Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları

15 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Düğüne, yani hayatınızın en önemli dönüm noktasına aylar kaldı belki de. Ama siz bir türlü kendinizi formda hissetmiyorsunuz. Oysa o gelinlik ya da damatlık içinde olabildiğince kusursuz görünmek istiyorsunuz. Bazı arkadaşlarınız düğün stresiyle hiç çaba harcamadan kilo verirken sizin cephede durum tam tersi. Peki nasıl olacak? Düğün öncesi kısa zamanda zayıflamanın yolları neler? Düğüne kadar fazla kilolardan kurtulmak mümkün mü? Bence paniğe kapılmayın. Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları hakkında bazı ipuçları vereceğim size bu kez. Bir ya da bir buçuk ay gibi kısa süre içinde bile düğün gecenizin yıldızı olmanız mümkün. Tek yapmanız gereken disiplinli ve kararlı davranmak. O zaman başlıyorum düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları konusunda ipuçları vermeye. Üstelik bu ipuçları sadece gelinler için değil aynı zamanda damatlar için de!

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları: Kahvaltı edin!

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları konusuna özellikle bu cümleyle başlamak istedim. Her zaman söylediğim gibi kahvaltısız başlanan bir gün, sağlıklı bir şekilde ilerlemez. Kahvaltı edin ki metabolizmanız hızlansın ve güne enerjiniz yüksek bir şekilde başlayın. Yumurta, avokado, tam tahıllar ya da sebzeli bir omlet ile yapacağınız kahvaltı güne iyi bir başlangıç. Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları konusunda bence en önemli maddeyi, “kahvaltı etmek kilo vermenize yardımcı olur” diyerek tamamlamak istiyorum.

Ara öğünleri atlamak yok

Düğüne kadar bir an önce zayıflamak amacıyla kendinizi aç bırakmak, yapacağınız en büyük hatalardan biri olur. En mutlu gecenizde enerjisiz ve sağlıksız görünmek istemezsiniz sanırım. Bunun için kahvaltıyla başladığınız günün, ilerleyen saatlerinde ve akşam öğünlerinde de besleyici, sağlıklı, kilo aldırmayan seçeneklere yönelmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Gelin bu maddeyi biraz daha açalım. Çünkü önemli. Ana öğünlerde sağlıklı seçeneklerle kendinizi doyurdunuz. Ama öğle ile akşam yemeği aralarında mutlaka ara öğün de tüketin. Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları arasında önemli maddelerden biri de bu. Bir avuç badem, bir avuç fındık, bir porsiyon şeker oranı düşük meyve iyi birer ara öğün seçeneği olur.

Susuz kalmayın

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları konusuna her zaman önem verdiğim bir madde ile devam etmek istiyorum. Kendinizi asla susuz bırakmayın. Bol bol su için. Hem metabolizmanız hızlanır hem de kendinizi tok hissedersiniz. Enerjinizin yükselmesi de cabası.

Tembelliği bırakın, egzersize başlayın

Belki hayatınızın önceki dönemlerinde daha sonra başlamak düşüncesiyle egzersizi hep ertelediniz. Ama bu en mutlu gecenizde formda görünmek istiyorsanız bu kez kararlı davranmanız gerekir. Yani egzersizden kaçış yok! Bana sorarsanız, düğün öncesi müstakbel eşinizle birlikte bir egzersiz programı belirleyip bunu birlikte gerçekleştirin. Böylece birbirinize destek olursunuz.

Düğün öncesi kutlamalara dikkat

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları

Elbette düğüne kadar kına gecesi, bekarlığa veda partisi derken bir dizi kutlama yapacaksınız. İşte düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları konusunda çok önem verdiğim ayrıntılardan biri de bu. Bu tür kutlamalarda da “çizgiyi” aşmayın. Fazla fazla yiyecek ya da içecek tüketmeyin. Hatta bunları bile “sağlıklı kutlamalar” şekline dönüştürebilirsiniz.Düğün öncesi sağlıklı yiyecekler servis eden bir restoranda neden kutlama yapmayasınız ki?

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin yolları: Gerçekçi olun

Düğünden önce kilo vermenin, forma girmenin kolay yolları konusunda size faydası olabilecek ayrıntıları böyle sıraladım. Ama önemli bir tane daha var. Gerçekçi olun. Kısacık zamanda onlarca kilo veremeyeceğinizi göz önüne alarak hedefler belirleyin. Olabildiğince forma girmeye çalışın. Gerisini düğünden sonra da yapabilirsiniz. Düğün geceniz neden daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayatın ilk adımı olmasın ki?


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.