Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler

22 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
slim-woman-in-bikini-lying-on-deckchair-3771817-2.jpg

Kim istemez ki dümdüz bir karna sahip olmayı. Göbek yağlarını eritip kaslı ve düz bir karna sahip olmak birçok kişinin en büyük hayali. Peki göbek yağları nasıl eritilir? Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İlk anda zor gibi görünse de düz bir karın öyle uzak bir hayal değil. Belli bir disiplin içinde, bazı beslenme kurallarına dikkat ederek göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın sahibi olmak mümkün. O zaman gelin bir bakalım düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler

Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler

Bol su için: Biraz önce belirttiğim gibi biraz zaman alsa da belli bir disiplin içinde sağlıklı hayat tarzını sürdürürsek göbek yağları olmadan bir hayat kurmak hiç zor değil. Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusuna da çok basit, size her fırsatta söylediğim bir önemli maddeyle başlamak istiyorum: Bol bol su için! Kilo vermek, formda kalmak, göbek yağlarını eritmek ve bütün bunların sonunda sağlıklı olmak için bol bol su içmek gerek.

Su içmenin faydalarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Tokluk hissi sağlar, vücudu toksinlerden temizler, ödem attırır… Eğer yeteri kadar su tüketmezseniz vücut ödem tutar ve bu da en basitinden karnınızda şişkin bir görüntüye sebep olur. Bu yüzden ne yapın ne edin gün boyu bol bol su tüketin. İşte düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda ilk söylemek istediğim bu.

Bu arada… Su konusunda söylemek istediğim bir ayrıntı daha var: Su için elbette, bu arada bol su içeren besinler tüketmeye de özen gösterin. Bunlar uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu tip besinler arasında çok da iyi bir ara öğün olan salatalığı da buraya not düşmem gerek. Bol su ve lif  içerir. İşte düz bir karın için size bir ipucu.

D vitamini ve kalsiyum alın:  Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusuna başka bir maddeyle devam edelim. Göbek yağlarından kurtulmak için beslenmeye de elbette özen göstermek gerekir. Bu konuyu çok daha ayrıntılı bir şekilde başka bir yazımda ele alacağım ama şimdilik buraya birkaç önemli not düşelim istedim. Göbek bölgesindeki yağları eritmek için kalsiyum ve D vitaminine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bir beslenme danışmanı olarak bana başvuranlara da sık önerdiğim iyi bir ara öğün seçeneği olan badem, aynı zamanda göbek yağlarını eritmek konusunda da etkili. Günde tüketeceğiniz 5 ya da 6 adet badem düz bir karna sahip olmak için iyi bir adımdır. Ayrıca D vitamini için günde 15 dakika kadar güneş ışığından yararlanmaya çalışın.

Yeteri kadar protein tüketin: Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda yine beslenme ile ilgili bir başka ayrıntıyı da atlamayalım. Kilo vermek ve düz bir karna sahip olmak için beslenme konusunda dikkat etmeniz gerekenlerden biri de yeteri kadar protein tüketmek. Bu konuda akla gelen ilk örnek yumurta. Gün içinde yiyeceğiniz bir adet yumurta, hem sizi uzun süre tok tutar hem de yağ yakmaya yardımcı olur Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda beslenmeye dair söylemek istediklerimden biri de bir hafta içinde 3 ya da 4 kez kırmızı et, bir ya da iki kez baklagiller tüketmek. Tabii bu arada özellikle kırmızı etin sağlıklı koşullarda pişirilmesi gerektiğini de unutmayın. Yani kızartmadan uzak durun!

Yatmadan 3 saat önce yemeyi kesin: Devam edelim düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler  konusuna. Hem kilo vermek hem de göbek yağlarını eritmek için günün her öğününde dikkatli bir şekilde besin tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Ama akşam yemeklerine ayrı bir özen gösterin. Daha besleyici, tok tutan ve hafif besinler tercih edin. Ayrıca, yatağa gitmeden en az üç saat önce yemek yemeyi bırakın. Akşam saat 20:00’den sonra sadece su için, özellikle de atıştırmalıklardan uzak durun.

Şeker ve zararlı karbonhidratları hayatınızdan çıkarın: Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusu anlatılır da bu önemli madde atlanır mı? Elbette atlanmaz. Beyaz un, şeker başta olmak üzere hamur işlerinden, yapay tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerden, gazlı içeceklerden kısacası sağlığınıza zarar veren her tür yiyecek ve içecekten uzak durun. Sözün burasında düz bir karna sahip olmak için de kilo vermek için de aslında genel sağlık kurallarının geçerli olduğunu hatırlatmak isterim!

Türk kahvesi yağ yaktırır: Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda yeme içme kısmına biraz daha devam edelim. Türk kahvesinin kilo vermek ve karın düzleştirmek için etkili olduğunu biliyor muydunuz? Türk kahvesi sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve bu da göbek bölgesinde, bağırsak hareketsizliğinden kaynaklanan şişkinliği giderir. Uzun vadede de yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Elbette yanında kocaman bir bardak su ile içeceğiniz Türk kahvesinin şekersiz olması gerektiğini unutmayın!

Stresten uzak durun: Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bunun ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ama yine düzenli olarak yazılarımı  takip edenler bilir ki stres, kilo vermenin de formda kalmanın da en büyük engeli. Stres, kortizol hormonlarını harekete geçirir bu da özellikle göbek bölgesinde  yağlanmaya neden olur. İşte bunun için, formda bir görünüme sahip olmak ve elbette genel sağlığı korumak için stresten olabildiğince uzak durmak gerekir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.