Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

13 Mart 2020- Bersu Ekinci0
echinacea-930669_1920-1.jpg

Artık herkes olan bitenin farkında. Tehlikeli ve tıbbın bile çok tanımadığı bir virüs tüm dünyanın kapısını çaldı. Hatta buna “kapı çalmak” değil de “zorla girmek” diyebiliriz. Bilim adamları çalışıyor ama henüz tam olarak bir çözüm bulunabilmiş de değil. Corona virüsten ya da bilim dünyasının verdiği isimle Covid-19’dan söz ettiğimi anladınız elbette. Bu virüsle ilgili bilinen tek ayrıntı ise savaşmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiği. Ben de bağışıklık konusunda yardımcı olabilecek bilgiler vermeyi sürdüreceğim. Size daha önce anlattığım ekinezya bitkisini bir kez daha hatırlatmak isterim. Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? sorularının cevaplarına bir bakacağız. Bu konudaki yazıyı ilk yazdığımda böyle bir salgın yoktu ve ben mevsimsel gribe karşı önermiştim bu “ilaç gibi” bitkiyi. Bugün ise durum biraz daha ciddi ama neyse ki işin püf noktasının bağışıklık sistemi olduğunu biliyoruz. O zaman gelin bir bakalım ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? konusuna bu bitkinin ne olduğunu anlatmakla başlayalım. Biraz önce “ilaç gibi” dedim ekinezya için, gerçekten de durum böyle.  Adını Yunanca “echinos” yani “konimsi” kelimesinden alan ekinezya geçmişte gerçekten de ilaç niyetine kullanılırdı. Bu bitkinin en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirip grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı kullanılması.

Bunun kökeni ise çok eskilere uzanıyor. Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? konusunda anlatacağım bu bitki, Kuzey Amerika yerlileri tarafından yılan sokması başta olmak üzere bazı yaraların tedavisinde kullanılıyordu. Ama bu kadar değil… Ekinezya bu yerliler tarafından yaprakları ve kökleriyle birlikte kaynatılıp içilirdi. Aynı zamanda kökleri de diş eti ve boğaz ağrısına karşı çiğnenirdi.

Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

1880’lerin sonlarında ekinezya bitkisi ABD’de doktorlar tarafından solunum yolu enfeksiyonlarına karşı öneriliyordu. 1930’lu yıllarda Avrupa’ya gelindiğinde ekinezya şarbon hastalığının tedavisi için kullanılmaya başlandı. Modern çağlarda ise öksürük ve boğaz ağrısı gibi sorunların tedavilerinde destekleyici olarak kullanılıyor.

Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? konusunda bu bitkinin asıl öneminin hastalıkların oluşmasını önlemek olduğunu söylemem gerek. Kanserle savaşan önemli bir bitki olan ekinezya, özellikle beyin tümörleri üzerinde son derece etkili. Bunu nasıl yaptığına gelirsek… Ekinezya, serbest radikallerle savaşarak elektron düzenlerini bozar ve serbest radikallerin kontrolsüz bölünmesini engeller. Böylece kanserle de savaşır. Bütün bunlara ek olarak ekinezya, böcek ısırıkları, cilt enfeksiyonları, sedef hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? konusuna dönersek… Bunca faydası olan ekinezya bağışıklık sisteminin güçlenmesine ya da bağışıklık sistemini güçlü tutmaya da yardımcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ekinezya nasıl kullanılır? sorusunun yanıtına gelirsek: Çay olarak içilebilir!

Ekinezya çayı nasıl yapılır?

Peki ekinezya çayı nasıl yapılır? Bunu da şöyle anlatayım: İki seçeneğiniz var bu konuda… Arzunuza göre bir çay kaşığı ekinezya yaprağı veya çiçeğini bir bardak kaynar suya koyup demlenmesini bekleyin.

İkinci seçenek ise bir çay kaşığı ekinezya kökünü iki bardak su eklediğiniz bir demlikte 10 dakika kaynatmak.

Bu ayrıntılara dikkat

  • Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? konusunda bu bitkinin faydalarını anlattım… Fakat ekinezya kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da var. Onları da şöyle sıralayabilirim.
  • Öncelikle ekinezyaya alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Bunun için yapacağınız çok basit bir kontrol var: Ekinezya cildinize temas ettiğinde kaşıntı, kızarıklık meydana geliyorsa bu bitkiye alerjiniz var demektir. Bu durumda ekinezya çayı tüketmeyin.
  • Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? konusunda bunca faydasını anlattığım ekinezya hamileler ve çocuklar için önerilmez.
  • Ekinezya tüketirken zamana da dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak tüketiyorsanız en fazla 8 hafta tüketin.. Sonra iki hafta ara verin.

Özetle… Yazının girişinde “ilaç gibi” dediğim ekinezyayı tüketirken de tıpkı bir ilaç kullanır gibi dikkatli olmanız gerekir. Dikkatli tüketirseniz de bağışıklık sisteminizin güçlenmesine çok etkili şekilde destek verir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.