Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi

22 Mart 2021- Bersu Ekinci0
dans.jpg

Ne dersiniz, bugün biraz dans edelim mi? Hep kilo verme, zayıflama, kilo koruma ve sağlıklı ilgili daha ciddi konulardan söz ettik. Peki bu kez bir değişiklik yapıp hayatımıza hem biraz neşe hem de hareket katalım ister misiniz? Bence bu iyi bir fikir. Belki de haftanın bu ilk gününde hayatınızda yeni kapılar açmış olursunuz. Gelin bu kez hayatın gerçekleriyle de aramıza biraz mesafe koyup çok çekici bir konuya, dansa odaklanalım ve dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusuna bir bakalım. Tahmin ettiğiniz gibi keyif alarak yapacağınız dans, hem vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırır, hem kalori yakımını hızlandırır. Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunda değineceğim diğer faydalar da cabası. O zaman ne duruyoruz? Haydi dansa!

Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi

Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi

Size sık sık hem genel anlamda sağlıklı olmak hem de kilo vermek ya da kilo korumak için düzenli olarak egzersiz yapmanızı söylüyorum hatırlarsınız. Peki egzersiz deyince aklınıza ne geliyor? Böyle bir durumda ilk olarak düşünülen kardiyo, pilates, yoga, yürüyüş, koşu ya da bisiklete binmek gibi egzersizler. Elbette bunların da sonsuz faydası var. Ama neden arada sırada dans etmek de egzersiz programınıza girmesin ki?

Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusuna başlarken şunu söylemek istiyorum. Dans, her toplumda, her kültürde yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. Kimi zaman kutlama için kimi zaman inançlarla ilgili ritüeller gereği, kimi zaman da sadece eğlence için dans ediyor insanlar tarih boyunca. Çeşitli formları olan dönem dönem değişen farklılaşan dans, insan hayatının vazgeçilmez bir etkinliği.

Ayrıca dans, vücudu aktif tutmanın, formda kalmanın da en eğlenceli yollarından biri. Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra devam edelim.

Elbette herkes bir profesyonel gibi ustaca dans etmek zorunda değil. Önemli olan bu aktivite sırasında keyif almak ve elbette olabildiğince fayda sağlamak. Yani belki kilo vermek, belki de kilo korumak ama en önemlisi psikolojik durumu yükseltmek yani iyi hissetmek ve ruh sağlığını korumak için de son derece etkili bir yol dans etmek. Kimi zaman kalabalıklar içinde, kimi zaman eşiniz ya da sevgilinizle belki bazen de tek başınıza!

Madem dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunu anlatıyoruz, o zaman şöyle bir bakalım bunları. İşte dans etmenin faydaları:

1- Bilişsel performansı geliştirip zekayı güçlendirir: Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunun bu kısmına hemen akla gelmeyen bir ayrıntıyla başlamak istiyorum. Dans etmek bilişsel performansınızı geliştirir, hafızayı güçlendirir. İnsan beynindeki nöronları etkileyen Alzheimer gibi hastalıklarla ilgili olarak yapılan araştırmaların sonuçlarına göre hayatlarında dansa yer veren kişilerin, yön bulma ve hafıza kabiliyetlerinin bunu hiç yapmayanlardan daha gelişmiş olduğu ortaya çıktı. Yani dans etmek, beyindeki hipokampüs bölgesinin gelişimi için inanılmaz olumlu etkileri olan bir aktivite.

2- Kilo vermek ve kilo korumak için yardımcıdır: Dans; kilo vermek ya da kilo korumak için yapılan aerobik egzersizlerle eşdeğerdir. Yani tıpkı o egzersizlerde olduğu gibi metabolizmanızı hızlandırır, yağ yakmak için yardımcıdır, kalp sağlığına olumlu etkileri vardır. Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

3- Vücudunuzun dayanıklılığını ve esnekliğini artırır, kasları güçlendirir: Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunda yine yaptığınız diğer egzersizlerle bağlantılı bir bölüme geldik. Dans etmek kaslarınızı güçlendirir, vücudunuzun daha esnek, olmasını sağlar. Özetle fiziksel dayanıklılığınıza olumlu katkı sağlar.

4- Bedensel özgüveni artırır: Dans etmek, tıpkı diğer egzersizler gibi etki sağlar demiştim ya biraz önce. Güçlü kaslar, daha formda bir beden, daha düzgün duruş ve sonuçta bedensel olarak özgüveninizi artırır. İşte Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi
konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

5- Stresi azaltır, ruh sağlığını olumlu etkiler: Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunda değinmek istediğim bir başka ayrıntı daha var. Bu da en çok bilineni ve belki de insanları dans etmeye yönelteni aslında. Dans etmenin yani keyif aldığınız bir fiziksel aktivite yapmanın size sağlayacağı duygusal tatmini bir düşünün. Müzik eşliğinde bedeniniz aracılığıyla konuşmak, bazen dünyaya bazen de sadece kendinize bir şeyler anlatmak sizi mutlu eder… Şunu unutmayın, kilo vermek için de kilo korumak ve genel anlamda sağlıklı olmak için de atacağınız adımların olmazsa olmazı mutluluk. Yani özetle dans etmek, stresi yenmenizi, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak ruh sağlığınızı da destekler.

6- Dans etmek sosyalleştirir: Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunda değinmek istediklerimden biri de bu. Belki gideceğiniz bir dans kursu ya da gece gezmesinde uğrayacağınız dans edilen bir mekan sizin sosyalleşmenizi, diğer insanlarla sevdiğiniz bir şeyi paylaşmanızı sağlar.

Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunu böyle toparlayalım. Şunu söylemek isterim ki, profesyonel bir dansçı olmanıza gerek yok, isterseniz evinizde ailenizle ya da kendi başınıza sevdiğiniz müzik eşliğinde hem de istediğiniz gibi dans edebilirsiniz… Alacağınız keyif ve sağlayacağınız faydalar da cabası!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.