Bütünsel Beslenmenin 7 basit temeli! - BERSU EKİNCİ -

17 Temmuz 2017- Bersu Ekinci0
holistic-health.png

Sağlıklı beslenme ve kilo verme konularına ilgi duyuyorsanız, bu konularda ortaya atılan teorilerin ne kadar kafa karıştırdığını bilirsiniz. Bir beslenme teorisi size  yalnızca protein tüketirken, diğer bir teori insanların yalnızca sebze yemesi gerektiğini öğütler. Birbiri ardına yayınlanan bu makaleleri çaresiz bir şekilde okuyan bizler de kararsızlık içinde kalırız.

Karbonhidratlarla zaten uzun bir süre önce ilişkimize ara vermiştik ama bir anda kırmızı et konusu ortaya atıldı, yemeli miyiz, yoksa yememeli miyiz? Peki yumurta, hani yalnızca beyazını yiyebiliyorduk? İşte tam da bu sorularla kafamız iyice karıştığında imdadımıza koşan Bütünsel Beslenme’nin temel esasları, sağlıklı beslenme işini basite indirgemeyi başarıyor.

Sağlıklı beslenme konusunda kafanızı karıştıran fikirlerden kurtulmak ve Bütünsel Beslenme’nin 7 temel maddesini öğrenmek istiyorsanız, işte karşınızda mini liste…

7 maddeyle bütünsel beslenmenin temel esasları!

Madde 1 – Tam bir klişe ama kesinlikle doğru! Günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Hafif bir dehidrasyon bile sindirim sistemizi etkileyebilir ve susuzluk kaynaklı ortaya çıkan belirtileri ve hastalıkları tetikleyebilir.

 

Madde 2 – Besinlerdeki tarım ilaçlarından, böcek ilaçlarından ve GDO’lu gıdalardan uzak durmak için organik gıdalar tüketmeye çalışın. Organik et ve süt ürünleri antibiyotik içermez, ve doğal yetişen sebze ve meyvelerin besin değerleri daha fazladır.

 

Madde 3 – Ekmek, lavaş, makarna gibi gıdalar alırken tam tahıllı ürünleri tercih edin. Tam tahıllı ürünler vücudunuza daha fazla besin sağlar ve bol miktarda lif içerir.

 

Madde 4 –  Yerel olarak yetiştirilmiş sebze ve meyvelerden tüketmeye çalışın. Bazen üzerinde ‘Organik’ ibaresi bulunmasa bile, yerel olarak üretilmiş ürünler çok daha güzel, sağlıklı ve iyi olgunlaşmış oluyor.

 

Madde 5 – Temel yağ asitleri sağlığımız üzerinde büyük rol oynar. Bu nedenle yağ tüketimini tamamen kesmek yerine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado, keten tohumu yağı gibi sağlıklı yağları belirli miktarlarda yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz.

 

Madde 6 – Mümkün olduğu kadar işlem görmemiş ve çiğ besinler tüketmeye çalışın. İşlem görmüş gıdaları tercih etmek yerine içerisinde canlı enzimler ve daha fazla besin maddesi bulunduran doğal besinlere yönelin. Örneğin hazır meyveli yoğurt yemek yerine, kendi meyveli yoğurdunuzu evde hazırlayın.

 

Madde 7 – Besin değeri yüksek gıdalarla beslenirken, besin çeşitliliğini unutmayın. Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için vücudumuzun ihtiyacı olan en az 40 besin maddesini tek bir yiyecekte bulmamız mümkün değil. Bu nedenle mutfağınızda besin çeşitliliğine açık olun. Farklı tatlar deneyimleyin ve yeni tarifler öğrenin!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.