yazımda bulabilirsiniz.

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusunu böyle toparlayalım.

Peki ya kaçamak yaparsak?

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler

Peki ya kendinize hakim olamayıp şerbetli bir tatlı yerseniz ne olacak? Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak istiyorsanız bunu yapmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Fakat hepimiz insanız, bazen kontrolü kaybedebiliriz. Ama o zaman da dünyanın sonu değil!

Bunu “küçük bir kaçamak” olarak değerlendirip sadece örneğin bir dilim baklava ile yetinin. “Nasıl olsa yedim, biraz daha devam edeyim” demeyin, onun yerine sonraki öğünlerde kontrolü elinize alın ve yine sağlıklı beslenme programınızı sürdürün.

Hepinize sağlıklı ve mutlu bayramlar dilerim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.