WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

En çok yağ yakan yiyecekler hangileri - BERSU EKİNCİ | BERSU EKİNCİ

17 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Kilo verme söz konusu olduğunda sürekli olarak yağ yakan yiyeceklerden söz ediyoruz. Peki neler bu kilo vermeye yardımcı yağ yakan yiyecekler. Ya da en çok yağ yakan yiyecekler deyince aklımıza hangileri gelmeli. Bu besinlerin en önemli özelliği kilo verme sürecine katkıda bulunmaları. Bunu da metabolizmayı hızlandırarak yapıyorlar. Gelin bakalım mı en çok yağ yakan yiyecekler hangileri. Hangi yiyecekleri tüketirsek fazla kilolardan kurtulmamıza katkısı olur?

Yağ yakan süper besin: Acı kırmızı biber

acı biber, kırmızı biber, yağ yakan biber, en çok yağ yakan yiyecekler

En çok yağ yakan yiyecekler deyince akla ilk gelenlerden biri acı kırmızı biber. Hani şu Arnavut biberi denilen biberler. Bazı bölgelerde salça halinde de kullanılan kırmızı biberler bunlar. Nereden mi geliyor bu besinin yağ yakma özelliği? Barındırdığı capsaicin adı verilen maddeden. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olan kırmızı biberin tek özelliği bu değil. Yani hızlandırdığı tek şey metabolizma değil. Aynı zamanda kalp atışlarını da hızlandırıp damar tıkanıklığına neden olabilecek kötü yağları da yok etmeye yardımcı olur acı kırmızı biber.

En etkili yağ yakan yiyecek: Mercimek

mercimek, yağ yakan yiyecekler, en çok yağ yakan yiyecekler
Şimdi gelelim aslında sofralarımızda sık sık yer verdiğimiz mercimeğe. Hem besleyici değeri yüksek hem de başta çorba olmak üzere çeşit çeşit lezzetli yemekler yapılabiliyor. En çok yağ yakan yiyecekler hangileri deyince mercimeği saymamızın nedeni ise zengin bir demir kaynağı olması. Sadece sağlıklı olmak için değil kilo vermek için de vücudumuzun demire ihtiyacı var. Çünkü demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına yani yağ yakımının azalmasına da neden olur. Bunu önlemek için de mercimek birebir. Ayrıca mercimeğin protein kaynağı olduğunu da unutmadan eklemeliyim.

Hızlı yağ yakan yulaf

yulaf, diyet, hızlı yağ yakan yiyecekler, en çok yağ yakan yiyecekler

En çok yağ yakan yiyecekler arasında yulaf da yer alıyor. En önemli özelliği ise kan şekeri dengesini korumaya yardımcı olması. Kan şekerinin düşmesi bazı zamanlarda karşı konulamayacak kadar yoğun açlık krizlerine neden olur. Yulaf işte bunu önler ve kilo vermeye yardımcı olur.

Zencefil ile yağ yakın

Zencefilin göbek yağlarını eritme konusunda faydalı olduğunu anlatmıştım. Aslına bakılırsa genel anlamda kilo vermeye, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur zencefil. Ayrıca kan damarlarını besleyerek kan akışının artmasını da sağlar.

En çok yağ yakan yiyecekler: Yumurtasız olmaz!

yumurta, diyet, yumurta zayıflatır mı, en çok yağ yakan yiyecekler

En çok yağ yakan yiyecekler hangileri diye düşündüğümüzde bunlar arasında en önemlilerden biri de yumurta. Öncelikle çok iyi bir protein kaynağı olan yumurta aynı zamanda B12 vitamini de içerir. Bu da vücuttaki yağların hızlı yakılmasına yardımcı olur.

Yağ yakmaya yardımcı keten tohumu

keten tohumu, en çok yağ yakan yiyecekler
En çok yağ yakan yiyecekler arasında keten tohumu da yer alıyor. Salatalarımıza lezzet katmakta da kullandığımız keten tohumu sağlıklı yağlar yani Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengin. Bu şekilde yağ yakımını hızlandırıp vücutta depolanmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Portakal, greyfurt, limon yağ yakar mı?

narenciye, en çok yağ yakan yiyecekler

Evet, hem de nasıl! İşte size hem vitamin deposu hem de yağ yakıp kilo vermeye yardımcı meyveler. Narenciye ürünleri bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içerir. Bu sayede de vücuttaki istenmeyen yağların hızlı bir şekilde yakılmasına yardımcı oluyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.