Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister?

5 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0
s2.jpg

Evet, geldik kilo vermek isteyenlerin ya da formda kalmayı amaçlayanların aklını en çok kurcalayan soruya: Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? Öyle ya, aslında hepimiz şekerin ve yüksek oranda şeker içeren yiyecek ve içeceklerin ne kadar zararlı olduğunu bildiğimiz halde zaman zaman tıpkı bir can simidi gibi şekerli besinlere sarılıyoruz. Üzülünce, yorulunca, canımız sıkılınca ağzımına hemen şekerli bir şeyler atıyoruz. Oysa bunu yapmamak gerektiğinin de farkındayız. Gelin o zaman biraz daha yakından bakalım, canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? Bunu önlemek için ne yapmamız gerekir?

Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister?: Bu ayrıntılara dikkat

Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusunun yanıtlarını kısa ve net bir şekilde vermeye çalışacağım. Çünkü aslında bu nedenler hepimizin yaşayarak bildiği ama belki de üzerinde durmadığı ayrıntılarda gizli.

İşte insanı şekerli besinleri tüketmeye yönelten nedenler:

1- Yetersiz ve kalitesiz uyku: Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusunun en önemli yanıtlarından biri bu. Yani, yeterli ve kaliteli bir uyku uyumamak. Elbette gece uykusundan söz ediyorum. Size daha önce de hatırlatmıştım. Kilo verme ya da kilo koruma konusunda zorluk yaşamak istemiyorsanız, geceleri uykunuzu disiplin altına alın. Eğer bunu yapmazsanız, ertesi gün yeteri kadar enerjik bir şekilde kalkamazsınız. Vücudunuzun ihtiyacı olan ve eksik kalan enerjiyi bulabilmek için de aslında zararlı olan şekerli besinlere yönelirsiniz.

2- Stres ve psikolojik çöküntü: Birçok kişi böyle durumlarda rahatlamak, kendini iyi hissetmek için şekerli besinlere yönelir. Çünkü şeker “mutluluk hormonu” denilen serotoninin salgılanmasını tetikler. İşte tam da bu yüzden yoğun stres altındayken ya da psikolojik olarak kendimizi kötü hissettiğinizde hemen eliniz şekerli besinlere gider. Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusunun en çarpıcı yahıtlarından biri bu işte. Ama birazdan anlatacağım, şeker tüketmeden de stresi kontrol altına alıp psikolojimizi düzeltmek mümkün.

3- Öğün atlamak: İşte canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusuna vereceğim yanıtlardan biri de bu. Eğer kilo vermek için öğün atlar ya da yeteri kadar sağlıklı besin tüketmezseniz daha kötü bir kısırdöngünün içine düşersiniz. Açlıktan medet umduğunuzda kan şekerinizin dengesini bozarsınız. Bu da sizi enerjisiz bırakır. Böyle bir durumda da canınız daha fazla şekerli gıdalar tüketmek ister. Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusunun yanıtları konusunda önem verdiğim ayrıntılardan biri de bu.

4- Bağımlılık: Geldik son basamağa. Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusuna “Çünkü şekere bağımlı oldunuz” diye yanıt vermek de mümkün. Siz her zorlukta ağzınıza şekerli besinler atarsanız, sonunda şekersiz yaşayamaz hale gelirsiniz. Bu da eğer akılcı bir yol bulamazsanız, içinde döndükçe döneceğiniz bir başka çıkışsız çember. Ama panik yapmayın, bu anlattıklarımın her birinin çözümü var.

Şeker bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusunun yanıtlarını kısaca özetlemeye çalıştım. Bütün bunlar hayatımızın çeşitli dönemlerinde karşılaşabileceğimiz sorunlar. Ama dedim ya paniğe gerek yok. Çünkü her birinin bir çaresi var.

Gelin şimdi de bunlara bir bakalım, hepsini madde madde elden geçirelim.

Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? Adı adım sağlığa

Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? diye soruyoruz madem şimdi de bununla nasıl mücadele edebileceğimize bir göz atalım.

1- Düzenli uyuyun: Gece uykularınızı disiplin altına alın. Belli bir saatte yatın ve sabah erken kalkın. Gece boyunca 8 saat uyumaya çalışın.

2- Stresi yönetmeyi öğrenin: Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? konusunda önemli bir madde de bu. Sebebi ne olursa olsun yaşadığınız stresin ya da psikolojik çöküntünün ilacı şekerli besinler değil. Stresinizi yenecek başka yöntemler bulun. Açık havada biraz yürüyüş, nefes egzersizleri, vakit yaratıp biraz yoga yapmak, sevdiğiniz biriyle konuşmak gibi… Ya da stresin kaynağını yok etmek için biraz daha cesaret!

3- Öğün atlamayın: Madem canımız neden şekerli besinler tüketmek ister? sorusuna yanıtlar veriyoruz, bu ayrıntıyı da atlamalayım. Kesinlikle hem ana hem de ara öğünlerinizi atlamayın. Biraz önce de söylediğim gibi bu sizin kilo vermenizi sağlamaz tam tersine olumsuz beslenme alışkanlıklarına yönelmenize neden olur.

4- Bağımlılığa son: İşte bunun için atmanız gereken çok önemli adımlar var… Şekerli gıdaları mutfağınızdan, dolabınızdan, ofisteki çekmecelerinizden çıkarın. Canınız şeker istediğinde bol bol su için. Ya da şeker oranı düşük çilek, yaban mersini, ahududu, erik, greyfurt gibi gıdalara yönelin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.