Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su

24 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
b1.jpg

Su içmeyi kimler seviyor? Peki ya kimler gün boyu yeteri kadar su içmeyi ihmal ediyor? Özellikle bu uzun ve sıcak yaz günlerinde vücudunuzu susuz bırakmamanız gerektiğini yeri gelmişken bir kez daha hatırlatmak isterim. Ama eğer “Bazen sıkılıyorum, farklı bir lezzet arıyorum” diyorsanız onun da çaresi var! Hemen bir bakalım… Bu kez size çok faydalı bir meyveyle hazırlanan iki farklı ve çok kolay infüzyon su tarifi vereceğim. Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su nasıl yapılır anlatacağım. İlk tarifte, iyi bir antioksidan olan böğürtlen ve taze nane, ikincisinde de yine böğürtlen ve bu kez limon kullanarak hazırlayacağımız sular bunlar. Böylece farklı lezzetler arayanlar da hem keyif alacak hem de susuz kalmamış olacak. Ne dersiniz? Hemen  geçelim detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su tariflerine.

Vitamin ve mineral deposu

Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su

Asıl konuya geçmeden önce yukarıda antioksidan etkisinden söz ettiğim böğürtlene biraz daha yakından bakalım.

Bol vitamin içerir: Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su yaparken faydalanacağımız böğürtlen A, B1, B2, B3, B6, C , E , K vitaminleri içerir. Bunlara ek olarak protein, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve lif de var böğürtlende.

Etkili bir antioksidan: Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su konusunda ön plana çıkan bu meyvenin rengini nasıl buluyorsunuz? Tadını bile geride bırakacak kadar etkileyici değil mi? Peki bu rengin altında yatan nimetleri biliyor musunuz? Hemen anlatayım: Böğürtlen, o güzel rengi antosiyaninlerden alır. Bu da bu meyvenin çok iyi bir antioksidan olmasını sağlar.  Bu antioksidanlar sayesinde de hem cilt hem de göz sağlığını destekler. İçerdiği vitaminler cilt hücrelerini canlandırır ve yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

İyi bir ara öğün: Eğer kilo vermek istiyorsanız ya da kilo korumak amacındaysanız böğürtlen sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir. Şeker oranı düşüktür ve bol lif içerir. Yani bir yandan kan şekeri dengesini korurken diğer yandan da içerdiği lif sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar.

Sindirimi düzenlemeye yardımcı: Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su yaparken kullandığımız bu güzel meyvenin bir başka özelliği de sindirimi düzenlemesi. İçerdiği lif, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.

Regl düzensizliklerini önler: Böğürtlen onca vitamin ve mineralin yanı sıra doğal östrojen ve fitoöstrojen de içerir. Bunlar da kadınların regl düzensizliklerini önlemeye yardımcıdır.

İltihaplanmayı önler: Tadı güzel, rengi güzel böğürtlen özellikle eklemlerdeki iltihaplanmaları önleme konusunda da etkilidir.

Kanser savaşçısı: Bu arada detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su hazırlarken kullanacağımız bu meyvenin, antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini engellemeye yardımcı olduğunu da söyleyelim.

Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su

Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su

Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su konusuna böyle uzun bir giriş yaptıktan sonra şimdi gelelim tariflere. Biraz önce de söylediğim gibi az sayıda malzemeyle çok kısa zamanda sağlıklı ve serinletici iki tane içecek hazırlayacağız.

İlk tarifle başlayalım…

Böğürtlen ve limonlu infüzyon su
Gerekli malzemeler (2 kişilik)

  • Yarım limon (dilimlenmiş)
  • Yarım su bardağı dolusu böğürtlen
  • Bir büyük sürahi su

Hazırlanışı: Yarım limonu ince ince dilimleyin.
Böğürtlenleri de iyice yıkayıp temizleyin.
Sonra bu iki malzemeyi büyük sürahideki suya katın.
Sürahinin ağzını kapatın ve buzdolabında iki saat kadar bekletin.

İşte detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su tariflerinden ilki böyle.  Bu arada dilerseniz suyunuzu buzdolabında bekletmek yerine içine buz parçacıkları koyup da tüketebilirsiniz.

Gelelim detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su tariflerinden ikincisine. Bunun da hazırlanması gayet kolay.

Böğürtlen ve taze naneli infüzyon su
Gerekli malzemeler (2 kişilik)

  • Yarım su bardağı dolusu böğürtlen
  • Birkaç taze nane yaprağı
  • Bir büyük sürahi dolusu su

Hazırlanışı: Bu iki malzemeyi sürahideki suya ekleyin ve karıştırın.
Dilerseniz buzdolabında bekletin, dilerseniz de buz küpleri ekleyerek tüketin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.