Doğal yüz maskesi nasıl hazırlanır? Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme

6 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Kozmetik sektörü dünyada aldı başını gidiyor. Hem artık kadın erkek de fark etmiyor. Milyonlarca kişi sağlıklı bir cilt için, kırışıklıklarla savaşmak için bu sektöre avuç avuç para döküyor. Özellikle de yüz kremlerine. Ama size bir sır vereyim mi? Işıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için bu kadar masrafa gerek yok. Yediğiniz besinlerden faydalanarak kendi evinizde yüz maskesi yapabilirsiniz. Şimdi bakalım doğal yüz maskeleri nasıl hazırlanır. Üstelik bunlar sadece doğal değil aynı zamanda ekonomik yüz maskeleri.

Muz maskesi

Eğer mutfağınızda muz varsa botoks yaptırmaya kimin ihtiyacı olur ki! Yanlış okumadınız. Tadına bayılarak yediğiniz muz ile cildinizi nemlendirip daha yumuşak görünmesini sağlayacak bir maske yapabilirsiniz. Bakın muz maskesi nasıl yapılır… Orta boy bir muzu dilimleyin. Sonra da bir kaşık yardımıyla ezerek püre haline getirin. Sonra bu ezdiğiniz muzu yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika kadar bekletin. Sonra da soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Şimdi yüzünüze dokunun lütfen. Cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Muzlu ve ballı maske

Eğer dilerseniz muzun yanına bal ve yoğurt katarak başka bir maske de yapabilirsiniz. Bunun için dörtte bir fincan dolusu sade yoğurdun içine iki yemek kaşığı kadar bal katın sonra da bir orta boy muzu ezip içine ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Yine bir yarım saat kadar beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. İlk kullanımdan sonra bile farkı hissedeceksiniz.

Sirkeli tonik

Şimdi sıra geldi “tarihi” bir yüz toniğine… Yıllar önce Truvalı Helen’in kullandığı bu tonik, geçerliliğini günümüzde de sürdürüyor. Bunun için gerekenler, bir yemek kaşığı elma sirkesi, 2 su bardağı dolusu su. Bu iki malzemeyi karıştırın ve işte size tamamen doğal bir tonik. Sonra da bu karışımı pamuğa dökerek yüzünüzü temizleyin. Bu maske hem yüzünüzü temizler hem de cildinizi gerginleştirir.

Yulaf ezmesi maskesi

Eğer hızlı ve iyi sonuç veren bir maske istiyorsanız yulaf ezmesi maskesi tam da bu iş için ideal. Yarım su bardağı ılık su ile 3’te bir su bardağı dolusu yulafı karıştırın. Su ve yulaf iyice birbirine karışınca içine iki yemek kaşığı yoğurt, iki yemek kaşığı bal ve bir küçük yumurtanın akını ekleyin. Sonra da bu karışımdan bir miktar alıp ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 10 ya da 15 dakika bekletin. Sonra da yüzünüzü ılık suyla iyice temizleyin.

Yoğurt maskesi

İşte size evinizde kolayca hazırlayıp kullanabileceğiniz bir maske daha; Cilt temizlemek ve gözenekleri sıkıştırmak için yoğurttan faydalanabilirsiniz. Gelin anlatalım. Bir yemek kaşığı yoğurt ile çeyrek portakalın suyunu birbirine karıştırın. Buna sıktığınız portakalın suyunu da ekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve en az beş  dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Yumurta maskesi

Yapacağınız ilk iş buzdolabınızı açıp bir yumurtayı almak. Gerisini şöyle anlatalım. Eğer kuru bir cildiniz varsa nemlendirmek için yumurtanın sadece sarısını kullanın. Ama cildiniz yağlıysa yumurtanın beyazını kullanın. Normal bir cildiniz varsa tüm yumurtadan bu maskeyi hazırlayabilirsiniz. Yumurtayı çırpıp yüzünüze sürün. Yarım saat kadar bekletin ve sonra yüzünüzü iyice durulayın. Dilerseniz bu maskeye biraz bal ilave ederek de yapabilirsiniz.

Bal ve badem maskesi

Taze ve duru bir cilde sahip olmak için pahalı peeling kremlerine tonla para vermenize gerek yok. Bunun için biraz bal ve badem kullanabilirsiniz. Önce bir yemek kaşığı balı alın yanına iki tane de badem. Bu iki bademi toz haline getirinceye kadar havanda dövün. Sonra bal ile karıştırın ve içine bir çay kaşığı da limon suyu ekleyin. Sonra bu karışımı yüzünüze sürün. 15 ya da 20 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Ballı çilek maskesi

Cildinizi nemlendirmek için kullanabileceğiniz bir başka maske daha. Bunun için gerekenler ise biraz çilek ve biraz da bal. Önce dilediğiniz kadar çileği alın ve bir kaşık yardımıyla ezin. İçine biraz da bal katın. Sonra bu karışımı yüzünüze sürerek 15- 20 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkadığınız zaman cildinize bir dokunun. Hissedeceğiniz yumuşaklığa inanamayacaksınız.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.