Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler

18 Mart 2019- Bersu Ekinci0
ESY-040554996-1.jpg

Canınız çok feci bir şekilde çikolata yemek istiyor değil mi? Kendinizi zor tutuyorsunuz. Ama bir yandan da kilo almaktan korkuyorsunuz. Çünkü bir kare çikolatanın sizi “kesmeyeceğini” düşünüyorsunuz. Peki ne yapmak gerek? İradeye hakim olmak için sonuna kadar direnmek? Canınız çikolata istiyorsa oturup bir koca paketi sonuna kadar yemek? Hepsi bir tercih elbette. Ama size iyi haberi vereyim. Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler de var. Hem kalorileri daha düşük, hem de çikolataya göre daha sağlıklı alternatifler bunlar. O zaman ne yapalım? Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler hangileri bir bakalım. Bu arada canınızın neden bu kadar dayanılmaz şekilde çikolata çektiğini de bir inceleyelim.

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler konusuna şu önemli soruyla başlayalım isterseniz: Canınız neden çikolata çeker? Elbette damak zevkiyle ilgili nedenleri olabilir ama çikolata yeme isteğinin altında yatan asıl neden magnezyum eksikliğidir. Yani yeterince magnezyum almamışsanız canınız çikolata tüketmek ister. Eğer bunun farkında olur ve hangi besinlerden magnezyum alacağınızı bilirseniz, o durup dururken ortaya çıkan abartılı çikolata tüketme isteğiyle de daha rahat başa çıkabilirsiniz.

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler: Muz

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler

O zaman hemen konuya magnezyum açısından çok zengin olan muz ile başlayalım. Canınız çikolata yemek istediğinde onun yerine bir orta boy muz tüketin. Hem daha lezzetli olması hem de size daha fazla tatmin sağlaması için ince ince kestiğiniz muz dilimlerinin üzerine biraz da tarçın serpebilirsiniz. Burada dikkat! Muz elbette çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler arasında yer alıyor. Aynı zamanda çok iyi bir magnezyum kaynağı. Ama muz tüketimini de abartmayın. Canınız çok fazla çikolata tüketmek istediğinde bir orta boy muzla yetinin.

Bir kez de hurmayı deneyin

Çikolata yerine tüketebileceğiniz besinlerden biri de Medine hurması. Kilo verme sürecinde sizin için iyi bir protein kaynağı olan hurma aynı zamanda çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler arasında da yer alıyor. Proteinin de kilo vermek için ya da kilo korumak için ne kadar faydalı olduğunu artık bilmeyen yok. Hurma B1, B2, B3  vitaminlerinin yanı sıra A1 ve C vitamini açısından da zengin. Belki de canınızın çikolata çekmesinin bir nedeni gün içinde enerjinizin düşmesidir. İşte bu yüzden hurma tükettiğinizde hem doğal şeker alıp tatlı isteğinizi giderirsiniz hem de enerjiniz yükselir. Danışanlarıma önerdiğim ara öğün seçeneklerinden biri olan hurma sadece magnezyum değil manganez açısından da zengin ve kemikleri güçlendirir.

Kakao çekirdeği yiyin

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler

Devam edelim çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler konusuna. Canınız çikolata çektiğinde birkaç tane çiğ kakao çekirdeği çiğnemek de bu isteğinizi denetim altına almaya yardımcı olur. Hem de kakao çekirdekleri sayesinde çikolata yemiş kadar olursunuz.

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler: Kuru yemişler

Sizi ele geçiren o dayanması güç çikolata yeme isteğini kontrol altına alabilmek için alternatif oluşturan yiyecekler arasında kuru yemişler de yer alıyor. Ama anlatmaya başlamadan önce hemen bunları tüketirken de abartıya kaçmamanız gerektiğini hatırlatmalıyım. Bir avuç çiğ badem, bir yemek kaşığı kadar kabak çekirdeği, aynı miktarda ay çekirdeği tüketmek hem size magnezyum sağlar, hem de kilo verme konusunda çok gerekli olan sağlıklı yağları. Tek ve önemli koşul miktarı abartmamak ve hepsini aynı anda tüketmemek tabii ki!

Çilek ve yaban mersini

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler arasında çilek ya da yaban mersini de yer alıyor. Bu meyveler kan şekerinizi dengeler, içerdikleri lifler sayesinde tok hissetmenize yardımcı olur aynı zamanda çikolata atıştırma isteğini de kontrol almanızı sağlar.

Avokadoya ne dersiniz?

Canınız çikolata yemek istediğinde bir kez de avokado yemeği deneyin. Bu hem çok sağlıklı bir seçenek hem de vücudunuza gerekli magnezyumu sağlar. Bunun yanı sıra B, K vitaminleri, potasyum, lifler açısından da son derece zengin.

Önce su için sonra biraz bekleyin

Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler bu şekilde özetlenebilir. Bana sorarsanız böylesi dayanılmaz bir istek duyduğunuzda önce bir bardak su için ve biraz bekleyin. Belki de anlık bir istektir bu, su içip dikkatinizi başka yere yönlendirirseniz kontrol altına almanız mümkündür. Bu da en az yukarıdaki seçenekler kadar denemeye değer.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.