WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Ekinezya ile Sağlığınız Çiçek Gibi! - BERSU EKİNCİ

15 Ekim 2017- Bersu Ekinci0
ekinezya.jpg

Genellikle çay biçiminde tüketilen ekinezya bitkisi, çay saatine lezzet katan  hoş kokulu bir çiçek olmanın ötesinde meziyetlere sahip. Her yudumunda bizlere sağlık aşılayan ekinezya adını dikensi köklerini simgeleyen  Yunanca Echinecea kelimesinden alır.

Kuzey Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar yılan sokması gibi bazı önemli yaralanmaların ve hastalıkların tedavisinde kullanılan ekinnezya, Avrupa ve Amerika’da ise 1930’lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisinde kullanılmış. Bu güzel çiçek günümüzde   modern tıbbı destekleyen bir çay olarak öksürük ve boğaz ağrısının tedavisini destekleme amacıyla kullanılır.

Ekinezya bağışıklık sistemini  harekete geçiren bir etkiye sahip ve asıl faydası hastalıkların oluşumunu önlemek olarak bilinse de, kış hastalıklarının, yani soğuk algınlığı ve grip tedavisidir. Ekinezya bitkisinin en faydalı kısmı ise bitkiye ismini veren dikensi yapıdaki kök kısmıdır. Üriner boşaltım ve solunum sistemindeki  enfeksiyonları  önler. Aynı zamanda toksinlerin vücuttan arınmasını sağlayan ekinezya,  böylece vücutta hastalıkların oluşmasına neden olan iltihapların oluşmasını engeller.

Ekinezya kanserle savaşan bitkiler listesinde hünnap ve brokoli gibi sebze ve meyvelerin yanındaki yerini alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda beyin tümörleri üzerinde büyük etkiye sahip olduğu kanıtlanan ekinezya, serbest radikallerle savaşarak elektron düzenlerini bozar ve serbest radikallerin kontrolsüz bölünmesini engeller. Sağlık uzmanları tarafından tedavi destekleyici ve faydalı bir bitki olarak tavsiye edilir.

Güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız muhteşem kokusuyla  kendini belli eden ekinezyadan yararlanabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrası ciltte gözle görülür etki yaratan ekinezya, egzama tedavisi, cilt enfeksiyonları, böcek ısırıkları ve sedef hastalığının tedavisinde de sıkça kullanılır.

Peki ekinezya bitkisini nasıl tüketmeliyiz?

Ekinezya bitkisi genellikle çay olarak tüketilir. Belirgin bir yan etkisi bulunmayan ekinezya bitkisini tüketmeden önce alerjiniz olup olmadığından emin olun.  Eğer ekinezya cildinize temas ettiğinde kızarıklık, tahriş ve çeşitli kaşıntılar meydana geliyorsa, siz bu bitkiye alerjiksiniz demektir. Fazla miktarda ekinezya tüketmek de alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Çocuklar ve hamilelerin kullanımı için önerilmeyen ekinezya, düzenli kullanılan ilaçlarla birleştiğinde akciğere zarar verebilen etkiler gösterebilir.

Ekinezya tüketirken 8 haftalık süreci aşmamak, 8 hafta düzenli kullanımın ardından 2 hafta ara verilip yeniden kullanılmaya başlanmalı.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.