WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

A Vitamini arşivleri - BERSU EKİNCİ

papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


orange-juice-2117019_1920-1.jpg

22 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Son günlerde siz de sık sık çevrenizden duyuyorsunuz büyük olasılıkla. Ya da belki başınıza geldi. Etkili bir grip salgını var. Öyle ki hastaneler gribe yakalananlarla dolup taşıyor. Peki ne yapalım gribe yakalanmamak için? Elbette atlanmaması gereken en önemli ayrıntı bağışıklık sistemini güçlendirmek. Üstelik sadece grip için değil genel anlamda sağlıklı kalmak için yapmak gerek bunu. Peki size C vitamini hem yağ yakıp hem bağışıklığı güçlendiriyor desem. Güzel haber değil mi? Hangi besinlerden alabiliriz C vitaminini? Birçok kişinin aklından narenciye ürünlerinin geçtiğini biliyorum. Doğru elbet ama bu kadar değil. Başka besinlerden de C vitamini almak mümkün. O zaman gelin size C vitamini hem yağ yakıp hem bağışıklığı güçlendiriyor konusunu anlatıp bunun için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini bir özetleyeyim.


asilana.jpg

22 Mart 2019- Bersu Ekinci0

Mevsim dönümü olan 21 Mart’ı geride bıraktık. Artık tam anlamıyla ilkbahar geldi. Her ne kadar birçok yerde hava hala soğuksa da nisan yağmurlarına ve mayıs çiçeklerine sayılı zaman kaldı. Peki siz bahar coşkusunu yeterince yaşıyor musunuz? Yoksa, sabahları uyanmakta güçlük mü çekiyorsunuz, enerjiniz tamamen bitmiş gibi mi hissediyorsunuz? O zaman bahar yorgunluğunun pençesine düşmüşsünüz demektir. Ama bunun çaresi var. Gelin bugün bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna bir bakalım sizinle. Ardından da bu mevsim dönümüyle başa çıkabilmek için başka bazı tüyolar vereyim. Bence derin bir nefes alın ve bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler konusuna başlayalım.


ana-5.jpg

6 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Evet öyle. Ayrıca lezzetli ve son derece de besleyici. Peki nedir bu sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba? Hem yapımı çok basit hem de faydaları bir anda sayılamayacak kadar çok. Neyse… Gelin sizi daha fazla bekletmeden anlatayım sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba nedir, neye yarar ve nasıl yapılır.


erik1.jpg

30 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0

Biliyorum, başlığa bakıp da “nasıl?” diye soranlar var şimdi. Elbette ortada bir mucize yok. Yine her zamanki gibi sağlıklı beslenip düzenli olarak sporunuzu yapacaksınız. Ama bu sırada fazla kilolara veda etmenizde erik size yardımcı olacak.  Yeşil erik yiyin kilolara veda edin önermesinin çok geçerli bir nedeni var elbette. Tam da erik mevsimi gelmişken, market ve manav tezgahları erik ile doluyken, eriğin, kan şekerini dengelemekten sindirim sistemini düzenlemeye kadar uzanan faydalarını bir kez daha hatırlatmak istedim.  Bakın neden yeşil erik yiyin kilolara veda edin dedim, şimdi anlatacağım.


ANA-1.jpg

13 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar kilo verme özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım size. Bugün bu yiyeceklerden bir tanesi üzerinde biraz daha etraflıca durmak istiyorum. Konuyu bir tek cümle ile şöyle özetleyebilirim: Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun. Son dönemin beslenme trendleri içinde önemli bir yeri olan yaban mersini, hem çok besleyici hem de yağ yaktırıcı özelliğe sahip bir meyve. Gelin bakalım yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun cümlesinin alt metninde neler var.


FDD-ffo18492-1.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Diyelim ki akşam yemeğinde şöyle sağlıklı ve kilo almanızı engelleyecek bir şeyler tüketmek istediniz. Açıkçası çok fazla vaktiniz de yok. Gelin, sizinle her biri birer vitamin kaynağı ve antioksidan deposu olan kereviz sapı, brokoli ve maş fasulyesi kullanarak sağlıklı ve içinizi ısıtacak bir çorba yapalım. “Her yudumda sağlığa” diyelim, kereviz sapı ve brokoli çorbası nasıl yapılır öğrenelim. Üstelik bu çorba sayesinde belki de daha önce bilmediğiniz bir yiyecekle tanışacaksınız: Maşfasulyesi.


ana-5.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Şimdi sıkı durun… Size olağanüstü bir meyveden söz edeceğim. Nefis bir lezzeti var, sadece etli kısmından değil yağından ve suyundan da faydalanabilirsiniz. Üstelik bunun ağır bir bedeli de yok. Çünkü “sıfır” kalori… Kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Hangi meyve mi bu anlattığım? Tabii ki Hindistan cevizi. Her ne kadar ülkemizde hak ettiği ilgiyi henüz göremiyor olsa da doğanın bu mucizesini yakından tanıyalım. Hindistan cevizinin kilo vermeye etkisi var mı ve Hindistan cevizinin sağlığa yararları neler bir göz atalım.