Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor - BERSU EKİNCİ -

13 Ocak 2020- Bersu Ekinci0
ydgg.jpg

Nasılsınız? Yeni yılın ilk ayı nasıl gidiyor? Umarım  2020 sizin için güzel başlamıştır ve öyle devam eder. Gelin bu yıl zaman zaman farklı deneyimler yaşayalım ve genel çizgimizin dışına çıkalım. Buna da hemen bugün başlayalım. Elbette ana konumuz gene sağlıklı beslenme, sağlıklı kilo verme, yağ yakma. Ama bu kez işin biraz “magazin” kısmına kayıp farklı bir şeyler paylaşmak istiyorum sizinle. Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor diye bir başlık açtım bugün.  Her ne kadar iki kere iki dünyanın her yerinde dört etse de her ülkenin beslenme alışkanlıkları, kilo verme ve kilo koruma yöntemleri farklı. İşte bunlara bir göz atıp ufkumuzu biraz daha genişletelim istedim bu kez. Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor diyelim ve o küçük ayrıntılara bir göz atalım.

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor dedim ya… Dünya haritamı açtım ve oradan seçtiğim ülkelerde insanların metabolizma hızlandırma, yağ yakma, kilo verme ve kilo koruma için çaba harcarken neler yaptıklarını biraz incelemek istedim. O zaman geçelim “dünya turuna”.

Dünyanın en “acı” mutfağı!

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusuna Tayland ile başlayalım mı? Dünyanın en iddialı mutfaklarından birine sahip bu ülke.  Bu mutfağın sırrı kullanılan baharatlar. Hatta şunu söyleyebilirim ki Tayland mutfağı dünyanın en “baharatlı” en “acı” mutfaklarından biri. Bunun kilo verme konusundaki etkisine gelince.. Hatırlarsınız bazı baharatların metabolizma hızlandırıp yağ yakma konusunda son derece etkili olduğunu anlatmıştım size. Ayrıca baharatların verdiği acı, yemeklerinizi yavaş yavaş yani daha uzun sürede tüketmenize de yardımcı olur. Madem yeri geldi size kilo verdiren, göbek eriten baharatlar neler bunları da hatırlatmak isterim. Link burada…

Yemek evde yenir!

Devam edelim dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusuna. Harita üzerinde gideceğimiz yer ise Polonya.. Polonya’da yaşayanların kilo vermek ya da kilo korumak konusunda ne yaptığını biliyor musunuz? Çok basit ve aslında bizim ülkemizde de yaygın olan bir şey: Evde yemek yemek. Çünkü dışarıda yediğiniz ya da hazır olarak ısmarladığınız yiyecekler “gizli” kalori içerir. Kiminde fazla şeker vardır, kimi yağ deposudur. O yüzden yemekleri evde hazırlamak kilo verme ve kilo koruma açısından en iyisi. Böylece sağlıklı besinleri seçip en uygun şekilde pişirir ve ailenizle birlikte yersiniz. Bir taşla iki kuş! Hem sevdiklerinizle kaliteli vakit geçireceksiniz hem de sağlıklı bir öğün tüketeceksiniz. Bu alışkanlığın Polonya’da yaygın olmasının bir nedeni de ekonomik. İstatistiklere göre bu ülkede bir ailenin dışarıda yemek yeme bedeli aylık gelirin sadece yüzde 5’ini oluşturuyor. Yani epey küçük bir kalem.

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor: Bas pedala!

Anladınız sanırım “bas pedala” deyince… Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda Hollanda’dan söz edeceğim. Hani bazen deriz ya “sokaklarda insandan çok araba var” diye Hollanda için ise bunu “sokaklarda insandan çok bisiklet var” diye değiştirebiliriz. Yani Hollandalılar yaşlı- genç, yaz-kış demeden her yere bisikletle gidiyor. İstatistiklere göre Hollanda, dünyanın en formda insanlarının bulunduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özetle kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız sağlıklı beslenme programının yanı sıra hareketli bir yaşam sürdürün elinizden geldiğince. Eğer egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkisi konusundaki ayrıntılı yazımı hatırlamak isterseniz link burada.

Kahvaltı etmeden sokağa çıkmam!

Hollanda’dan fazla uzaklaşmayalım. Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda şimdi de Almanya’ya gidelim. Bu ülkenin özelliği, halkın yüzde 75’inin günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamıyor olması. Bunu ben değil yapılan araştırmalar söylüyor. Size her fırsatta hatırlattığım kilo vermek, kilo korumak, metabolizma hızlandırmak için atılması gereken ilk adım sağlıklı bir kahvaltı sözünü Almanlar neredeyse milletçe uyguluyor. Bu arada yeri gelmişken kahvaltı etmenin kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri konusundaki yazım bu linkte. 

Usul usul çiğneyin

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda gelelim başka bir ülkeye. Yine Avrupa’dayız, bu kez istikamet Fransa… Bilirsiniz Fransızların uzun süren keyifli sofraları meşhurdur. Ama elbette bu demek değil ki her öğünde saatlerce sofrada oturacağız. Bunu tabağınızdaki sağlıklı öğünü iyice çiğneyip yavaş yavaş yemek şeklinde de uyarlayabiliriz. Acele yiyecek tüketirseniz hızlı doyar sonra da aradan fazla zaman geçmeden acıkırsınız. Ayrıca sindirim süreci de zorlaşır. Bunlara ek olarak farkına varmadan fazla yersiniz. Oysa yiyecekleri yavaş yavaş çiğneyip tüketmek hem daha az yiyerek doymanızı sağlar hem de mide ve bağırsaklarınızı rahatsız etmez.

Ruhen ve bedenen esneyin!

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor

Şimdi Avrupa’dan biraz uzaklaşalım, Hindistan’a gidelim. Bu ülkede en popüler sporlardan biri yoga. Bu sadece bedeni esnetmekle kalmaz aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamayı sağlar. Yoga yapmak bir yandan kaslarınızı esnetip sıkılaştırırken bir yandan da metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur. Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda Hindistan’dan vereceğim örnek bu işte.

İskandinav yürüyüşü

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda dünyanın kuzey ucuna doğru uzanıp Finlandiya’ya gidelim. Bu ülkede birçok insanın doğa yürüyüşüne çıktığını görürsünüz bir de ellerinde hafif yürüyüş çubukları taşıdıklarını. Neden diye düşündünüz mü hiç? Elbette doğa yürüyüşleri formda kalmak ya da kilo vermek için faydalıdır. Hele buna iki elde birden taşınan hafif yürüyüş çubukları eklenirse. Çünkü bu çubuklar hem kollarınızın fazladan çalışmasını sağlar hem de daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.

Evde fazla oturmayın

Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda yine aktif yaşamla ilgili bir örnek var. Bu kez ülke Norveç. İklim bizim ülkemize göre biraz sert olsa da yapılan araştırmalar Norveç’in dünyanın açık havada en çok vakit geçirilen ülkesi olduğunu gözler önüne seriyor. Özetle aktif bir hayat sürülüyor bu ülkede. Kimi zaman sadece yürüyüş yapılıyor kimi zaman da aile ve arkadaş grubuyla açık havada takım sporlarıyla vakit geçiriliyor. Eh! Bu da kilo vermenin ya da kilo korumanın en önemli şartlarından biri, yani aktif bir hayat sürmek.

Evet… Dünyada milyonlarca kişi kilo vermek için bunları yapıyor konusunda söylemek istediklerim şimdi bunlar. Dünya haritasını kapatayım şimdilik ve küçük bir özet geçeyim. Kilo vermek, kilo korumak, sağlıklı bir hayat sürmek için yapılması gerekenler dünyanın neresine giderseniz gidin hemen hemen aynı: Sağlıklı beslenmek ve aktif bir hayat sürmek. Yani aklın yolu bir!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.