biraz gayret yeter

22 Ocak 2017- Bersu Ekinci0
ESY-023007792.jpg

Hep zamansızlıktan şikayet ediyorsunuz ya; işyerinde çok yoruluyorsunuz, günün sonunda dinlenmekten başka bir şey düşünemiyorsunuz, sabah güne güzel bir başlangıç yapmak varken yatakta bir beş dakika daha kalmayı seçiyorsunuz… Rutinin dışına çıkın. Ofiste, evde veya sokakta. Egzersiz yapmak için illa spor salonuna ihtiyacınız yok. Biraz gayret yeter…

İşyerinizdeki masanıza oturdunuz ve öğle yemeği haricinde yerinizden kalkmadınız muhtemelen. En büyük hareketiniz, fareye tıklamak oldu gün boyunca. Haliyle gözlerinizi kırpıp, kaydırıp, başınızı oynatarak ekranınızda açılan sayfaları takip ettiniz. Gün içinde sosyal medyada attığınız turlarda da yine başınızı ve gözlerinizi çalıştırdınız, bu kez parmaklarınız da devredeydi. Her gün aynı hareketler, aynı döngü… “Bunu değiştirmek o kadar da zor değil” desem size. Hatta daha da ileri gidip sadece yapacağınız birkaç küçük yeni düzenlemeyle hayat kalitenizi yükselteceğinizi, kendinizi daha iyi hissedeceğinizi söylesem. Söyledim bile… O zaman başlıyoruz:

Rutininizi değiştirin
Başlangıç olarak yürüyün! Ofisinize giderken ve dönerken 10’ar dakika süreyle tempolu yürümek, yeterli değil belki ama bu bile önemli katkı yapacaktır. Servise inip bindiğiniz nokta, evinizin önünde mi veya işe giderken ya da dönerken kullandığınız istasyon, ofisinize çok mu yakın, sorun değil; bir durak önce inip veya bir sonraki duraktan binip yürüyebilirsiniz. İşe kendi otomobilinizle mi gidiyorsunuz; uzak bir yere park etmeye çalışın aracınızı. Asansör yerine merdivenleri kullanmanız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım…

Ofiste egzersiz yapabilirsiniz
Toplum içinde, hele sizi tanıyan ofis arkadaşlarınızın yanında tuhaf görünmek istemezsiniz tabii. Başlangıçta gözlerini sizin üzerinize dikebilirler, sonuç aldığınızı görünce durum değişecektir. Emin olun. Ofis içinde bol bol dolaşın. Masanıza yaslanıp açma-germe hareketleri yapabilirsiniz veya duvara dayanarak. Ağır kitapların, dosyaların yerlerini değiştirebilirsiniz.

Telefonunuza bir uygulama indirin
Gün içinde kaç adım attığınızı, yaktığınız kalori miktarını gösteren uygulamalar, motivasyonunuzu artıracaktır.

Daha sık yerinizden kalkın
Saatte bir, en az beş dakikalığına sandalyenizden kalkmayı alışkanlık haline getirin. Dışarı çıkın, bir çay-kahve için, iş arkadaşlarınızla e-posta veya WhatsApp üzerinden sohbet edeceğinize yüz yüze iletişim kurun.

Evde oturup kalmayın
Yürüyüşe veya koşuya çıkacaksınız ama hava kötü. Bahane yaratmayın. İstedikten sonra her yerde kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Mesela evde.

Gördüğünüz gibi küçük değişiklikler, hayat kalitenizi yükseltecek. Yeter ki iradeniz olsun. Bu kadar basit…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.