Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler

26 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0
anaaa.jpg

Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra bütün sorunun çözüldüğünü, hayatınızın değiştiğini düşünüyorsunuz değil mi? Bir noktaya kadar öyle elbette. Beslenme danışmanı sayesinde bu konudaki ayrıntıları öğrendiniz. Daha hareketli bir yaşam tarzı benimsediniz. Artık sağlıklı ve akılcı beslenmenin yöntemlerine hakimsiniz. Peki ya bazı yiyeceklerin “gizli tehlike” içerdiğini biliyor musunuz? Yani siz sağlıklı olduklarını düşünürken onların hem sağlığınızı hem de kilonuzu tehdit ettiğini. Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum size. Bu önemli bir nokta çünkü. Sağlıklı sandığınız bazı besinlerin zararlı maddeler en çok da şeker içerdiğini düşünürsek bu konuya biraz zaman ayırmakta fayda var. Gelin bakalım bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler hangileri.

Meyve aromalı yoğurtlar

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler denilince ilk akla gelen grupta bu meyveli yoğurtlar yer alıyor. Bana sorarsanız markette satılan hiçbir yoğurdu tüketmenizi önermem, bunun yerine evde kendiniz mayalamalısınız. Fakat birçok insanın hafif olduğu gerekçesiyle tatlı niyetine bu meyve aromalı yoğurtlara yöneldiğini biliyorum. Oysa tam tersi. Kilo korumak istiyorsanız bunlardan uzak durmalısınız. Özellikle de üzerinde “diyet” ya da “light” ibaresi bulunanlardan. Katkı maddeleri bir yana hiç tahmin etmediğiniz kadar yüksek oranda şeker içeriyor bu tür yoğurtlar.

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler: Ketçap ve barbekü sosları

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler

Izgara etinizin üzerine şeker döker misiniz? Tabii ki hayır! Ama zaman zaman sağlıklı besinlerin lezzetini artırmak için ketçap ya da barbekü sosları kullanıyorsunuz büyük olasılıkla. Madem bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler konusunu konuşuyoruz, hatırlatmak isterim ki bu tür soslardan uzak durmanızda fayda var. Çünkü onlar da aşırı miktarda şeker ve sayısız katkı maddesi içeriyor. Kilo korumak için bu katkıları mutfağınızdan çıkarıp onun yerine kendiniz belki de yaratıcılığınızı kullanarak yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.

Ambalajlı içeceklere dikkat

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler konusuna devam edelim. Şimdi anlatacağım maddede içecekler söz konusu ve bu kilo koruma konusunda önemli bir ayrıntı.  Ambalajlı meyve suları, gazlı içecekler ya da sağlıklı olduğu iddia edilen aromalı sulardan kesinlikle uzak durun.  Bunlar yerine daha fazla lif ve vitamin almak için meyvenin kendisini tüketin. Gazlı içecekler yerine de suyunuzun içine limon, çilek, salatalık, elma ya da sevdiğiniz bir başka meyve ekleyerek sağlıklı içeceğinizi hatırlayın.

Salata sosları

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler

Birçok kişinin yanılgıya düştüğü konulardan birine daha sıra geldi. Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler konusunu anlatırken bunu da atlamak istemedim. Salata genel bakışla sağlıklı bir tercih elbette. Rengarenk, çeşit çeşit sebzelerle hazırlanmış bir salata hem tok tutar hem de gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza almanızı sağlar. Peki ya lezzetini artırmak için kullandığınız soslara ne demeli? Bana sorarsanız piyasada hazır satılan soslara pek yüz vermeyin. Çünkü onların içinde de katkı maddeleri ve en önemlisi de şeker bulunur. Bunun yerine sosunuzu kendiniz hazırlayın. Hatta eğer bu linke tıklarsanız kilo dostu salata sosu tariflerine ulaşabilirsiniz.

Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler konusu genel hatlarıyla böyle. Tabii ki kilo vermek, kilo korumak için uzak durmanız gereken kızartmalar, tatlılar, bol şeker içeren yiyecekler, hamur işleri, cipsler, fast food yiyecekleri var.  Ama kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler onlardan zaten uzak duruyor.

Bense size “masum görünen” ama aslında kilo verme ya da korumayı sekteye uğratanlar hakkında bazı ipuçları vermek istedim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.