Doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler - BERSU EKİNCİ

15 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0
ana1.jpg

Sonunda en büyük hayalinizi gerçekleştirdiniz. Artık eşinizle birbirinize olan aşkınızın bir meyvesi var: Kollarınızda mışıl mışıl uyuyan, bazen de sevgi dolu gözlerle size bakan minik bir bebek! Onun ilk çığlığından sonra hayatınız bir daha asla eski haline dönmemek üzere değişti. Elbette çok güzel, mutlu bir değişim bu. Ama öte yandan fiziksel görüntünüz de değişti. Artık o dümdüz karnınızın yerinde yeller esiyor. “Anne karnı” diye adlandırılan bir göbeğiniz var artık.  Her ne kadar mutluluğunuzu gölgelemese de  büyüdüğü zaman  bebeğinizle  daha kaliteli zaman geçirmek için sağlıklı ve formda olmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Yani özetle o göbek eriyecek. İyi haber,  doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler imdadınıza yetişecek. Yani doğumdan sonra göbek ne zaman gider diye soruyorsanız bu biraz da sizin benimseyeceğiniz beslenme tarzına bağlı. Eski zamanlarda inanıldığı gibi zor hatta imkansız değil. Gelin bakalım doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler neler. 

Doğumda sarkan göbek nasıl toparlanır?

Doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler

Bebeğinizi beklediğiniz süre içinde, hormonlar, yaşadığınız duygusal dalgalanmalar, kısacası bedeninizin ve ruhunuzun değişen ritmi,  hamilelikte kilo alma sonucunu doğurur. Özellikle de göbek bölgesinde. Peki doğumdan sonra sarkan göbek nasıl toparlanır? Merak etmeyin, biraz önce de söylediğim gibi bu konuda size, uygun bir egzersiz programının yanı sıra bazı yiyecekler de yardımcı olacak.

İşte doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler

Karnıbahar:  Doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler arasında başı çekenlerden biri karnıbahar. Bu sebzenin en önemli özelliği antioksidanlar açısından zengin olması. Ayrıca lifli bir sebze ve kalorisi de son derece düşük. ‘Hamilelik göbeği nasıl erir?’ sorusunun yanıtlarından biri bu yüzden karnıbahar. İçerdiği lif sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratması da doğumdan sonra göbeğinizin hızlı bir şekilde erimesine yardımcı olur.

Brokoli: Doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler denilince söylemem gerekenlerden biri de brokoli. Bu yeşil sebze, bol bol kalsiyum ve C vitamini içeriyor. Bu da brokolinin metabolizmanızı hızlandıracağı anlamına geliyor.

Lahana: İlk söyleyeceğim şu ki lahana bedeninizi toksinlerden temizler. Bunu sağlayan da içerdiği sülfür ve iyodin. Bu elementler, bağırsak ve mide zarını arındırır. Kısacası lahana, bu özellikleriyle doğum sonrası göbek eriten yiyecekler arasında yer alıyor.

Brüksel lahanası: Brüksel lahanası doğum sonrası göbek eriten yiyecekler arasında neden yer alıyor biliyor musunuz? Çünkü bu sebze yüksek miktarda lif ve protein içeriyor. Üstelik en az kalori barındıran sebzelerden biri. Beslenmeniz için gereken vitamin ve mineralleri içeren Brüksel lahanasının en hızlı göbek eriten yiyecekler arasında yer aldığını da hatırlatmak isterim.

Avokado: Sağlıklı yağlar açısından zengin bir yiyecek olan avokado doğumdan sonra göbeğinizin toparlanmasına da yardımcı olur. Avokadonun faydaları kelimenin tam anlamıyla saymakla bitmeyecek türden. Magnezyum, potasyum, manganez, demir ve çinkonun yanı sıra B5, B6, C ve K vitamini de içeriyor. Bol lifli bir yiyecek olan avokado sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Doğum sonrası göbek eriten yiyecekler arasında yer alan avokadoyu dilerseniz salatalarınıza ekleyebilir, dilerseniz de tek başına tüketebilirsiniz. Hatta metabolizma hızlandıran yiyecekler arasında yer alan yumurta ile birlikte lezzetli ve sağlıklı bir öğün olarak tüketebilirsiniz.

Yumurta: Protein zengini olan ve uzun süre tok tutan yumurta doğum sonrası göbek eriten yiyecekler arasında. Sadece doğum sonrasında değil göbek eritmek isteyenlerin de özellikle sabahları tüketmesi gereken bir yiyecek. Özellikle de güne sağlıklı bir başlangıç yapmak için önereceğim yumurta metabolizmayı da hızlandırıyor.

Doğum sonrası göbek eriten yiyecekler böyle. Ama bir bebek dünyaya getirdikten sonra dikkat etmeniz gereken başka ayrıntılar da var. Onları da şöyle sıralayayım:

Doğumdan sonra forma girmek için yapılması gerekenler

Doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler

1– Bebeğinizi emzirirken kesinlikle katı, açlığa dayalı ve yetersiz beslenmenize neden olacak diyetlerden kaçının.

2- Doğum sonrası göbek şişkinliği normal bir süreçtir. Bu durumun gerektiğinde beslenme danışmanınızla birlikte oluşturacağınız sağlıklı ve dengeli bir beslenme
programıyla giderilebileceğini unutmayın.

3- Doğum öncesi olduğu gibi aktif bir hayat sürmeye çalışın. Bebeğinizle birlikte açık havada yapacağınız bir yürüyüş, hem size hem de ona iyi gelecektir. Bu yürüyüşler
eski formunuza kavuşmanızı kolaylaştıracaktır.

4- Yürüyüş yapamıyorsanız bebeğinizi uyuttuktan sonra evinizde sakin bir köşede yoga ya da meditasyon yapabilirsiniz.

5– Kendinize de zaman ayırın. Evet, bebek doğduktan sonra yaşantınız tamamen değişir. Bazen günlük işleri toparlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ama siz yine de kendinize
zaman ayırıp dinlenmeye çalışın. Bu, sizin strese girmenizi engeller. Unutmayın, stres de kilo almanın en önemli nedenlerinden biridir.

6– Hepsinden önemlisi hamilelik sürecinde de dengeli ve sağlıklı beslenmeye çalışın. İlerleyen aylara ve değişen vücut ağırlığınıza uygun egzersizler yapmayı sürdürün.
Çünkü eğer işi baştan sıkı tutarsanız hem hamilelik sırasında aşırı kilo almazsınız hem de doğum sonrası forma girmeniz kolaylaşır. Unutmayın, siz ne kadar mutlu ve
sağlıklı olursanız bebeğiniz de o kadar mutlü büyür.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.