Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar neler? - Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme

25 Aralık 2017- Bersu Ekinci0
7-1.jpg

Çocuklarının mutluluğu ve iyi gelişmesi için elinden gelenin fazlasını yapan anne ve babaların önünde çok zor bir görev var: Onlara küçük yaşta doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve ne kadar isterlerse istesinler hamburger, kızarmış patates gibi yiyeceklerden uzak tutmak. Bunun en önemli yolu da onlara daha küçük yaşta sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaktan geçiyor. Bu konuda faydalanabileceğiniz yöntemlerden biri de çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak ve böylece onları fast food türü kolay tüketilebilir tehlikeli yiyeceklerden uzak tutmak. Peki fast food türü yiyeceklerin zararı nedir? Çocuklar için sağlıklı  atıştırmalıklar hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Gelin anlatalım.

Hızlı günlük hayat içinde bir tür “cankurtaran” gibi görülen fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmak her ne kadar çok kolay olmasa da geleceğin sağlıklı bireylerini yetiştirmek açısından önemli.

Avustralya’nın Melbourne kentinde yapılan bir araştırmada, insanın ağzını sulandıran, yemesi keyifli ama bedenin faydasız kalori yüklenmesine neden olan yiyeceklerin bugüne kadar pek üzerinde durulmayan bir zararı daha ortaya çıktı. Bu tip gıdalar özellikle de çocuk ve gençlerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Royal Melbourne Institute of Technology’nin araştırmasına göre hamburger, patates kızartması gibi yiyecekleri fazla tüketen gençleri, hayatlarının geri kalanını da etkileyecek anksiyete ve depresyon gibi sağlık sorunları bekliyor.

Hamburger

Araştırma sonucuna göre enerji içecekleri de benzer sorunlara neden olabiliyor. Bu tür içecekler beyindeki dopamin hormonunun fazlaca salgılanmasına yol açarak gençlerin ruh sağlığını bozuyor.

Yine uzmanlara göre bu tip içecekleri bir de alkolle karıştırmak geri dönüşsüz sorunlara neden olabiliyor. İşte bu yüzden anne ve babaların çocuklarını bu tür tehlikelerden korumak için özel bir çaba göstermesi gerekiyor.

Peki çocukların yemek saatine kadar acıkmasını önlemek ve kolayca satın alınıp tüketilebilen fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmasını sağlamak için ne yapılır?

İşte bu konuda imdadınıza yetişen sağlıklı atıştırmalıklar olacaktır. Böylece hem çocuklarınız sağlıklı gıdaları küçük yaşta öğrenecek ileride de tercihlerini bu yönde yapacak hem de zihinsel ve bedensel sağlıkları gelişim gösterecek. İşte çocuklarınızın hem severek yiyeceği hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalarına destek olacak atıştırmalıklar.

Meyvelerden gökkuşağı

Çocuklar renkleri sever. Küçük küçük dilimler halinde hazırlayacağınız bu meyve çubukları da onları cezbedecektir. Portakal, greyfurt. siyah ya da yeşil üzüm, kivi, çilek… Mevsim meyvelerini kullanarak çocuklar için bu lezzetli gökkuşağını yaratabilirsiniz. Böylece çocukların meyve yeme alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Mis kokulu elma cipsi

Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar
Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlarken onların ağızlarını da tatlandırabilirsiniz. Elma cipsi çocuklarınızın seveceği atıştırmalıklardan biri olabilir. Üstelik hazırlaması da çok kolay. Hemen anlatalım. Elmaları ince yuvarlak dilimler halinde kesin. Üzerlerine biraz limon suyu sürün ki elmalar kararmasın. En son da üzerlerine biraz tarçın serpin. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye yerleştirip fırına verin. İşte çıtır çıtır elma cipsiniz hazır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren zihin açan toplar

Çocuklar için atıştırmalıklar

Hurma ve cevizin beslenme açısından hazine olduğu bir gerçek. Bu yiyeceklerden çocuklarınız için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Öncelikle bir miktar hurmayı alıp 5 ya da 10 dakika kadar suda bekletin. Böylece çekirdeklerini çıkarmanız kolaylaşacaktır. Yine bir miktar cevizi kabuklarından ayırın ve hurmalarla birlikte blender’dan geçirin. Elde edeceğiniz karışımı ceviz büyüklüğünde toplar haline getirin. A vitamini açısından zengin bir besin olan hurma, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir. Omega 3 deposu olan ceviz de çocuklarınızın zihinsel gelişimi için eşsiz bir besindir.

Tatlı patates cipsi

Çocuklara atıştırmalıklar
Eğer çocuklarınız patates cipsini seviyorsa onlara sağlığa zararlı olanlar yerine kendi yaptığınız sağlıklı cipsleri yedirebilirsiniz. Bunun için gereken biraz tatlı patates ve biraz da zeytinyağı. Tatlı patatesleri ince ince dilimleyin. Bir tabakta hazırladığınız zeytinyağı ve az miktarda tuz karışımına bulayın. Sonra pişirme kağıdı serdiğiniz tepsiye dizin tepsinizi fırına verin. Bir süre sonra fırından gelen iştah açıcı kokular eşliğinde çocuklarınız sağlıklı patates cipsiyle tanışacak.

Bu arada dilerseniz bu sağlıklı atıştırmalıkların tadına siz de bakabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.