Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri

20 Mart 2019- Bersu Ekinci0
ANNA.jpg

Artık herkes biliyor, düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri göz ardı edilemeyecek türden. Metabolizma hızlandırmaktan daha fazla yağ yakmaya kadar birçok faydası var egzersizin. Elbette düzenli egzersiz deyince aklınıza profesyonel sporcuların yaptığı türden çalışmalar gelmesin. Haftanın dört ya da beş günü hafif tempolu bir yürüyüş de olur, biraz yoga biraz ağırlık egzersizi de. Çünkü bu tür hareketli yaşamın faydaları paha biçilmez. Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri bana kalırsa iyi bildiğiniz bir konu. Ama gelin biz yine de bir hatırlayalım.

Hastalık riskini azaltır

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri konusuna önce yaşam kalitenizi ve bütün yaşamınızı ilgilendiren bir maddeyle başlamak istiyorum. Haftada 3 ya da 5 gün en azından yarım saat yapacağınız bir egzersiz, sizi kalp hastalıkları, inme, kanser gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Bu kadar kısa süreli ama tempolu bir egzersiz bile gelecek yıllarınızı, ilerleyen yaşlarınızı daha sağlıklı ve kaliteli geçirmenize yardımcı olur.

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri: İyi hissettirir

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri

Ofiste kötü bir gün mü geçirdiniz? Psikolojiniz o kadar bozuldu ki enerjiniz neredeyse tamamen tükendi. Peki ne yapmak gerek? Sizi rahatlatacak tatlı ya da çikolatalı bir şeyler yemek aklınıza gelen ilk düşünce olabilir. Ama bana kalırsa o yöne hiç bakmayın. Derin bir nefes alın ve hemen rahat ayakkabılarınızı giyip kısa bir yürüyüşe çıkın. Ya da o gün gitmek istemeseniz de üye olduğunuz spor salonuna gidip biraz ter atın. Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri konusunda bu gerçekten altı kalın çizgilerle çizilmesi gereken bir madde. Spor salonunda ya da açık havadaki yürüyüşte dökeceğiniz ter sizi fiziksel olarak biraz yorsa da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çünkü egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirir. Neden mi? Siz spor yapıp ter attıkça beyniniz endorfin salgılar ve kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız. Belki de egzersiz sırasında o gün canınızı sıkan soruna bir çare de bulabilirsiniz.

Egzersiz yapmak kendinize güveninizi artırır

Profesyonel sporcuların nasıl göründüğüne hiç dikkat ettiniz mi? Bu soruya birçok cevap verilebilir elbette. Formda, sağlıklı, kaslı ve elbette kendine güvenli. Size profesyonel sporcu gibi yaşayın demiyorum ama hatırlatmak isterim ki egzersiz yapmak kendinize olan güveninizi artırır. Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri arasında bu da önemli bir ayrıntı bana göre.

Bedeninizi toksinlerden temizler
Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri arasında çok önemlilerden biri de bu. Çünkü siz egzersiz sırasında ter döktükçe akıp giden o terle birlikte vücudunuzdaki toksinlerden de kurtulursunuz. Sırf bunun için bile bazen açık havada bazen de spor salonlarında egzersiz yapmaya değmez  mi sizce de?

Metabolizmayı hızlandırır

Eğer kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız egzersizin çok büyük faydasını göreceksiniz. Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri konusunda özellikle fazla kilolardan kurtulmayı amaçlayanlara söylemek istediğim ayrıntı bu. Tempolu yürüyüş, ip atlamak, bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizleri metabolizmanızı hızlandırır ve çok daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Yağlar azalır, kas kütleniz artar

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri deyip kardiyo egzersizlerden söz etmişken bu konuyu da atlamayayım. Düzenli egzersiz sadece kilo vermenize ya da kilonuzu korumanıza yardımcı olmaz aynı zamanda daha az yağlı daha çok kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bunun için yapmanız gereken, düzenli kardiyo egzersizlerine biraz da sıkılaşma egzersizi eklemek.

Düzenli egzersiz güzelleştirir

Şaka ya da abartı değil. Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri arasında bu madde de önemli bir yer tutuyor. Cildiniz daha sağlıklı ve daha güzel görünmeye başlar, büyük olasılıkla olduğunuz yaştan çok daha genç görünmenizi sağlar. Böylece geçip giden yılların etkilerini azaltmak için kozmetik sektörüne avuç dolusu harcama yapmanıza da gerek kalmaz.

Daha enerjik olursunuz!

Düzenli egzersiz yapmanın kilo vermeye ve genel sağlığa etkileri konusunu bu maddeyle noktalamak istiyorum. Düzenli egzersiz yapmak sandığınız gibi enerjinizi alıp götürmez, tam tersine çok daha fazla enerjik olmanızı sağlar.  Bu şekilde hayatınızın geri kalanı için de çok iyi ve karlı bir yatırım yapmış olursunuz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.