Bildiğiniz Tahıllardan Değil! İşte Kinoa... - BERSU EKİNCİ -

2 Ağustos 2017- Bersu Ekinci0
kinoa.jpg

Uzun zamandır karbonhidrat grubuna dahil olan besinlerden uzak durmamız öğütlense de bu son derece yanlış ve ne yazık ki bir o kadar da yaygın bir söylem. Bütünsel beslenmenin temel ilkelerinden biri hiçbir besin grubunu tamamen kesmemektir. İhtiyacımız olan besinleri sağlıklı seçeneklerle  değiştirmek bu konuda yapılacak en doğru şey!

İşte bu noktada karşımıza çıkan kinoa oldukça ilginç bir besin.  Kökeni İnkalara dayanır, Güney Afrika’da bulunan And Dağlarında yetişir. Görünüş bakımından tahıla benzese de bir tahıl değildir. Daha çok pancar ve ıspanak gibi sebzelerle benzerlik gösteren bu gizemli yiyecek, besin değerinin keşfedilmesiyle birlikte dünyadaki en popüler besinlerden biri haline geldi.

Kinoa tohumu vücudun üretemediği ama vücuda girmesi gereken aminoasitlerin tamamını içerir. İnsan vücudu 20 aminoasit içerir fakat bu aminoasitlerin 9 unu vücut üretemez. Bunu et, yoğurt, süt gibi hayvansal gıdalardan almak zorunda kalıyoruz. Kinoa tohumu vücudumuzun üretemediği ve almak zorunda olduğumuz tüm aminoasitleri içeren bir bitkidir.
Kinoa tohumu yüksek oranda mineral, lif ve vitamin içerir. İçinde A, B, C, D, E, K vitaminlerini barındırır. Bu zengin içeriğe rağmen kolesterol olmaması bu bitkiyi daha da inanılmaz kılıyor. Bileşiminde ayrıca magnezyum demir, çinko, kalsiyum ve fosfor bulunur.
Kinoa ile Zayıflamak mümkün mü?‘ diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…
Sürekli olarak sadece kinoa tüketerek zayıflayamazsınız. Açlık hissinizi azaltabilir, spor yapıyorsanız içindeki protein sayesinde çok daha enerjik olabilir, içerdiği bol miktardaki kalsiyum ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.  Yüksek miktarda vitamin ve minareller  sayesinde yüksek kalorili ve kolesterollü gıdalardan alabileceğiniz tüm besin değerlerini  alabildiğiniz için sağlıklı beslenirsiniz.

Peki bu kadar zengin içeriğe sahip olan Kinoa’nın diğer faydaları neler?

  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Ameliyat sonrası yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Kemikleri ve dişleri güçlendirir.
  • Anne sütünü arttırır.
  • Antioksidandır.
  • Kansızlığa iyi gelir.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.