Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler

10 Mart 2021- Bersu Ekinci0
coupmle.jpg

Hatırlar mısınız bilmem, bir süre önce “doyurulması gereken tek açlığın fizikse açlık olmadığını” söylemiştim. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak fiziksel  açlığı gidermenin yanı sıra ruhsal açlığı da gidermezsek, kilo verme ve kilo koruma konusunda başarının kolay olmadığını da eklemiştim. İşte ruhsal açlık konusunun önemli ayrıntılarından biri de cinsel sağlık ve mutluluk. Tükettiğimiz besinlerin, sağlığımızın her ayrıntısını etkilediği de bir gerçek. Gelin bugün sizinle biraz özel bir konuya cinselliğe değinelim ve cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler konusuna bir bakalım. Çünkü beslenmenin bu konuda gerçekten büyük bir etkisi var. Size birazdan sayacağım bu yiyeceklerin hiçbiri öyle uzak ülkelerden gelen bulunması zor yiyecekler de değil. Kolayca bulunabilecek, üstelik genel sağlığa da olumlu etkisi olan yiyecekler.  O zaman gelin bir bakalım cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler neler.

Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler

Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler

Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler neler şöyle sırasıyla bir inceleyeyim istiyorum. Zaten göreceğiniz gibi bu yiyecekler sadece bu anlamda değil genel sağlık anlamında da etkili.

Kırmızı dolmalık biber: Kilo verme konusunda sık sık adı geçen dolmalık kırmızı biber cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında da yer alıyor. En önemli özelliği bol C vitamini içermesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cinsel hayatı da olumlu etkiler.

Kereviz: Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler konusunda bir başkasına geçelim. Her ne kadar bazı kişiler tarafından çok sevilmese de kereviz, çok etkili bir afrodizyaktır. Yani cinsel gücü artırıp bu alanda da mutluluk getirmeye yardımcı olur.

Ceviz:
Cevizin genel sağlık anlamında faydalı olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle beyin fonksiyonları konusunda çok etkili. Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almasının nedenine gelince… Bol miktarda, kan dolaşımını olumlu etkileyen arjinin içerir… Düzenli ve sağlıklı bir kan dolaşımı da cinsel sağlığı olumlu etkiler.

Sarımsak: Biliyorum kokusu pek de hoş değil ama cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alması da boşuna değil, Sarımsağın içerdiği allisin, cinsel organlara kan akışını destekler.

Elma: Kilo vermek, kilo korumak, tok tutmak derken elmanın bir başka faydası daha var, o da cinsel hayat üzerinde. Elma quersetin içerir ve bu da cinsel hayatınızın renklenmesini sağlar.

Acı biber: Kilo verme konusunda etkili olan bir başka yiyecek daha: Acı kırmızı biber. Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almasının nedeni de tıpkı kilo verme konusunda olduğu gibi içerdiği kapsaisin. Bu madde, sağlıklı bir cinselliğin anahtarlarından biri olan endorfin salgılanmasını sağlar.

Avokado: Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler konusunda yine kilo vermek ve kilo korumak için önerilen bir başka yiyeceğe sıra geldi. Sağlıklı yağ kaynağı olan avokado, libidoyu yükselten yiyeceklerden biri aynı zamanda. Buna ek olarak E ve B6 vitamini içerir, hormon üretimini düzenleyen potasyum da cabası üstelik.

Ton balığı, somon balığı: Yine bir sağlıklı yağ kaynağı yiyecek. Omega 3 yağ asitleri içeren bu balıklar da cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Omega 3’ün dopamin seviyesini yükselttiğini konunun burasında hatırlatmak isterim. Bu da kan dolaşımını düzenler. Kan dolaşımı da sağlıklı bir cinsel hayatın vazgeçilmezi.

İstiridye: Cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler konusuna yine bir deniz ürünü olan istiridye ile şimdilik nokta koyalım. İstiridyenin içerdiği aminoasitler sayesinde istiridyenin en etkili afrodizyaklar arasında yer aldığını da yeri gelmişken hatırlatmak isterim.

Muz: Potasyum ve magnezyum zengini muz da cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Demir, kalsiyum, fosfor, iyot ve sodyumun yanı sıra A, B1, B2, C ve E vitaminleri de içeren muz, enerji verir. İçerdiği butofenin sayesinde de afrodizyak özellik taşır.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.