Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler

30 Mart 2020- Bersu Ekinci0
ek1.jpg
Gündemimiz yine aynı: Coronavirüs ve onun sebep olduğu Covid- 19 adlı hastalık. Her ne kadar Rusya ve Japonya’dan gelen “ilaç bulundu” haberleri biraz olsun nefes aldırsa da tehlike hala bitmedi. Yani biraz daha sabır, biraz daha dikkat ve biraz daha evlerde oturmak gerek. Tabii bu arada beslenmeyle ilgili alabileceğiniz önemli tedbirler de var. Hastalığın ilacı bulununcaya kadar yapılacak en akıllıca eylem, sağlıklı beslenmek. Çünkü bu, bizim sadece coronavirüs değil bütün hastalıklara karşı sağlam durmamızı sağlayacak en önemli ayrıntı. Gelin biz yine bu konuya biraz eğilelim ve coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler hangileri bir bakalım. Biraz önce de söylediğim gibi bu hastalık karşısında şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu. Haydi o zaman bakalım coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna.

Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler

Limon: Fazla uzatmadan konuya hemen başlamak istiyorum. Bağışıklık yükseltmek denilince akla gelen ilk yiyecekten söz edeyim o zaman… Büyük olasılıkla hemen tahmin ettiniz: Limon! Aynı zamanda yağ yaktırma konusunda da etkili olan limon, güçlü bir C vitamini kaynağı. Orta boy bir limon, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 50’sini karşılamanızı sağlar. Hemen belirtmem gerek ki limon sadece bağışıklığı yükseltmekle kalmaz aynı zamanda kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan serotonin salgılanmasına da yardımcı olur. Lütfen unutmayın, ruhsal durumunuza dikkat etmek, kendinizi depresif duygulara teslim etmemek de bağışıklık sistemi için son derece faydalı. Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında ilk sırada saydığım limonu nasıl kullanacağımıza gelince: Bana sorarsanız sabah ilk iş olarak taze bir limonu bir sürahi dolusu ılık suya sıkın, ya da sürahinizin içine birkaç dilim limon ekleyin  ve gün boyu yudum yudum bunu tüketin. Bu arada, limon suyunu salatalara lezzet katmak için kullanabileceğinizi de hatırlatmak isterim.
Portakal: Şimdi coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında yer alan bir başka C vitamini kaynağı meyveye sıra geldi… C vitamini deposu olan portakal, eğer Covid- 19 ya da soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanırsanız semptomlarını daha hafif ve daha kısa sürede atlatmanıza yardımcı olur. Elbette hepsinden önce portakal, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bu tür hastalıklardan sizi korur. Bence portakalı meyve olarak tüketmeniz suyunu içmenizden daha faydalı. Bunu da böyle hatırlattıktan sonra diğer yiyeceğe geçelim.
Ispanak: Bu yeşil sebze bağışıklık sistemi için gerçekten de bulunmaz bir nimet. İçerdiği C ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve demir de vücudunuzun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusunda ıspanağı anlatırken şunu da söylemeden geçmeyeyim: Koşu yeşil renkli sebze ve meyveler grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkları bertaraf etmeniz için son derece etkilidir. Ispanağı yemek olarak da tüketebilirsiniz salata olarak da. Ayrıca smoothie’lere eklemek de iyi bir yöntem.
Brokoli: Gelelim coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında bir diğerine. Brokolinin içerdiği vitaminleri bir sayayım önce: Bol miktarda C ve E vitamini içerir öncelikle. Buna ek olarak lif ve kalsiyum kaynağıdır. Brokolinin bağışıklık sistemi için en büyük katkısına gelirsek: Bu sebze, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşması için kelimenin tam anlamıyla bir güç kaynağıdır.
Papatya çayı: Size daha önce bir yazımda bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar konusunu anlatmıştım. Onların arasında bir tanesi diğerlerinden bir adım öne çıkıyor: Papatya çayı. Yüzyıllar boyunca düzenli bir uyku sağlamak için kullanılan papatya çayı günümüzde de aynı amaca hizmet ediyor. Hiç unutmayın lütfen, güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli unsurlarından biri de düzenli uyku. Düzenli beslenme kadar uykuya da gereken önemi verirseniz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Bu arada, elbette bu, en son dileyeceğim şeydir ama hastalandığınızda da papatya çayı daha rahat dinlenmenizi sağlayıp iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
Sarımsak: Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında Türk mutfağında da sık kullanılan bir tanesi… Bu güçlü süper besin, hastalıklarla, enfeksiyonlarla savaşmak konusunda birebir. Bunlara ek olarak bağışıklık hücrelerini güçlendirip yaraların çabuk iyileşmesini de sağlıyor.
Doğal bal:  Doğal bal, anti bakteriyel ve iltihap önleyici içeriğe sahiptir. Boğaz ağrısına karşı kullanabileceğiniz en etkili doğal iyileştiricilerden biri aynı zamanda. Söz gelimi bir fincan papatya çayının içine bir çay kaşığı doğal bal ekleyip içtiğinizde özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olduğunu göreceksiniz. Fakat burada önemli olan doğal bal olması. Yani birçok markette gördüğünüz balların içeriğinden emin değilseniz onları tüketmek hele içlerine şeker eklenmişse faydadan çok olumsuz etki getirebilir.
Çilek, ahududu, böğürtlen: Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna hem lezzetli hem de çok yararlı bu meyvelerle devam edelim. Güçlü antioksidan özellik taşıyan flavonoidler içeren bu meyveler, bağışıklık sistemini güçlendirip bazı hastalıklara yakalanmanızı önler. En besleyici meyveler arasında yer alan çilek, ahududu, bögürtlen gibi meyveleri dilerseniz smoothie’lere dilerseniz yulaf ezmesine katarak tüketebilirsiniz.
Yulaf: Madem yulaf dedik, oradan devam edelim. Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında yer alan yulaf, E vitamini açısından son derece zengindir, lif de içerir. İshal ve kabızlık gibi sorunlara da etkili bir çözüm. Yani sindirim sistemini, sağlıklı bir bedende olması gerektiği gibi düzenler.
Muz: Şimdi sıraya coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasına  muzu da ekleyelim. Muz, potasyumun yanı sıra C ve B6 vitaminleri içerir. Bütün bunlar da sizi hem hastalıklara karşı güçlü tutar hem de hastalandığınız zaman terleyerek kaybettiklerinizi yerine koymanızı sağlar.
Yumurta: Kilo verme ve kilo koruma konusunda sık sık sözünü ettiğim yumurta aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlü tutmaya yardımcı olur. Yumurta hem iyi bir protein kaynağı hem de aynı zamanda D vitamini deposu. Yeri gelmişken söyleyeyim, D vitamini bağışıklığı güçlü tutma konusunda son derece etkili. Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz yumurta sizi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur, genel anlamda da bağışıklığınızı güçlü tutar. Bu yüzden de coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler arasında önemli bir yere sahip.
Domates: Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna, mutfaklarımızda neredeyse bütün yemeklerin ana malzemeleri arasında yer alan domatesle devam edelim. Domates, kırmızı rengini içerdiği likopenden alır. Bu da vücuttaki beyaz kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmesi için gereklidir. Buna ek olarak domates, genel bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini de içerir.
Et suyu: Öncelikle vücudun susuz kalmasını engeller. Buna ek olarak boğaz ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.
Su: Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusunda sona geldik. Bu maddeyi her zaman büyük önem verdiğim, hayatın kaynağı suya ayırıyorum. Su, aynı zamanda bağışıklığınızı yükseltmek için de son derece önemli. Çünkü hastalıklara karşı dirençli olmak ya da hastalandığınızda bunlarla savaşmak için vücudunuzu susuz bırakmamanız gerekir. Su aynı zamanda vücudu toksinlerden temizler, tokluk hissi de sağlar. Suyun tadından hoşlanmıyorsanız içine bir dilim limon, portakal, taze nane, bir tane çilek atarak da tüketebilirsiniz.
Coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusunun sonuna geldi. Gördüğünüz gibi aslında size bildiğiniz ayrıntıları hatırlattım. Bütün bu besinler öncelikle hastalıklara karşı güçlü durmak, yakalanmamak için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmayı sağlar.
Sağlıkla kalın…

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.