Bersu Ekinci ile Yenile Kendiri arşivleri - BERSU EKİNCİ -

İLKKAAA.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Eğer mideniz ya da sindirim sisteminizle ilgili herhangi bir sağlık sorununuz yoksa limonlu su içmenin yağ yakma ve kilo verme konusunda ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz. Peki limonun fazla kilolardan kurtulma konusundaki tek etkisi bu mu? Elbette değil. Limonun zayıflamaya etkileri sadece bir bardak suyun içine eklenen bir dilim ile sınırlı değil. Kabuğundan suyuna kadar kilo verme konusunda sayısız faydası var. Limonun zayıflamaya etkileri konusuna biraz daha yakından bakalım istiyorum. Çünkü öyle küçük detaylarda öyle büyük faydalar gizli ki. Hem kilo vermek hem de kilo korumak için limondan öyle
incelikli yararlar sağlayabilirsiniz ki! Hazırsanız başlıyorum.


manset.jpg

1 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Hem de nasıl! Bol su içmek zayıflatır mı? sorusuna hiç düşünmeden bu cevabı verebilirim. Evet, su içerek kolayca fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Elbette sadece su içip, beslenmenize ve egzersiz programınıza uymadan kilo vermek mümkün değil. Ama bol bol su içmek kolaylıkla ve sağlığınız bozulmadan kilo vermenize büyük katkı sağlar. Yani bir başka deyişle su içmenin zayıflamakla çok yakından ilgisi var. Bol su içerek zayıflanır mı? sorusuna “evet” diye yanıt verdik ama günlük telaş içinde yeteri kadar su içmek bazen çok da kolay olmuyor. Ama günlük su alımınızı artırmanıza yardımcı olacak çok basit yollar bulunabilir. Bugün size onlardan söz edeceğim.


ilkkare.jpg

28 Eylül 2018- Bersu Ekinci0

Kilo vermeye çalışırken en zor durumlardan biri de insanın kendini sevdiği yiyeceklerden mahrum hissetmesi. Bu, fazla kilolarından kurtulmaya çalışan kişiyi özellikle ruhsal olarak olumsuz etkiler. Oysa çok basit bir ayrıntıya dikkat edilirse bu tür mahrumiyet hissi ve onun yaratacağı depresyon ortadan kalkabilir. Bu ayrıntı kilo almaya ya da kilo korumaya olumsuz etkisi olan besinlerin yerine aynı tatmini sağlayabilecek sağlıklı seçenekleri koymak!  İşte son yıllarda beslenme trendleri arasında yerini iyice sağlamlaştıran siyah pirinç de bunlardan biri. Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin beyaz pirinci, tıpkı şeker ve un gibi hayatlarından çıkarması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Onun yerine konulacak siyah pirinç ise hem kilo aldırmadığı için hem de sahip olduğu sağlık faydaları nedeniyle mutfaklarda daha fazla yer alması gereken bir besin. Bugün size siyah pirinçle yapılan ve kilo aldırmayan pilav tarifi vereceğim. Bu sayede sağlıklı bir besinle hem fiziksel hem de ruhsal açlığınızı gidermiş olacaksınız. Haydi gelin bakalım kilo aldırmayan pilav tarifi neler içeriyor ve nasıl hazırlanıyor.


ANA.jpg

7 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Siz de öyle misiniz? Hem kendinize hem de çevrenizdekilere sık sık şu cümleyi mi kuruyorsunuz? Zayıflamak istiyorum ama iştahım çok açık. Ya da kilo vermek için yola çıktığınızda psikolojik olarak kendinizi zayıf mı hissediyorsunuz. Sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalacağınızı ya da tüm yeme alışkanlıklarınızı değiştireceğinizi düşünüp bir tür depresyona mı giriyorsunuz. Bence üzülmeyin… Çünkü yiyerek zayıflayacaksınız. Önemli olan neyi ne kadar yiyeceğinizi bilmek. Yani bilinçli tüketmek. Gelin zayıflamak istiyorum ama iştahım çok açık diyenler için birkaç öneri sıralayayım. İşte tüketildiğinde mutluluk ve enerji veren üstüne üstlük fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olan yiyecekler.


asilana.jpg

10 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazıda papayanın ve papaya çekirdeğinin faydalarından söz etmiştim. Şimdi de size göbek eriten papaya smoothie’si tarifi vermek istiyorum. Sindirim sisteminizi düzenleyip bağırsaklarınızı çalıştıran bu smoothie, göbek bölgenizdeki istenmeyen fazla kiloların eritilmesine de yardımcı oluyor. İşte kısa zamanda hatırlayabileceğiniz göbek eriten papaya smoothie’si.