Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri - BERSU EKİNCİ

11 Aralık 2019- Bersu Ekinci0
parafg.jpg

Birçok genç kadının hayali bir gün anne olmak, kendine ait bebeğini kollarına alıp onu büyütmek. Ama bu amacına ulaşan birçok kadının doğum sonrasında da ortak bir sorunu var: Hamilelikte alınan kiloları kolayca verememek. Peki sizce doğum sonrası kilo verememenin nedenleri ne olabilir? Neden bazı kadınlar hamilelik kilolarından kolayca kurtulurken diğerleri daha fazla uğraşmak zorunda kalır. Gelin bir bakalım doğum sonrası kilo verememenin nedenleri ne olabilir.

Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri: Gerçekçi olun

Bazıları az bazıları daha çok her kadın hamilelik sırasında kilo alır. Elbette sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için 9 ay boyunca düzgün beslenmek ve hamileliğe uygun hafif egzersizler yapmak gerekli. Bu konuda doktorunuz ve beslenme danışmanınız ile birlikte yapacağınız planlar hem kolay bir hamilelik geçirmenizi hem de sonrasında günlük hayata daha kolay dönmenizi sağlayacak. Ama bazı durumlarda çeşitli sebeplerle doğum sonrası kilo vermek zorlaşabilir.

Şimdi bu girişten sonra şöyle bir bakalım doğum sonrası kilo verememenin nedenleri konusuna. Daha iyi anlaşılması için yine benimsediğim tarzı bozmayıp madde madde anlatacağım bu konuyu.

Beklentiyi fazla yüksek tutuyorsunuz: Hamilelik sırasında kilo almak normal. Doğumdan sonra bunlardan kurtulmak da sürecin doğal bir parçası. Ama unutmamanız gereken bir durum var: Hamilelik sırasında alınan kiloların da öyle bir gecede gitmeyeceğini bilmelisiniz. Bu, zaman gerektiren bir süreç. Sağlıklı beslenip hareketli bir yaşam sürdükçe doğum öncesi aldığınız kilolar da gidecektir. Bu noktada sabırlı olmak ve bir yandan da bebekli yaşamın keyfini çıkarmak önemli. Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında ilk söylemek istediğim bu. Gerçekçi ve sabırlı olun.

Bebeğinizi emzirmiyorsunuz: Yeni doğan bir bebek için anne sütü en önemli ve kaliteli besin kaynağı. Bebeğinizi düzenli olarak emzirmek de hamilelik sırasında aldığınız kiloları verme konusunda size inanılmayacak kadar büyük katkı sunar.

Dikkatsiz yiyecek tüketiyorsunuz: Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri konusunda önemli bir maddeye daha geldik. Eski zamanlarda hamile kadınların da emzirme dönemindeki “çiçeği burnunda” annelerin de “iki kişilik” yemesi gerektiği söylenirdi. Oysa bu doğru değil. Yeteri kadar ve sağlıklı beslenmeniz gerek. Yani bir başka deyişle ağzınıza attığınız her lokmaya belki de eskisinden çok daha fazla özen göstermek durumundasınız. Çünkü artık bakmanız gereken bir bebeğiniz var. Ona iyi bakmak için de sizin sağlıklı olmanız gerek!

Hareketsiz kaldınız: Gelelim doğum sonrası kilo verememenin nedenleri konusunda bir başka ayrıntıya. Elbette yeni bebek sahibi olduğunuzda eskisi gibi düzenli egzersiz yapmanız zorlaşacaktır. Belki de bazı egzersizlerle vedalaşmanız bile gerekebilir. Ama yapabileceğiniz çok basit bir şey var. Minik yavrunuzu bebek arabasına yerleştirip yaşadığınız çevrede yürüyüş yapabilirsiniz. Bu hiç de zor değil.

Motivasyonunuzu kaybettiniz: İşte birçok yeni annenin karşılaştığı bir durum. Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında da önemli bir yeri var. Değişen hormonlarınız bir yandan küçücük bir bebeğin sorumluluğu diğer yandan… Yani işin özü yeni başladığınız bu hayatta belki de hamilelik kilolarınız sizin için öncelikli bile değil. Ama yine de tekrar motivasyon kazanmak için elinizden geleni yapmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü yine hatırlatmak isterim ki siz iyi olasınız ki bebeğiniz de iyi olsun.

Belki bir sağlık sorununuz var: Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri konusunda en önemli maddeleri saydım. Fakat sizce eğer hamilelik kilolarını bir türlü verememenizin nedeni bunlardan herhangi biri değilse belki de bir sağlık sorununuz vardır. Bunun için doktorunuzdan bir randevu almalısınız. O sorun çözüldükten sonra belki de doktorunuzla birlikte yeni ve sağlıklı bir beslenme programı belirleyebilirsiniz.

Konunun sonuna geldik… Fakat noktayı bir başka yazımı size hatırlatarak koymak istiyorum. Madem doğum sonrası kilo vermekle ilgili konuştuk bu süreçte göbeğinizi eritmenize yardımcı olan yiyeceklere bir göz atmakta da fayda var. Doğumdan sonra göbek eriten besinlerle ilgili kapsamlı yazım da aşağıda!

Doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.