Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur?

13 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
su1f.jpg

Gelin bugün tam da bu sıcak günlere uygun bir konuya göz atalım. Size her fırsatta hatırlatıyorum ya “kendinizi susuz bırakmayın”, “sadece kilo vermek için değil aynı zamanda organlarınızın işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirmesi için de su için” diye… Bugün konuya biraz tersten bakalım ve “Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur?” sorusunun yanıtlarına bir göz atalım. Bu önemli bir konu, özellikle de sıcak yaz mevsiminde. Yetişkin bir insanın vücudunun yüzde 60’ının su olduğunu düşünürsek bu gerçekten önemli bir konu. O zaman gelin şu eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun cevaplarına.

Su hayattır, hiç unutmayın

Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur?

Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? Ne mi olur? Neler olmaz ki!Cildinizden iç organlarınıza metabolizmanızdan enerji düzeyine kadar tepeden tırnağa zarar görürsünüz. Ama bu öyle iki satırla geçiştirilecek bir konu değil. Gelin biraz daha üzerinden geçerek eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun cevaplarına. Şöyle bir madde madde anlatayım:

Vücudunuz su tutar: “Bu da nasıl bir çelişki böyle” demeyin lütfen. Çünkü ilk bakışta öyle görünse de aslında bu gayet normal. Çünkü eğer yeteri kadar su içmezseniz vücudunuz, gelecek susuzluk tehlikesine karşı tükettiğiniz bir damlayı bile alıkoyar. Bunun yansıması da geçici kilo artışı şeklinde olur. Zaten ödemden korunmanın en etkili yollarından biri de bol su içmektir, hatırlayın lütfen.

Enerji seviyeniz düşer: Gelelim eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusuna vereceğimiz önemli yanıtlardan birine daha! Halsiz mi hissediyorsunuz, enerjiniz mi yok? Sürekli bir uyku hali içinde misiniz? O zaman elinizdeki o kahve fincanını yerine koyun ve bir bardak su için. Çünkü yeteri kadar su içmemek, enerjinizin düşmesine neden olup halsizliğe yol açar.

Odaklanma güçlüğü yaşarsınız: Biraz önce söyledim ya vücudunuzun tepeden tırnağa sağlıklı çalışması için suya ihtiyacı var diye. Buna beyniniz de dahil. Size, bu konuda yapılan tıbbi araştırmaların sonuçlarının da bunu desteklediğini söylemeliyim. Yeteri kadar su içmek hafızanızı da güçlendirmeye yardımcı olur, zihin gücü gerektiren durumlarda odaklanmayı kolaylaştırır. İşte eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun yanıtlarından biri de bu. Susuz kalırsanız, zihniniz de bundan olumsuz etkilenir.

İnme riskiniz yükselir: Gelelim eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun önemli yanıtlarından birine daha. İnme riskiniz artar. Dehidrasyon, yani susuz kalmak, kardiyovasküler hastalıklara karşı daha büyük risk taşımanıza neden olur. Eğer zaman zaman suyun tadından sıkılıyorsanız, içine bir dilim limon ya da birkaç tane taze nane yaprağı ya da bir çubuk tarçın atıp daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ama mutlaka yeteri kadar su içmeniz gerektiğini asla unutmayın.

Daha aç hissedersiniz: Size zaten hep söylüyorum, kilo vermek, kilo korumak için de bol su içmelisiniz diye. Çünkü yeteri adar su içmezseniz bu sizin aslında aç olmadığınız halde öyle hissetmenize ve gereksiz yiyecek tüketmenize neden olur. Lütfen hatırlayın, açlık ile susuzluk birbiriyle en çok karıştırılan iki duygu. Özellikle de fazla kilolarınızı vermek ve zayıflamak istiyorsanız, susuz kalmayın. Bu size kendinizi uzun süre tok hissettirecektir aynı zamanda. İşte eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun yanıtlarından biri de bu Sürekli aç hissedersiniz.

Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur?

Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur?

Metabolizmanız yavaşlar: Madem girdik kilo verme ve kilo koruma konusuna o zaman eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusuna bir yanıt daha verelim: Metabolizma hızınız düşer. Bu yüzden ne yapın edin kendinizi susuz bırakmayın.

Baş ağrınız tutabilir: Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusuna verilecek cevaplardan biri de bu. O yüzden şunu önereyim: Eğer başınız ağrıyorsa ağrı kesicilere yönelmeden önce bir bardak su için ve biraz bekleyin. Belki başınız başka bir sebepten değil sadece susuz kaldığınız için ağrıyordur.

Cildiniz kurur ve kırışır:  Cildiniz kırışır ve canlılığını yitirir. Cildinizin dıştan daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için içten iyi beslemeniz gerekir. Bunun en önemli adımlarından biri de yeteri kadar su içmek.

Egzersiz performansınız düşer: Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun yanıtlarından biri de işte bu. Yeteri kadar su içmezseniz enerjinizin düşeceğini söylemiştim biraz önce. Bu durum günlük egzersiz performansınıza da yansır.  Elbette size egzersiz yaparken bir anda bir ton su içmenizi önermiyorum. Ama aralarda yudum yudum içeceğiniz su bu anlarda da performansınızın istediğiniz seviyede kalmasını olumlu etkiler.

Tuvalette uzun süre kalırsınız: Yani bu şu demek, yeteri kadar su içmezseniz sindirim sorunlarıyla karşılaşırsınız. Sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını istiyorsanız kesinlikle kendinizi susuz bırakmayın.

Böbrekleriniz fonksiyonlarını yerine getiremez: İşte eğer yeteri kadar su içmezseniz vücutta neler olur? sorusunun sağlık için önemli cevaplarından biri de bu. Böbreklerinizin fonksinonu tam olarak yerine getirmesi için susuz kalmamanız gerekir. Aksi haldi ciddi sağlık sorunları yaşamanız olası.

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğa neden olur: Acı ama gerçek. Yapılan araştırmalarda ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin hatırı sayılır bir bölümünde önemli sorunun dehidrasyon yani susuzluk olduğu ortaya çıktı. Yani yeteri kadar su içmeyen erkekler ereksiyon sorununa yol açar.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.