Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları

2 Mart 2020- Bersu Ekinci0
belly-3186730_1920-1.jpg

Evet! Son birkaç aylık yazılarıma şöyle bir baktım ve göbek yağları, düz bir karın için yine birkaç söz söylemenin, bazı hatırlatmalarda bulunmanın zamanı geldiğini düşündüm. Madem öyle gelin bugün düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları hakkında biraz paylaşım yapayım. Malum, kilo vermenin ya da kilo korumanın kilit noktası “göbek yağları.” Bazen ne kadar kilo verilirse verilsin o göbek yağları vücudun her bölgesinden daha fazla uğraştırıyor herkesi.  Kimi zaman da göbek bölgesinde oluşan şişkinlik çok da mutlu etmeyen bir görüntü ortaya çıkarıyor. Oysa birkaç ince dokunuşla göbek bölgesini kontrol altına almak, göbek yağlarıyla mücadele etmek mümkün. O zaman lütfen buyurun, düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusuna. Bir bakalım neler yapabiliriz bu konuda…

Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları

Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları demişken ben konuyu daha iyi anlaşılması için iki bölüm halinde ele almayı tercih ettim.  İlki beslenme ile ilgili ayrıntılar, diğeri de günlük hayatta benimseyip kullanabileceğimiz bazı küçük dokunuşlar.  Önce beslenme ile ilgili kısımdan başlayalım isterseniz. İşte düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda beslenmeyle ilgili püf noktaları.

Yemek yerken bilinçli olun: Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunun özeti gibi bu madde aslında. Ne demek “yemek yerken bilinçli olmak?” Yiyecek seçimleri, onları pişirme ve tüketme yöntemleri, buna ek olarak da yemek yediğimiz ortam konusunda “akılcı” davranmak. Öncelikle sağlıklı besinleri seçip, onları ızgara, buğulama ya da haşlama gibi kilo verme ve kilo koruma konusunda yardımcı yöntemlerle pişirmeliyiz. Bunu yaptıktan sonra da sırada yiyeceklerimizi tükettiğimiz ortam var. Yani rahat ve keyifle yiyecek tüketmeye uygun bir ortam oluşturmak gerek. TV ya da akıllı telefon başında değil, sadece yemek için oluşturulmuş bir ortamda yemek yemek. Böylece dikkatimizi sadece tükettiğimiz yiyeceğe verip neyi ne kadar yediğimizi kontrol altında tutmak mümkün olur.

Lifli besinlere ağırlık verin: Aslında düz bir karın denilince aklınıza sadece o bölgede biriken yağlar, fazla kilolar gelmesin. Bazen yanlış beslenme yüzünden göbek bölgesinde meydana gelen şişkinlik de o bölgenin dümdüz görünmesine engel olur. Hem o şişkinliği önlemek hem de göbek yağlarını yaktırmaya yardımcı olmak için bol bol lifli besin tüketmek gerekir. Lif oranı yüksek besinler, hem sizi çok daha uzun süre tok tutar hem de sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olarak göbek bölgesinde şişkinlik oluşmasını önler. Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda belirtmek istediğim önemli noktalardan biri bu.

Şeker hafiyesi olun: Gelelim Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda bir başka ayrıntıya: Şeker hafiyesi olun! Evet, kilo alımı başta olmak üzere çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açan şekeri hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Çünkü şeker bir yandan kilo alma konusunda baş sorumlulardan biriyken bir yandan da fazla tüketimi ödeme yol açar. Bu yüzden tüketeceğiniz besinlerdeki şeker oranını tam bir hafiye gibi sıkı sıkıya takip edin. Meyve tüketirken bile bu kuralı aklınızdan çıkarmayın!

Bol su için: Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda bana göre hayatınızın “olmazsa olmazlarından” birini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Vücudunuzu asla susuz bırakmayın. Bol su içmek, metabolizmanızı hızlandırır, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, tokluk hissi verir, sindirim sistemini düzenler. İşte bu yüzden de her fırsatta yeteri kadar su içmeniz gerektiğini hatırlatıyorum.

Temiz beslenin: Ne demek bu “temiz” beslenme? Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda bana göre önemli bir ayrıntı. Temiz beslenme denilince aklınıza gelmesi gereken işlenmemiş gıdalar. Sebze ve meyveleri, mevsiminde tüketmeye çalışın. Pişirilip tüketilmesi kolay işlenmiş ve ambalajlı gıdalardan uzak durun. Yemeklerinizi evde, sağlıklı bir ortamda kendiniz pişirin. Aksi taktirde işlenmiş gıdalar tüketerek, ne kadar çok şeker, tuz ve katkı maddesi tükettiğinizi bile hesaplayamazsınız.

Bunlar da kendisi küçük etkisi büyük püf noktaları

Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda şimdi gelelim, birkaç küçük ama gayet işe yarar ayrıntıya. Aslına bakarsanız bunlar sadece göbek yağları konusunda değil genel anlamda kilo korumak, formda kalmak için de uygulayacağınız ve gayet eğlenceli “küçük hileler.” Bence bazılarını okurken gülümseyeceksiniz bile.

Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda beslenme ve yiyecek seçiminin yanı sıra izlenecek diğer yolları da şöyle toparlayayım.

Çiğneme kuralı: Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda aslında zaman zaman hatırlattığım bir noktayı bir kez daha söyleyeceğim. Ağzınıza attığınız besinleri uzun uzun çiğneyin. Mesela en az 20 kere çiğnedikten sonra yutun. Bu hem gereğinden fazla yemenizi engeller hem de yemek sonrası meydana gelmesi muhtemel mide şişkinliği sorununu.

Kaşığı- çatalı tuttuğunuz ele dikkat! Düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda benim en çok ilgimi çeken maddelerden biri de bu. Eğer gereğinden fazla yemek istemiyorsanız, kaşık ya da çatalı tutarken dominant olan elinizi değil diğerini kullanın. Diyelim ağırlıklı olarak sağ elinizi kullanıyorsunuz, o zaman en azından fazla yiyeceğinizi hissettiğiniz zamanlarda yemek yerken sol elinizi kullanın. Ya da solaksanız tam tersini deneyin.

Beş dakika bekleyin: Diyelim ki sinemada bilet kuyruğuna girdiniz, orada beş dakika beklemeyi göze alıyorsunuz değil mi? Bu madde de böyle…Bir açlık hisseder hissetmez yemek yemeye koşmayın. Bunun yerine bir bardak su içip beş dakika kadar bekleyin. Çünkü daha önce de söylediğim gibi bazen açlık ile susuzluk birbiriyle karıştırılabiliyor. Eğer bu beş dakikanın sonunda hala açlık hissediyorsanız yemek yiyin, ama hissetmiyorsanız o anda aslında susamışsınız demektir. İşte düz bir karın için yapılması gerekenler- Önemli ipuçları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.