Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı?

1 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0
1-1.jpg

Malum yaz aylarındayız. Hava sıcaklığı da giderek yükseliyor. Böyle günlerde en çok tüketilen yiyecekler listesi yapsak ilk beşe girenlerden biri de… Evet, bildiniz dondurma. Nasıl olmasın ki? Hem kremsi, hem serinletici hem de lezzetli. Ama kilo vermek ya da kilonuzu korumak isterken bir yandan da dondurma tüketirseniz, aklınızı hep o sorular kemirir: Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? Peki nedir bu soruların cevapları? Gerçekten de dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? Hepsini sırayla anlatacağım.

Dondurma sanıldığı kadar masum mu?

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı?

Biraz önce de söyledim… Aslında her ne kadar kışın da tüketiliyor olsa da dondurma daha çok sıcak yaz günlerinin gözdesi olan bir yiyecek. Çeşit çeşit meyveler içermesi, üzerine eklenen soslarla lezzetinin artırılması bir yana insanı serinletiyor ve tatlı olduğu için de mutluluk veriyor.  Ama…

Evet… O “ama” kısmı işin en can alıcı yanı. Şimdi dilerseniz farklı açılardan olaya bakalım ve dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? sorularına yanıtlar verelim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki dondurma öyle sanıldığı kadar da masum değil. Çünkü içinde hatırı sayılır miktarda şeker var. Özellikle eğer ambalajlı olanları alıyorsanız bir o kadar da katkı maddesi.

Yani özetle, lafı çok da dolandırmadan dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? sorularına “Evet… Hele de abartarak yerseniz sandığınızdan daha fazla kilo alırsınız” diye yanıt verebilirim.

Biraz kalbiniz kırıldı farkındayım… Hafif bir tatlı olduğunu varsayarak çok da sağlıksız olmadığını düşünüp belki de gönül rahatlığıyla tüketiyorsunuz. Ama dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? konusunu anlatırken bu gerçeği sizden gizlemek olmaz.

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı?: Bu gerçekleri unutmayın

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı?

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? konusuna devam edelim. Birçok kişinin hafif ve sağlıklı olduğunu düşünerek rahatça tükettiği dondurmanın kilo vermek isteyenleri ya da kilosunu korumayı amaçlayanları nasıl olumsuz etkilediğini şöyle anlatayım.

Öncelikle, her dondurma tükettiğinizde bir tür “şeker bombasına” tutulursunuz. Sade dondurma bile bir miktar vanilya ondan daha fazla oranda şeker içerir. Hem de işlenmiş şeker. Bunu tüketmek de kilo vermek şöyle dursun kurtulmaya çalıştığınız kiloların üzerine yenilerini eklemenize yol açar.

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? konusunu anlatırken sıra geldi bir başka önemli ayrıntıya. Hiç düşündünüz mü neden canınız durmadan tatlı ister? İşte bu noktada size bir gerçeği anlatayım. Aslında şekerli bir şeyler yemek vücudunuzun ihtiyacı değil; beyninizin size bir oyunu. İşte bu oyuna gelip de tatlı niyetine “nasıl olsa hafif” diye düşünerek söz gelimi her yemekten sonra dondurma tüketirseniz, bir süre sonra tartıya çıktığınızda istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız çok mümkün.

Şimdi atlamak istemediğim bir başka önemli noktaya sıra geldi dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? konusunda. Bütün bu anlattıklarımdan yola çıkarak üzerinde “light” ya da “diyet” ibaresi bulunan dondurmaları tüketebilirsiniz. Ama… İşte yine önemli bir “ama.” O durumda da dikkatsiz ve kontrolsüz dondurma tüketiminin yaratacağı olumsuz etkilerden kurtulamazsınız. Yani kilo vermek istiyorsanız çabanız boşa gider.

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? Buna da aldanmayın

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı?

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? sorularını kısaca böyle yanıtlayabilirim. Ama anlatacaklarım daha bitmedi.

Çünkü özellikle de kilo vermek isteyen kişiler bu konuda bir başka yanılgıya düşebiliyor. O da piyasada ambalajlı olarak satılan ve dondurma etkisi yaratan meyveli yoğurtlara yönelmek. Sonuçta, onlar da tıpkı dondurma gibi kremsi, soğuk, lezzetli ve tatlı… İşte en çok zarar da bu “tatlı” kısmından geliyor. Çünkü masum sanıp dondurma niyetine tükettiğiniz o meyveli yoğurtlar da tıpkı dondurma gibi şeker deposu. Hatta bazıları dondurmadan bile daha çok şeker içeriyor.

Kilo almamak için hiç mi dondurma yemeyelim?

Hiçbir danışanımı keyifli yiyecekler tüketmekten, mutlu olmaktan mahrum bırakmadım. Bunu kimseye de önermem. Elbette dondurma yiyeceksiniz. Ama çok dikkatli bir şekilde.

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? sorularını yanıtlarken yine çok can alıcı bir noktaya geldik.

Buraya kadar, dondurmanın sanıldığı kadar masum olmadığını, bol miktarda şeker içerdiğini anlattım size. Çünkü akılcı beslenmek için bütün bunları bilmekte fayda var.

Dondurma nasıl yenmeli?

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı?

Elbette çok canınız çektiğinde dondurma yiyeceksiniz. Ama sadece dondurmanın kendisinin değil üzerine konulduğu külahın da vücudunuza fazladan kilo yükü ekleyebileceğini bilerek.

Benim önerim sadece bir top dondurma ile yetinmeniz. Bunu küçük bir kaçamak olarak kabul edebiliriz. Elbette her yemek sonrasında, günde birkaç kez ya da bir hafta boyunca her gün değil. Söz gelimi haftada bir kez ve bir top dondurma tüketebilirsiniz.

Ama dikkat etmeniz gereken başka ayrıntılar var. Dondurmayı çok açken ya da çok tokken yememeye özen gönderin.

Bir top dondurmayla yaptığınız kaçamağın ardından gelen ara öğünü atlayın, yani dondurmayı ara öğün olarak kabul edin. Sonraki ana öğünde de günlük beslenme programınızı dengeleyin.

Dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? konusunda anlatacaklarım bu kadar.

Aslında bana sorarsanız dondurma biraz önce de dediğim gibi sadece bir top ve küçük bir kaçamak olarak kalsın.

Madem dondurma yemek kilo aldırır mı? Şişmanlatmayan dondurma var mı? sorularına yanıt bulmaya çalıştık, ben size bir sonraki yazıda evde kendiniz hazırlayacağınız, hem kilo aldırmayan hem de işlenmiş şeker içermeyen sağlıklı ve elbette lezzetli dondurma tarifleri hazırlayayım.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.