Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

20 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Hemen söylemek istiyorum ki “evet”.  Zaten diyet yaparak kilo vermek belli bir noktaya kadar mümkün olsa da o kiloyu korumak için kelimenin tam anlamıyla bir mucize gerek. Bu yüzden de diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna hiç düşünmeden olumlu yanıt verdim.  Aslına bakarsanız kısacık zamanda onlarca kilo verdirdiğini iddia eden diyetler sayesinde biraz incelebilirsiniz.  Ama bunu korumak , üstelik bunu yaparken sağlığı kaybetmemek pek mümkün değil.  O zaman gelin bir bakalım diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna neden olumlu yanıt verdiğime.

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?: Akılcı beslenme şart

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna bir başka açıdan bakınca “aslında diyet yaparak kalıcı olarak kilo vermek mümkün değil” diye yanıt verilebilir. Çünkü  ‘diyet’ sözcüğüyle tanımlanan durum, vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri almanızı engeller, enerjinizi düşürür,  kilo kaybetmek isterken sağlığınızı kaybetmenize neden olur.

Şimdi bir bakalım diyet yapmanın yol açacağı sorunlara ve bunun yerine nasıl bir yöntem izlemek gerektiğine.

Diyetle verilen kilo kalıcı değildir

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna aslında diyet yaparak zayıflamak mümkün değil cevabı vermemin en önemli nedenlerinden biri bu. Sizi sadece damak zevkinden değil aynı zamanda ihtiyacınız olan besinleri tüketmekten de alıkoyar diyet.  Kısa bir süre uygulayıp birkaç kilo verseniz bile günün birinde yarı aç gezmek “canınıza tak eder” ve diyeti bırakıp eskisinden çok daha fazla kilo almış bulabilirsiniz kendinizi.

Enerjisiz kalırsınız

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve bunu korumak için protein, karbonhidrat, lif, yağ dengesini iyi kurmanız gerekir.  Sağlıklı kiloya erişmek ve öyle kalmak için elbette bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız ama doğru bir şekilde. Kilo vermek isteyenlerin ilk vazgeçmesi gerekenler karbonhidrat, şeker ve sağlıksız yağlar. Ama bunların yerine sağlıklı karbonhidrat kaynakları, kas kütlenizi geliştirmek için protein, sağlıklı yağlar ve bol lif gerekir.

Bütün bunları vücudunuza alamazsanız bir süre sonra enerjinizin düştüğünü hissedersiniz. Günlük sıradan aktiviteleri bile yerine getiremeyecek kadar bitkin düşersiniz. Üstelik kan şekeri dengesizliği, tansiyon sorunları gibi sağlığınızı tehdit eden sonuçlarla karşılaşma olasılığınız da yükselir. İşte diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna olumlu yanıt vermemin nedenlerinden biri de bu.

Yoksunluk hissi ve depresyon

Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak inandığım şu ki, bir insanın hayattan zevk alabilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için sadece fiziksel açlığını gidermesi yetmez. Buna ek olarak ruhsal doygunluk da önemli. İşte o “diyet” adı altında uyguladığınız ve kilo verdirmesini umduğunuz yanlış beslenme biçimi bu konuda tam tersine işler. Yani aç kaldığınız gibi yeme zevkini yeteri kadar yaşayamadığınız için bir süre sonra depresyona girme ihtimaliniz yükselir.

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? Ne yapmak gerek?

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna “evet” derken bunun nedenlerini de bu şekilde kısaca açıkladım. Peki ama ne yapmak gerek? Hem yemek yemek hem de kilo vermek mümkün mü? Tabii ki mümkün. Önemli olan ne yiyeceğini bilmek, yani akılcı beslenmek.

Kilo vermeyi bir aylık ya da birkaç haftalık diyet süreci olarak görmek yerine bunu bir bütüne yayıp hayat tarzı haline getirmek. Hangi besinlerin sizin için gerekli olduğunu, canınız şekerli bir şeyler yemek istediğinde bunun altında yatan nedeni ,  bir gün küçük bir kaçamak yaptığınızda bunu nasıl telafi edeceğinizi öğrenmek. Yani akılcı beslenme konusunda bilinçlenmek.

Böylece hem fiziksel ve ruhsal sağlığınızı bozmadan hem de yeterli bir şekilde ana öğünler,  ara öğünlerle birlikte fazla kilolardan kurtulmak ve bunu bir ömür boyu sürdürmek.

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? Küçük ipuçları

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Madem diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? sorusuna olumlu yanıt verdim, akılcı beslenme konusunda da bazı ipuçları paylaşmak isterim sizinle. Şöyle sıralayabilirim:

1- Yiyeceklerinizi yavaş yavaş ve uzun süre çiğneyin.
2- Tabaklarınızı küçültün.
3- Özellikle sabah kahvaltılarında protein tüketin. Bu, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanıza yardımcı olur.
4- Bol lifli besinler tüketin.
5- Sofranızda sebzelere daha fazla yer açın.
6- Gün içinde bol bol su tüketin.
7- Yemek yerken dikkatinizi TV’ye ya da cep telefonuna değil tamamen yediğiniz yiyeceğe yöneltin. Böylece neyi ne kadar yediğinizi kontrol etmek kolaylaşır.
8- Geceleri erken yatın ve düzenli uyuyun.
9- Stres, kortizol hormonu seviyesini yükseltip kilo vermeyi zorlaştırır.  Bu yüzden stresle başa çıkmayı öğrenin.
10- Şeker, şeker içeren yiyecek ve içecekler, unlu yiyecekler, beyaz pirinç gibi yiyecekler mutfağınızdan uzak dursun.
11- Ana öğünleri atlamayın, ara öğünleri ihmal etmeyin,
12- Gerçekçi olun. Bir anda onlarca kilo vermek yerine fazla kilolarınızı belki biraz daha uzun sürede ama sağlıklı bir şekilde vermeye çalışın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.