Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı?

3 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
besin1.jpg
İşte sağlıklı beslenme gündeme geldiğinde en çok sorulan sorulardan biri bu: Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? Aslına bakılırsa bu soruya kesin olarak “evet” ya da “hayır” diye yanıt vermek pek mümkün değil. Tabii ki sebzenin ve meyvenin tazesini, en doğal koşullarda yetişenini tüketmek çok daha doğru. Ama modern hayat koşullarında kimi zaman dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zorunda da kalabiliyor insan. Belli ayrıntılara dikkat edilirse de dondurulmuş sebze ve meyveler de en az tazeleri kadar faydalı üstelik. Peki dondurulmuş sebze ve meyve almanın kuralları neler? Satın alırken hangi özelliklere dikkat edilmesi gerekir? İşte dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? sorusunun yanıtları ve bu ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı?

Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı?

Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? sorusuna “hayır” demek için dikkat edilmesi gereken ayrıntıları madde madde açıklayacağım şimdi. Haydi bir bakalım dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? sorusuna gönül rahatlığıyla “hayır” demek için gereken o ayrıntılar.
Lif zengini olanları seçin: Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? konusunda ilk adım bu. Bana sorarsanız sağlıklı bir yiyecek hazırlamak için dondurulmuş sebze ve meyvelerin bol lif içerenleri tercih edin. Bu ayrıntılar ürünün ambalajında belirtiliyor zaten. Yapmanız gereken alışverişte akılcı davranmak ve doğru etiket okumayı öğrenmek.
Yeterli protein içermeli: Şimdi yine geldik bir başka önemli noktaya. Sadece kilo vermek ya da kilo korumak için değil genel anlamda sağlıklı olmak için yeteri kadar protein tüketmek gerek. İşte dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? konusunun önemli ayrıntılarından biri de bu. Satın alacağınız ürünün yeteri kadar protein içerdiğinden emin olun. Çünkü yeteri kadar protein tüketmek başta tokluk hissi ve yağ yakma olmak üzere birçok konuda vücudunuzun sağlıklı çalışmasını sağlar. Dondurulmuş sebze ya da meyve satın alırken en az 15 gram protein içerdiğinden emin olun. Yani özetle yine ‘doğru etiket okuma’ konusuna geldik.

Sodyum miktarına dikkat:
Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı?  konusunda yine önemli bir adımda sıra. Tüketeceğiniz dondurulmuş sebze ve meyvenin içerdiği sodyum oranına dikkat edin. Hatırlatmak isterim ki sodyumun fazlası vücudunuzda ödem tutulmasına neden olur. Bunun yanı sıra aşırı sodyum tüketimi, kalp ve böbrek sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere yol açar.
Mevsim ürünlerini almaya çalışın: Gelelim dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? konusunda bir başka ve bir önceki maddeyle bağlantılı olana. Elbette sebze ve meyveleri mevsiminde ve taze olarak tüketmek iyidir. Aynı ayrıntıya dondurulmuş ürün satın alırken de dikkat edin. Çünkü mevsiminden önce hazırlanan dondurulmuş ürünler fazla miktarda sodyum içerir.
Fazladan içeriğe dikkat: Dondurulmuş sebze ve meyve satın alırken etiketi dikkatli bir şekilde okumanızı gerektiren bir ayrıntı daha. Satın alacağınız sebze ya da meyvenin ekstra ürün içermemesine dikkat edin. Örneğin ıspanak alacaksanız içinde pirinç olmaması gerektiğini unutmayın. Dondurulmuş sebze ya da meyveyle hazırlayacağınız yemeğin içine fazladan bir şeyler katacaksanız onu da kendiniz ekleyin. İşte dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? sorusuna “hayır” demek için gerekli ayrıntılardan biri de bu.
Kızartılmış gıdalardan uzak durun: Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? konusunda bir başka önemli ayrıntı daha var. Bu satırlara kadar sözünü ettiğim dondurulmuş sebze ve meyve elbette çiğ olanlardı. Yani kızartılmış ya da başka bir işlemden geçirilmiş ürünleri kesinlikle satın almayın.

Besin değeri açısından fark var mı?

Dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı?

Şimdi gelelim dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? sorusuna yanıt verirken bir başka merak edilen noktaya. Bu konuda en çok karşılaştığım sorulardan biri taze sebze ve meyve ile dondurulmuş olanlar arasında besin değeri açısından herhangi bir fark olup olmadığı. Eğer sağlıklı ve doğru koşullarda şoklanarak hazırlanmışsa bu ikisi arasında besin değeri açısından herhangi bir fark yok. Hatta bazı dondurulmuş sebze ve meyvelerin besin değeri tazesinden daha yüksek.
Yani özetle dondurulmuş sebze ve meyve tüketmek zararlı mı? sorusuna “Eğer sağlıklı ortamda, gerekli koşullarda hazırlanmışsa hayır, her ikisini de gerektiği zaman gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz” yanıtını vermek mümkün.
Bu konuda daha önce yazdığım bir başka yazıya ya da şu linkten ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.