Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler

3 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Arada sırada ailemizle ya da dostlarımızla dışarıda yemek yemek hepimizin hakkı, değil mi? Tamam, en sağlıklısı ve kilo vermek ya da kilo korumak için en iyisi yemekleri evde hazırlamak. Ama insan zaman zaman biraz da sosyalleşmek istiyor elbette. Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde kendimizi tamamen eve kapatamayacağımıza göre bazı noktalara dikkat edersek dışarıda yemek de sorun yaratmayacaktır.  O zaman gelin bir bakalım dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler neler. Hangi yiyecekleri tüketmeli, hangilerinden uzak durmalıyız ki hem sağlığımızı hem de formumuzu koruyalım? İşte dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler.

Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler

 Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler

Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunu daha fazla akılda kalıcı olması için madde madde anlatmayı planladım. İlk adım da dışarıda yemek yemeye hazırlık bölümü. Çünkü özellikle de akşam yemeğine çıkmadan önce bazı ön hazırlıklar yapmanız gerek. Bu, tıpkı o gece ne giyeceğiniz ya da hangi çantayı alacağınız kadar hatta belki ondan daha önemli bir ayrıntı. Sonra da yemek seçiminden salata konusunda dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

İşte dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler:

1- Gün içinde asla öğün atlamayın: Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusuna bu ayrıntıyla başlamak istedim. Çünkü bu, çok hata yapılan bir konu. Birçok kişi akşam dışarıda yemek yiyeceği için gün içinde öğünlerine gereken özeni göstermez. Ve sonuç? Akşam yemeği masasına “kurt gibi aç” oturur, fazlasıyla yiyecek tüketir. Bunun da kilo verme konusundaki olumsuz etkisini uzun uzun anlatmaya gerek yok sanırım.

Bunun yerine gün içinde her zamanki sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sürdürün. Yine buna ek olarak susuz kalmayın. Özetle, akşam yemeği için dışarı çıktığınızda çok aç olmamaya özen gösterin. Hatta birkaç saat önce sağlıklı ara öğününüzü de yerseniz, akşam yemeğinde fazla miktarda yiyecek tüketmezsiniz.

2- Gideceğiniz restoranın menüsüne önceden göz atın: Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunu anlatırken şunu söylemek istiyorum: Eğer formuna ve sağlığına özen gösteren biriyseniz, bir akşam yemeğine ön hazırlık için zaman ayırmalısınız. Bu konudaki ayrıntılardan biri de şu: Gideceğiniz restorandaki yemek seçeneklerine önceden bir göz atın. Günümüzde bundan kolay bir şey yok. Eğer hangi restorana gideceğiniz belliyse internet aracılığıyla o restoranın menüsüne göz gezdirebilirsiniz.  Böylece hem restoranda kararsızlık içinde kalıp aceleyle yanlış seçimler yapmazsınız, hem de kilo verme ya da kilo koruma konusunda yolunuza emin adımlarla devam etmiş olursunuz.

3- Bedene oturan bir giysi seçin: Şimdi geldi sıra dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda başka bir ayrıntıya. Aile ya da dostlarla dışarıda yemek yemek özen ister. Gideceğiniz restoranın menüsünü araştırdıktan sonra sıra geldi ne giyeceğinize. Özellikle kadınlar için işe yarar bir tüyo! Vücudunuzu saran bir giysi seçin. Neden biliyor musunuz? Öncelikle bunun psikolojik bir etkisi var. O giysi, sizde onu daha uzun süre giyme isteği yaratır. Yani formunuzu bozmak istemezsiniz. İkincisi de dar bir giysi içinde gereğinden fazla yerseniz rahatsız olursunuz. Yani bu giysi seçimi sizi fazla yemekten uzak tutar. Bu arada! Elbette size, içinde nefes alamayacağınız kadar dar bir giysi seçmenizi önermiyorum. Rahat olması ve bir yandan da bedeninizi sarması yeterli.

4- Ekmek sepetini göz önünden kaldırın: Devam edelim dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusuna. Özellikle de ülkemizde adettendir. Bir yere yemeğe gittiğinizde yemeklerden önce içi çeşit çeşit ekmeklerle dolu olan bir sepet gelir. İşte onu gözünüzün görmeyeceği bir yere kaldırın. Bunu yapamıyorsanız da onu yok sayın.

Kilo almamak için ne yiyip içelim?

 Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler

5- Ana yemeği doğru seçin: Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli bir ayrıntıya sıra geldi. Ana yemek olarak ne yiyeceğinizi dikkatlice seçin. Önünüzde rengarenk bir tabak olmasına dikkat edin. Kızartmalar yerine ızgara ve yanında da bol bol sebze ya da salata yiyebilirsiniz.

6- Salata soslarına dikkat! Salata dedim de… Dışarıya çıktığınızda yiyeceğiniz salatayı ısmarlarken içine yağ ya da sos eklenmemesini rica edin görevlilerden. Çünkü bazen sağlıklı diye tükettiğiniz salataların sosları aslında kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için tam tersi etki yaratabilir. Hatta sos yerine, çok az miktarda zeytinyağı ekleyin salatanıza. Belki de kırmızı biber, karabiber gibi baharatlarla tatlandırmak en iyi seçim olabilir.

7- İçtiklerinize de dikkat edin: Şimdi dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda genellikle göz ardı edilen bir ayrıntıya sıra geldi. Sağlıklı yiyecek seçimi yaptık. Peki ya içecekler? Onlara da özen göstermek gerekir. Alkol alacaksanız açık renkli olanları yani rakı ve cini tercih edin ve sadece bir kadehle yetinin. Sağlıklı bir menü seçip yanında gazlı içecek ya da hazır meyve suları tüketmek de doğru değil, bunu da unutmayın lütfen.

8- Tatlıyı atlayın: Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda son noktaya gelelim şimdi de. Genellikle aile ya da dostlarla çıkılan yemekler tatlıyla biter. İşte burası önemli bir ayrıntı. Bence işin bu kısmını atlayın. Şekersiz bir fincan Türk kahvesi ya da bir fincan yeşil çay da güzel bir yemeği noktalamak için iyi seçeneklerdir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.