Detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
papaya-4816673_1920-1.jpg

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.

Detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası: Gerekli malzemeler

Detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası yapılırken gereken malzemeleri şöyle madde madde bir sıralayayım istiyorum.

 • Bir su bardağı kabuğundan ayrılıp küp küp doğranmış papaya
 • Lezzet katmak için bir tutam tuz ve kırmızı biber
 • Bir tutam karabiber
 • Bir çay kaşığı toz zencefil
 • Bir küçük ince ince doğranmış kuru soğan
 • Bir yemek kaşığı limon suyu
 • Bir avuç dolusu kişniş yaprağı

Detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası yapılırken kullanılacak malzemeler bu kadar. Böyle bakınca yapımı çok uzun sürecek gibi görünse de aslında durum öyle değil. Hem sonuçta gayet sağlıklı bir salata yapacaksınız. Devam edelim detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası yapımına.

 • Önce geniş ve derin bir kaseye küp küp doğradığınız papayaları koyun.
 • Sonra lezzet katmak için üzerine çok az tuz, biraz toz kırmızı biber ve karabiber ekleyin.
 • Ardından bu karışıma ince doğranmış soğanları, limon suyunu, ince ince doğradığınız kişniş yapraklarını ve toz zencefili ekleyin. Bir güzel karıştırın.
 • Dilerseniz üzerine ince ince doğranmış birkaç tane tuzsuz yer fıstığı ekleyin.

İşte detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası hazır.

Peki bu salatanın “güzeli” papayanın faydaları neler biliyor musunuz? Öyle çok ki!

Gelin önce bir bakalım Christopher Columbus tarafından keşfedilen ve güzel kokusunun yanı sıra içeriği nedeniyle de “meleklerin meyvesi” olarak adlandırılan papayanın barındırdığı vitamin ve minerallere.

Şöyle bir anlatayım:
A vitamini
B vitamini
C vitamini
Magnezyum
Potasyum
Folat
Lif
Antioksidanlar
Karoten
Pantotenik asik

Detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası hazırlarken kullandığımız papaya gördüğünüz gibi bir sağlık deposu. Ama bu kadar değil! Papayanın sağlık faydaları, nasıl yenileceği ve bonus olarak cildi nasıl güzelleştirdiği konusunda ayrıntılı bilgi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Konuyla ilgili ayrıntılı yazım bu linkte…

‘Meleklerin meyvesi’ papaya nedir, faydaları nelerdir

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.